Computerkartografie als hulpmiddel bij de ruimtelijke ordening op lokaal niveau G. Linden Een kaart is een afbeelding van ruimtelijk relevante gegevens en wel ten behoeve van een speciaal doel. Zo zijn er bijvoorbeeld toeristenkaarten, militaire kaarten en navigatiekaarten. Ook de ruimtelijke orde ning kent kaarten voor specifieke doeleinden, zoals plankaarten, grondgebruikskaarten en geschiktheids- kaarten. Het vastleggen van ruimtelijk relevante gegevens op kaart, maar ook anderszins, is daarbij bedoeld als ondersteuning bij het uitvoeren van een bepaalde activiteit. Ruimtelijk relevante gegevens kunnen ook (onzicht- baar) opgeslagen worden in de Computer. Een derge- lijk bestand, ook wel databank genoemd, is zo geor- dend en toegankelijk gemaakt dat al naar gelang de behoefte van de gebruiker een selectie uit de aanwe- zige gegevens gemaakt kan worden. Op deze selectie kunnen dan vaak ook allerlei statistische bewerkingen worden uitgevoerd. Ten slotte kan de gebruiker kie- zen uit verschillende mogelijkheden de resultaten af te beeiden of op schritt te zetten. Een databank teza- men met procedures om gegevens te selecteren, te bewerken en af te beeiden wordt geografisch informa- tie systeem (GIS) genoemd. Tot voor kort was een GIS alleen binnen het bereik van kapitaalkrachtige organisaties met de beschikking over grote Compu ters en dure randapparatuur. De komst van de micro- computer met bijbehorende grafische randapparatuur betekent dat, zij het met bepaalde restricties, de financible drempel tot een GIS aanzienlijk verlaagd is. Dit betekent dat bijvoorbeeld vele middelgrote ge- meenten in Nederland een begin kunnen maken met een onderzoek naar de wenselijkheid een eigen GIS te bezitten. De meest sprekende resultaten van een GIS zijn door de Computer getekende kaarten. Het maken van deze kaarten is het onderwerp van de computerkartografie. Computerkartografie kan in deze twee betekenissen hebben; in beide gevallen tekent de Computer onder instructie van de gebruiker de kaarten. De eerste categorie toepassingen is gericht op de produktie van kwaliteitsprodukten die kunnen wedijve- ren met traditioneel vervaardigde kaarten. Het voor- deel is daarbij gelegen in het sneller en op eenvoudi- ger wijze verkrijgen van kaarten op wens. De hiertoe benodigde apparatuur is kostbaar en vergt vaak spe- cialistische kennis voor bediening. Het is daarom alleen weggelegd voor instanties met een ruim beme- ten beurs, die behoefte hebben aan nauwkeurige en gedetailleerde kaarten van uitmuntende kwaliteit. De tweede categorie gebruikers heeft genoeg aan een- voudiger kaartmateriaal. Meestal zal het gebruik specialistisch en van kortstondige duur zijn. Met na- me tijdens planningswerkzaamheden kunnen eenvoudig te vervaardigen kaarten, waarvan de inhoud in hoge mate door de gebruiker bepaald kan worden, goede diensten bewijzen. Deze categorie gebruikers heeft meestal niet de middelen voor het vervaar digen van kwaliteitskaarten. Bovendien is het vaak ook niet nodig. De in deze bijdrage genoemde grafische mogelijkheden zijn niet nieuw. In vele computercentra beschikt men reeds over kartografische Computerprogramma's. De verscheidenheid in aanbod is groot, sommige program ma's als SYMAP genieten ruime bekendheid en dat al jaren lang, terwijl een speciaal voor toepassing op microcomputers geschreven programma als MINIKAT nog relatief onbekend is. De discussie over de compu terkartografie en aanverwante terreinen is jarenlang alleen interessant geweest voor personen en instanties met toegang tot mainframe Computers. De huidige generatie microcomputers heft deze exclusiviteit op en brengt deze mogelijkheden binnen het bereik van velen. Om zieht te krijgen op de (on)mogelijkheden van com puterkartografie voor bijvoorbeeld de ruimtelijke or dening op lokaal niveau komen in deze bijdrage in vogelvlucht de volgende onderwerpen aan de orde: - Methoden om ruimtelijke gegevens in de Computer vast te leggen voor latere verwerking: Geocoding; - Körte aanduiding van de door een GIS uit te voeren bewerkingen; - Over zieht van de momenteel (op de markt) beschik- bare randapparatuur voor computerkartografie; - Voorbeeld van een op een microcomputer beschik- baar karteringsprogramma; - Voorbeeld van het gebruik van een eenvoudig GIS bij de ruimtelijke ordening. Tot slot volgen verwachtingen ten aanzien van de toe- komst, enkele conclusies en een opgave van geraad- pleegde literatuur. Het vastleggen van ruimtelijke gegevens: geocoding Geocoding houdt zieh bezig met het vastleggen van ruimtelijke gegevens speciaal ten behoeve van compu- terverwerking. Volgens Bogaerts (op cit. 4) is geocoding: 'een stelsel van plaatsbepalingsmethoden, waarbij vastgoed objec- ten en statistische gegevens gelokaliseerd worden via een referentiesysteem'. Hierdoor is het bijvoorbeeld mogelijk verbanden tussen aldus verzamelde en vast- 18 KT 1985. XI. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 20