Strukturen en programma's kunnen desnoods worden aangepast. GIS invoer. De invoer van kartografische gege- vens in een GIS kan automatisch of met behulp van handmatig digitali- seren. Het scannen is technisch goed nogelijk, maar functioneert in de praktijk maar in een beperkt aantal gevallen. Het probleem is, dat de Computer de ruimtelijke analytische Vermögens van de mens mist. Daardoor verwacht men, dat handmatig digitaliseren nog lang (10-20 jaar) een belangrijke ma- nier van invoer zal blijven. Het blijkt echter moeilijk om de tijd en daarmee de kosten voor digita liseren goed in te schatten. Dit is een van de redenen waarom GIS Projekten duurder uitvallen. Marble geeft in een artikel een conceptueel model voor het digita- liseerproces, dat een goede kosten - beheersing mogelijk moet maken. In de diskussie werd naar voren gebracht, hoe belangrijk het is om te selekteren welke gegevens we nodig hebben in een GIS, dat wil zeggen voor het voeren van beleid. Gebeurt dit niet, dan wordt er veel voor 'niets' gedigitaliseerd. Knowledge based GIS. Een zeer interessante ontwikkeling werd geschetst door Smith en Peuquet. Aan de Santa Barbara Universiteit in Califomie heeft men een projekt opgezet, waarin kunstmatige intelligentietechnieken (Artificial Intelligence, of AI) ge- bruikt worden in een GIS. Ruimte lijke gegevens worden opgeslagen en terug gezocht op basis van een hoeveelheid 'kennis' van ruimte lijke objecten, die in de database is ingebracht. Het systeem moet bijvoorbeeld 'weten' hoe een lucht- haven 'er uitziet', want er zijn geen specifieke luchthavens opge- nomen. Wel andere kenmerken, die op basis van een intelligente kombinatie een luchthaven op kun nen leveren. De kennis Over kom- binaties en hun betekenis kan in het systeem worden ingebracht. Het kan er van leren. Bepaalde kennis kan het systeem ook 'vergeten' als het weinig gevraagd wordt. Het KBGIS is gebaseerd op een opslag van gegevens in een raster- of gridstruktuur. Het doel van het systeem ligt voornamelijk in de richting van landgebruiksinforma- tie. Gridsystemen zijn erg populair in de USA. Ze vereisen echter wel een slimme manier van opslag van de rasters. Daarvoor worden veel technieken gebruikt, waaronder AI. Ook op wat lager computemiveau vindt onderzoek plaats, zoals naar het gebruik van QUADTREE struk turen. Hieraan waren eveneens vier artikelen gewijd van het Sym posium. Een specifieke toepassing van AI werd gepresenteerd door Freeman, die verslag deed van het Autonap systeem. Hierin wordt een Expert Systeem (toegepaste AI) gebruikt bij het plaatsen van namen in de kaart. Diverse kartografische konventies zijn hierin geiVnplemen- teerd. F. J. Boersma VERSLAG EUROCARTO III Van 23 tot 25 Oktober 1984 vond in het Oostenrijkse Graz Eurocarto III plaats. Dit seminar over Com puter kartografie werd georgani- seerd door het Research Center Joanneum Institute for Image Pro cessing and Computer Graphics en de Austrian Computer Society in samenwerking met de ICA. Verdeeid over de drie dagen waren een aantal hoofdthema's uitgekozen waarvoor diverse sprekers waren uitgenodigd. Na de gebruikelijke welkomstwoorden werd het Semi nar geopend door de nieuwe Presi dent van de ICA, J. L. Morrison. De thema's van de eerste dag be troffen datastructures, geostatisti- cal mapping en surface mapping. Datstructures: K. Brassel beet de spits af met een lezing over 'Stra- tegies and data structures for auto- matic generalization', waarin hij ideeen aandroeg om generalisatie- regels om te zetten in functies (for- mules) zodat de generalisatie meer geautomatiseerd kan worden. J. Krcho, E. Micietovä en H. Mitä- sova uit Tsjechoslowakijke hielden een voordracht over 'Theoretical concept and data structures of the complex digital model and its interdisciplinary applications'. Hierin werden fysisch geografische en landschapskundige theoriebn om- gezet in formules om ze in een di- gitaal model te kunnen gebruiken. M. Ranzinger van het gastinstituut sprak over 'Datastructures for geo-expert Systems', zogenaamde geo-coded databases die op specia le gebruiksgroepen zijn afgestemd. C. B. Jones uit Wales met 'A tree data structure for cartographic line generalisation' bracht een variatie op lijn-generalisatie algo- rithme bedoeld voor schaal-vrije database^ Geostatistical mapping: De Oosten- rijker H. Kiirzl hield een voor dracht over 'Thematic mapping of environmental geochemical data using multivariate and robust statistics', waarbij de methodiek (de statistische werkwijze) zeer veel aandacht kreeg en het karto grafische produkt nauwelijks aan de orde kwam. Iets wat meer op- viel; diverse aan de kartografie verwante disciplines brengen prima theorieSn en werkwijzen, maar het kartografisch produkt zelf komt er minder goed af. Terwijl juist een combinatie van beide een sterk pro dukt kan opleveren. Dit gold ook voor de Noren H. Omre en L. Holden met 'Surface modelling merging subjective and objective informa- tion'. Een indrukwekkend verhaal over statistische methodieken met uiteindelijk isolijnenkaarten als resultaat. Surface mapping: M. McCullagh en J. C. Doomkamp hielden een uitste- kende lezing over 'Hazard mapping in engineering geology', waarin re- sultaten getoond werden van een combinatie van DTM-, Remote Sensing- en de kartografische Soft ware. Het betrof onder andere mo- dellen van de Caimgorms te Schot land met informatie over de zieht - baarheid van wegen door wande- laars. P.Divdnyi en B. Märkus uit Hongarije vertelden over 'Thematic mapping of relief by Computer'. Het ging over afgeleide kaarten van hoogtelijnenkaarten (onder andere reliSf-energie, hellingklassen) ge presenteerd als lijnprinterkaarten. De tweede dag stond in het teken van Suitability mapping and carto graphic presentation en map revi- sion. Over het eerste onderwerp vertel den J. Drummond en P. Stefanovic van het ITC met 'Crop suitability mapping and associated problems'. Deze lezing ging over het maken van bodemgeschiktheidskaarten voor de akkerbouw m. b. v. compu- terkartografie. M. Baranowski uit Polen kwam aan bod met 'Compu- ter-assisted thematic mapping and methodes of cartographic presenta tion'. Hij presenteerde diverse thematische kaartsoorten die vol- gens hem in aanmerking komen voor automatisering. KT 1984. X. 4 7

Kartografisch Tijdschrift | 1984 | | pagina 9