uit het oog wordt verloren. Een klassiek voorbeeld is te proberen de bestandsopbouw voor een karter ing op de schaal 125. 000 met een millimeter precisie in het terrein uit te voeren. Bij de inzet van interactieve Systemen moet men ook afwegen welke (deel-)processen interactief en welke (deel-)processen voor 'batch' (passieve) verwerking in aanmerking komen. Ook daar is een klassiek voor beeld: bij de kartering van bevolkingsdichtheid per gemeente, aan te geven met een arcering, kan men de gehele kaartvoorbereiding op het scherm uitvoe- ren. Terwille van het overzicht wordt dan het gehele gebied afgebeeld op het scherm, waarbij geen aan- dacht wordt geschonken aan de kaartschaal. Men komt dan tot een kaartontwerp dat op het beeldscherm goed oogt voor wat betreft de arceringsdichtheden. Bij de uiteindelijke uitwerking op de juiste kaartschaal op de plotter kan dat geheel verkeerde resultaten opleveren. Echter bij een goed ontwerp van een arceerprogram- ma is deze functie wellicht niet nodig op IGS-appara- tuur, maar kan beter worden toegepast als een 'batch' proces. Toepassingen Representatieve voorbeelden van toepassingen van IGS-apparatuur vindt men in de vakgebieden waar kartografie een rol speelt, zoals: kadaster, landin- richting, fotogrammetrie, openbare nutsbedrijven, ruimtelijke ordening, milieuhygiene, waterstaat, bosbouw, geologie, bodemkunde, verkeerskunde en meteorologie. - Kadaster. De meest intensieve bewerking bij het kadaster bestaat uit de bijhouding en vernieuwing van het kaartmateriaal. De inwinning kan geschie den via digitaliseren, veldmetingen en fotogramme trie. Bij het kadaster is een plan opgezet om in de körnende 5 jaren zo'n 10% van de activiteiten en van het kaartmateriaal in digitale vorm om te zetten, waaronder vrijwel alle fotogrammetrische karte ringen ten behoeve van de Grootschalige Basis Kaart Nederland (GBKN) en werkplans II-vervaar- diging. Daarnaast denkt men aan digitaliseren van hermeten kadastrale kaarten en het verwerken van digitaal opgenomen bijhoudingsmetingen. - Landinrichting. Ten behoeve van de berekening van de kortste afstanden tussen boerderij en de bijbe- horende kavelontsluitingspunten in ruilverkavelings- projecten (als basis voor de ruiling) wordt het we- gennet van een ruilverkaveling gedigitaliseerd met behulp van IGS-apparatuur. Interactief grafische Systemen helpen zo bij de bepaling van de ontslui- tingspunten van kavels in een landinrichtingsgebied. Voorts worden op gemeenteniveau thematische kaarten vervaardigd en voor een inventarisatie op het gebied van natuur, zoals dichtheidskaarten met behulp van arceringen. - Fotogrammetrie. De fotogrammetrische uitwerking van foto's naar kaart zal veel baat hebben bij de in zet van (interactief) grafische Systemen omdat ook in de analoge uitwerking lijnen en punten in coördi- naten worden gemeten en uitgetekend. Er wordt momenteel gewerkt op de volgende wijze: 'off line' uitwerking en registratie van coördina- ten op band of schijf in digitale vorm, zoals sinds 1969 ontwikkeld bij de Meetkundige Dienst van de Ri j k swater staat interactief grafisch karteren, zoals deels gebeurt bij KLM Aerocarto en de afdeling Fotogramme trie van het Kadaster. In dat geval kan de niet-grafische informatie worden ingevoerd door een functietoetsenbord of door een spraakherkenningssysteem waarbij de in een micro- foon ingesproken attributen door het systeem wor den gecodeerd. Ook is het mogelijk om het getekende beeld op het beeldscherm te projecteren in een van de oculairen van het fotogrammetrische uitwerkingsapparaat, zodat de Operateur tegelijkertijd het fotobeeld en het 'kaartbeeld' kan zien. - Openbare nutsbedrijven. Veel nutsbedrijven zien door de toepassing van automatisering een aanzien- lijke effici'entieverbetering bij het beheer en gebruik van hun leidingenregistratiesysteem, waarin de grootschalige beheerkaart en kleinschalige over- zichtskaarten een belangrijke rol speien. De liggings- en technisch/administratieve gegevens over leidingen vormen tezamen het leidingeninfor- matiesysteem. Dat systeem kan worden beschouwd als een subsysteem van een bedrijfsmiddeleninfor- matiesysteem, indien gekoppeld met de bedrijfs- gegevens. De ontwikkeling van een dergelijk systeem is zeer kostbaar. Uit een proef van de BOCO-werkgroep 'Conversie' is gebleken dat de conversie van de liggingsgegevens al een aanzien- lijke inspanning vergt. De proef heeft echter wel de succesvolle toepassing van de technische mogelijk- heden aangetoond voor automatisering bij de leidin- genkaar tconver s ie - Thematische toepassingen. Het gebruik van IGS- apparatuur voor thematische karteringen vindt voor- namelijk plaats in de ruimtelijke ordening, milieu, techniek en bosbouw. Dit heeft vooral betrekking op de vormgeving (sym- boliek) bij de presentatie van gegevens, waarbij een topo-thematische kaart wordt samengesteld, voor- zien van bijvoorbeeld arceringen of anderssoortige vlakvullingen, lijn- en puntsymbolen. Voorts kunnen met IGS-apparatuur analyse- en synthesekaarten en thematische kaarten worden ver vaardigd, gebaseerd op deelgegevens uit het bestand, die verkregen zijn door selectie en die via statisti sche bewerkingen klaar zijn voor grafische presen tatie. Het kaartontwerp vindt daarbij plaats via in teractief grafisch werken. Conclu sie IGS-apparatuur vormt reeds een wezenlijk bestanddeel van een Land Informatie Systeem voor de ondersteu- ning van het computergebruik bij de vervaardiging van allerlei soorten kaarten. De toepassing ervan is ook noodzakelijk om voldoende inzicht te verkrijgen in de opbouw en structuur van grote bestanden en de koppe- ling van ruimtelijke en technisch-administratieve gegevens in velerlei vakgebieden. Ook de ontwikke- lingen van massa-opslagmedia (video- en DOR-plaat) kunnen worden gestimuleerd door de ontwikkeling van grafische Systemen. Lees verder op blz. 31 KT 1985. XI. 1 17

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 19