GEKAART: hulpmiddel bij het toegepast geografisch onderzoek J.A.A.M. Kok en J.T. Ubbink Een van de vele terreinen waarop de invloed van de Computer zeer snel toeneemt, is de grafische repre- sentatie van gegevens. Dit terrein omvat echter een breed Spektrum van allerlei grafische toepassingen. Binnen het GEKAART-programma beperkt dit zieh tot de computerkartografie en wel als produktie van thematische kaarten. In principe kan de computerkartografie vanuit twee gezichtspunten benaderd worden: - Als hulpmiddel voor de professionele kartograaf. Binnen dit bestel worden hoge eisen gesteld aan het kwaliteitsniveau van de kaarten en aan de 'teken- vaardigheden' van het computerprogramma. - Als hulpmiddel in het sociaal-ruimtelijk onderzoek. Het betreft hier voornamelijk thematische kaarten, het kwaliteitsniveau is van ondergeschikt belang en ddn van de belangrijkste eisen is de mogelijkheid om het programma te koppelen aan gangbare sta tistische pakketten of eigen rekenprogrammatuur. Het GEKAART-programma is gebaseerd op het twee- de gezichtspunt. Het voornaamste doel is het weergeven van relevante statistische gegevens in de vorm van kartogrammen en wel in minimale tijd en inspanning. Het kaartgebruik in het onderzoeksproces Het algemene uitgangspunt van de computerkartogra- fische gegevensbewerking is het weergeven van tus- sen- of eindresultaten met behulp van de Computer in de vorm van kartogrammen. Tot op heden zijn gegevensbewerking en de transfor- matie van de resultaten in de vorm van kartogrammen twee verschillende bezigheden, bezien zowel naar uitvoerder als in de tijd. De onderzoeker verzamelt zijn gegevens en voert de berekening uit. Hierna volgt een instruktie aan een kartograaf die hiervan een kaart maakt. In dit gescheiden proces liggeneen aantal potentiele probleemvelden te weten: - Het beschikbaarheidsprobleem. Een grote groep onderzoekers heeft geen toegang tot een professio nele kartograaf. - Het tijdsprobleem. De onderzoeker die snel zijn gegevens om wil laten zetten in kaartbeelden komt niet aan zijn trekken. - Het kostenprobleem. Het laten maken van kaar ten van tussenresultaten van het onderzoek, die eventueel later vernietigd worden, door een professionele kartograaf is te duur - Het efficiencyprobleem. Er is een extra beveiliging nodig met extra overleg om de tussen- of eindresul taten van het onderzoek om te zetten in zinvolle kaartbeelden. - Gebruiksprobleem. Kaarten worden vooral gezien als eindprodukt en niet als hulpmiddel bij het onder zoek. De gevolgen van het onopgelost laten van deze Proble men hebben betrekking op zowel het gebruik van kaar ten als de kwallteit ervan. Ten aanzien van het ge bruik kan gesteld worden dat dit in onderzoeksrappor- ten nog onvoldoende gebeurt. De geinteresseerde leek die nu een onderzoeksrapport wil lezen wordt vaak gekonfronteerd met een bijzonder groot aantal tabel- len. Om dit aantal te reduceren en daarmee de be- schikbaarheid te vergroten zouden kartogrammen en eventueel ook diagrammen frekwenter gebruikt moe- ten worden. Het achterwege laten van kaarten heeft ook te maken met het kostenprobleem. Wanneer er wel kaarten gemaakt worden is de kwali- teit vaak abominabel siecht. Ge br u ik sm o ge 1 i j khe de n van computer kartografie in het onderzoeksproces Alvorens in te gaan op de gebruiksmogelijkheden van de computerkartografie dient duidelijk gesteld te wor den dat de computerkartografische weergave geen vervanging is voor de numerieke gegevensuitvoer. Het geeft wel een uitbreiding van de mogelijkheden waarvan de onderzoeker zieh kan bedienen. Vanuit eigen inzicht in de materie kan besloten worden tot een kartogram of tabel of een kombinatie van beide. De voordelen van de grafische weergave van statisti sche data zijn door Fienberg (1979) weergegeven op basis van het werk van Schmid (1954). - Kaarten en diagrammen wekken eerder de interesse van de lezer op. - Gevisualiseerde relaties worden beter onthouden. - Het gebruik van kaarten en grafieken bespaart tijd omdat men de essentiele betekenis eerder oppakt. - Kaarten en diagrammen geven een meer omvattend beeld van een probleem. - Kaarten en grafieken kunnen verborgen feiten aan de oppervlakte brengen en stimulerend werken ten aanzien van analytisch denken en probleem-formu- lerend onderzoek. Het laatste duidt op de rol die de computerkartografie zou kunnen speien in de exploratieve data-analyse, die vooral in relatie tot grafische methoden uitgewerkt is door Tukey (1974). Bovenstaande voordelen hebben vooral betrekking op 24 KT 1985. XI. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 26