Alles bij elkaar geen siecht resul- taatHet was alleen te betreuren dat tijdens de discussies herhaalde- lijk politieke tegenstellingen de kop opstaken. Iran probeerde Israel uit de 'Division Southwest Asia other than Arabic' te werken. Ierland realiseerde zieh ineens dat het nooit officieel tot de 'United King dom Division' was toegetreden terwijl zieh tussen de Bondsrepu- bliek en de Sovjetunie weer het ge- bruikelijke geharrewar over de Status van West-Berlijn ontspon; onvruchtbare discussies waarmee uren verloren gingen. Interessant was echter de melding van de DDR van het geslaagde naamkundecon- gres te Leipzig in augustus 1984 gewijd aan het onderwerp 'De juis- te naam in taal en samenleving' met 450 deelnemers uit 30 landen. Cuba maakte tenslotte gewag van de voorgenomen internationale to- ponymie-conferentie, de eerste in de latijnsamerikaanse divisie, in Habana in december 1984, evenzo- vele indicaties van de groeiende belangstell ing in de wereld voor de standaardisering van geografische namen. F. J. Ormeling sr. ADVIESBUREAU VOOR COPY RIGHTPROBLEMEN Op initiatief van een aantal Juris ten, die gespecialiseerd zijn in het auteursrecht, is op 15 Oktober jl. de Stichting Auteursrecht Amster dam opgericht. Instellingen, be- drijven en ook individuele personen die problemen hebben op het gebied van het Copyright kunnen bij dit bureau terecht. In deze tijd, waarin de technologie op het gebied van de informatie- overdracht zieh snel ontwikkelt, ontstaan vaak tal van juridische vragen met betrekking tot het au teursrecht. Ontwerpers, reklame- bureaus, uitgevers, producenten van audio-visuele Produkten, Soft ware-ontwerpers en anderen kun nen de stichting om advies vragen bij hun Copyrightproblemen. Daar- toe is een team van ervaren juris- ten aanwezig. Een eerste consult van een half uur komt op f 25,-; bij uitgebreide adviezen worden de kosten van te voren begroot. Eventueel wordt doorverwezen naar een advocaat wanneer er een procedure nodig mocht zijn. Een brochure is op aanvraag ver- krijgbaar. De Stichting Auteursrecht Amster dam is gevestigd aan de Keizers- gracht 696 in Amsterdam, tel. 020-223497. LIBER-CONFERENTIE 1984 Van 15 tot 19 Oktober 1984 werd in Nederland de Vierde conferentie gehouden van de Lique des Biblio- thöques Europeönnes de Recherche (LIBER), Groupe de Cartothöcaire. Aan de organisatie van deze confe rentie heeft de Werkgroep Kaart- beheer een belangrijke bijdrage geleverd. Tijdens de LIBER GdC- reünie in 1982 was reeds het the- ma voor deze conferentie bepaald: 'Catalogiseren en Automatiseren'. Het aantal deelnemers dat heeft deelgenomen bedroeg 59 uit 12 lan den, waarvan 46 buitenlanders. Naast de LIBER-participanten werd de eerste dag van deze confe rentie ook bijgewoond door een 25- tal belangstellenden van de Werk groep Kaartbeheer. De eerste dag schilderde C. Ree- dijk (Koninklijke Bibliotheek, Den Haag) in zijn welkomstwoord de ontwikkelingen die de afgelopen 15 jaar hebben plaatsgevonden op internationaal en nationaal gebied met betrekking tot het kaartbe heer. Na een körte inleiding door de Prdsidente van de GdC, mevr. M. Pelletier, behandelde de eer ste spreekster, mevr. M. H. G. Clement-van Alkemade, de ont wikkelingen van de ontsluiting van kartografische materialen (KM) in het algemeen en in het bijzonder voor de kaartencollectie van de Vrije Universiteit, van rond 1880 tot heden. In de volgende lezing Steide D. de Vries de vraag: 'Moeten we de kaart catalogiseren of moeten we de inhoud van de kaart classifice- ren?' De standaardisatie van de hoofdeatalogus door de Paris Principles (1961) en het UBC-pro- gramma (1975) zijn gebaseerd op het feit dat de hoofdfunetie van een catalogus het lokaliseren van een document is. De CCK heeft echter naast het produceren van catalogi enz. als einddoel om informatie- retrieval mogelijk te maken. Deze informatie-retrieval is vooral van boven-lokaal belang. Hij Steide dat ofschoon informatie-retrieval het uiteindelijke doel is de verwe- zenlijking ervan afhangt van de fi- nancible mogelijkheden, de huidige behoeftes en de bereidheid om te antieiperen op toekomstige ontwik kelingen naar een volwaardig in formatie-retrieval systeem. In de lezing van J. Smits werd aan de orde gesteld dat informatie- retrieval, gemcorporeerd dient te worden in beschrijvingen die in de eerste plaats gemaakt worden voor catalogi. Hiervoor is het echter wel een vereiste dat de beschrij- ver voldoende kennis van zowel kartografie/geografie als van docu- mentatie heeft. Tevens hield hij een pleidooi om, wanneer onvol- doende middelen aanwezig zijn, professionele mankracht gezamen- lijk te beköstigen zodat in ieder geval een gedeelte van het potenti- ele materiaal ontsloten kan worden. Als laatste spreekster voor de lunch gaf mevr. M. Pelletier (Bi- bliothöque Nationale, Parijs) een door Edwige Archier opgestelde in leiding over de nieuwe regels voor onderwerpontsluiting bij de Biblio- thöque Nationale. Deze zijn geba seerd op de regels van de Biblio- thöque de l'Universitö Laval, Quebec, welke weer afgeleid zijn van de Library of Congressregels. De sessie na de lunch werd ge- opend met een lezing van E. Bos, voorzitter van de NVK. Na het ontstaan en de aktiviteiten van de NVK en haar werkgroepen belicht te hebben werd de Werkgroep Kaartbeheer onder de loep geno- men, waarbij het verschijnen van de 'Gids voor kaartenverzamelin- gen in Nederland' en de Zomercur- sus 1982 als belangrijke feiten ge- memoreerd werden. Verder hield hij een pleidooi voor het tot stand komen van een goede informatie- politiek met betrekking tot de carto/geo-informatie. Daarna vertelde F. Wawrik (Oester reichische National Bibliothek, Wenen) iets over de herinrichting van de kaartcollectie en het Globe Museum van de nationale biblio theek. Vervolgens ging H. van Snellenberg (Geografisch Instituut, Utrecht) in op de problemen van onderwerp- en geografische classificaties voor kartografische informatie. Deze classificaties zijn afwijkend van de classificaties die voor boeken en dergelijke gebruikt worden. In de ze laatste worden voornamelijk rationele en logische analyses ge- 8 KT 1985. XI. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 10