Os kan waarnemen. Men noemt dit de 'refresh rate' (figuur 5). joystick N Figuur 5. Rasterbeeldopbouw. De conversie van vectorinformatie naar het raster- systeem geschiedt door zgn. 'firm wäre'. Daarbij wordt de naar rastervorm geconverteerde informatie beeldpunt voor beeldpunt opgeslagen in een beeldge- heugen. Per beeldpunt worden meestal meerdere kleuren vastgelegd waardoor er meerdere bits per beeldpunt nodig zijn om verschillende tinten voor de drie basiskleuren vast te leggen. Naast het oplossend vermögen belnvloedt het aantal bits per beeldpunt ('pixel') de noodzakelijke grootte van het beeldgeheugen en daarmee de prijs. Bij de keuze van beeldschermen moet daarom gelet worden op: - raster- of vectorsysteem - kleur of zwart-wit uitvoering - oplossend vermögen. De meetmerkbesturing en de digitaliseertafel. Om een positie aan te geven op het beeldscherm kan gebruik worden gemaakt van een zgn. 'cursor' (dat is een lichtpen)een 'track ball'een 'joystick'duim wielen, een muis of een 'data tablet' met een meetpen (figuur 6). Het aangewezen punt wordt op het beeld scherm met een meetmerk weergegeven. Vaak wordt IGS-apparatuur ingezet bij digitaliseren, daartoe worden de beeldschermen aangesloten op een digitali seertafel, meestal van het mattype ('tablet') waarmee inductiestromen gemeten kunnen worden om de posi tie van de meetloupe ('cursor') vast te stellen. De ge- digitaliseerde informatie wordt direct ('in real time') op het (de) beeldscherm(en) afgebeeld en kan zonodig aangewezen worden ter correctie. Bij de meetmerk besturing en de digitaliseertafel is de precisie een belangrijk selectiecriterium. Voorts moet bij digitali- seertafels gelet worden op het formaat van het te ge- bruiken oppervlak en de precisie van de meetloupe. Het menu of het functietoetsenbord en het toetsen- bord. Het wezen van interactief grafisch werken bestaat uit de mogelijkheid om bewerkingen uit te voeren (bij voorbeeld digitaliseren van nieuwe informatie, het karteren van een veldwerk met meetcijfers, het cor- rigeren van bestaande digitale gegevens, enz. in een door de Operateur gewenste volgorde in 'samenspraak' met het systeem (IGS-apparatuur en programmatuur). Bijvoorbeeld het kiezen van de bewerking om een lijn te verwijderen zal prompt door het systeem worden beantwoord met het verzoek om de betreffende lijn aan te wijzen. De bewerking om een lijn evenwijdig aan zichzelf te verplaatsen zal vragen om de afstand en richting waarover verplaatst moet worden en ook duimwielen trackball tablet en drukpen lichtpen Figuur 6. Meetmerkbesturing KT 1985. XI. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 17