j 2I 2( GEGEVENS IN KAARTVORM metdehand ingetekende kaart coderen in gridformaat 1 3 2 3 2 3 3 1 1 2 3 1 2 2 3 2 2 3 3 Computer. grijstintenkaart in hoeverre de plannen tegemoet komen aan de of- ficieel vastgelegde beleidsdoelen. Na afloop van deze analyses kunnen de resultaten voor verder onderzoek ingebracht worden in de bestaande databank. Toekom stverwachting en conclusie Figuur 2. De invoer van gegevens (18). GRIDFORMAAT POLYGOONFORMAAT globale tocatie geschikt voor - generatie van grondgebruikpatronen - analyse effecten van mogelijke grond gebruikpatronen specifieke locatie geschikt voor - kadasterdoeleinden - bestemmingsplannen Figuur 3. Gegevens in grid- en polygoonformaat (18). GEGEVENSBEWERKING plangebieden b.v vol kstel I inggebieden EG Census plangebieden bepaalkarakteristieken (van) deplangebieden Computer grijstintenkaart plangebied karakteristiek 1 hoog gemiddeld H H M M H H M M H H L L Figuur 4. De bewerking van gegevens (18). raeningen en van daar uit andere waarderingen eenvoudig ingevoerd kunnen worden. - 'Generate potential land use patterns': bij het toe- wijzen van bepaalde bestemmingen aan het gebied volgens specificatie van de planners kunnen moge lijke toekomstige grondgebruikspatronen gegene- reerd worden. De bij 'Land analysis' ingevoerde waarden voor de verschillende geschiktheid van de in aanmerking körnende gebieden worden door de Computer ver- taald in regeldrukkerkaarten. Deze fase van het CAPP-proces is bepaald door: prognoses, beleids- resultaten, de voorkeuren van burgers en technische overwegingen zoals de economische haalbaarheid en het advies van de planners. - 'Evaluate land use patterns': hierbij gaat het erom vast te stellen hoe goed of siecht een bepaald grond- gebruikspatroon is in relatie tot de door de planners gestelde criteria. Drie evaluatie-wijzen komen daarvoor in aanmerking: - Bepaling van het directe effect op 'Community indicators'. De planners hebben op grond van de informatie uit de databank indicatoren opgesteld om na te gaan in hoeverre bepaalde grondge bruikspatronen wenselijk zijn vanuit het gezichts- punt van de gemeenschap (Jefferson County). - Evaluatie vanuit het gezichtspunt van de burgers. De voorkeuren van de burgers uit Jefferson County zijn bepaald met behulp van surveys of uit werkgroepen. Met behulp van deze waarden kunnen de plannen geSvalueerd worden. - Bepaling van de mate waarin de plannen aan het beleid tegemoet komen. De planners bestuderen De introductie van de microcomputer voltrekt zieh in drie fasen (10): 1. In de eerste fase zullen toepassingen, die op grote Systemen gefmplementeerd zijn, overgeplaatst worden naar micro's. Dit is een logisch gevolg van het aanbod aan steeds krachtiger microcom puter s, waardoor de behoefte aan een grote cen trale Computer minder groot; 2. In de tweede fase zullen taken, die nu reeds be- staan, maar die nog niet geautomatiseerd zijn geschikt gemaakt worden voor de microcomputer; 3. In de laatste fase zullen de mogelijkheden van microcomputers ingezet worden voor innovatie van bestaande werkzaamheden en de daarbij beho- rende werkomgeving. Tekenen in deze richting zijn te vinden in de wijze waarop de elektronica moderne kantoren gestalte geeft. De introductie van computerkartografie voor micro computers valt nog onder fase 1, zij het dat voor vele instellingen het een in feite een fase twee activiteit kan betekenen. Indien de aanwezigheid van betrouwbare en up-to-date geografische informatiesystemen een feit is, kunnen veel nu bestaande activiteiten anders ingericht worden. Dit zal directe gevolgen hebben voor de werkgelegen- heid in archieven, kadaster en afdelingen die zieh bezig houden met het vervaardigen, beheer en opslag van kaartmateriaal, en het daarover verstrekken van informatie. De mogelijkheid om simpel en goedkoop kaarten te laten vervaardigen kan van invloed zijn op de wijze waarop plannen gestalte krijgen, maar ook in de ma- nier waarop daarover van gedachten kan worden ge- wisseld. Zowel (ambtelijk) intern in de dienst als later met het publiek. Het is niet ondenkbaar dat ook hierdoor grotere veranderingen in de dagelijkse werk zaamheden van pianologen zullen optreden. Dit leidt tot de volgende conclusies. De meeste karto- grafische werkzaamheden kunnen, mede op grond van ervaringen opgedaan met grote Computersystemen, in de toekomst door aanzienlijk kleinere en goedkopere machines worden overgenomen. Dit betekent dat de financiele drempel tot het gebruik van computerkarto grafie gesiecht is. Er zijn dus in principe veel poten- tiele gebruikers in den lande. Momenteel is de kennis van Computers in het algemeen en microcomputers in het bijzonder gering (1). Slechts weinigen kunnen zieh iets voorstellen bij computerkartografie. Deze bijdra- ge is daarom bedoeld als een eerste kennismaking met de mogelijkheden van computerkartografie voor ruimtelijke ordening op het lokale niveau. Het is overigens bepaald niet zo dat introductie van deze technieken direct kostenbesparend c. q. arbeids- besparend zal werken. Het zal nog wel even duren voordat computerkartografie een normaal onderdeel van de beroepspraktijk is geworden. Bovendien zal automatisering slechts voor een klein deel van de dagelijkse werkzaamheden interessant zijn. Deson- 22 KT 1985. XI. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 24