De wat stagnerende pianologische ontwikkeling in Nederland en het hoge aantal beroepsbeoefenaars ma- ken methodologische innovatie op dit moment wellicht ook minder opportuun. In de ontwikkelingslanden is de situatie totaal anders. Daar is er sprake van een haast niet te beihvloeden groei van de Steden die pianologisch begeleid moet worden door een minimaal aantal lokale deskundigen. Vandaar dat de afdeling Stedelijk Onderzoek van het ITC, waar stedebouwkundigen en pianologen uit ont wikkelingslanden bijgeschoold worden op het gebied van snelle inventarisatietechnieken door middel van luchtfotolhterpretatie, al vroeg aandacht is gaan schenken aan meer efficibnte verwerkingsmethoden die een versnelling van het planningsproces mogelijk zouden kunnen maken. Het USEMAP pakket Sinds 1973 is het ITC bezig met de ontwikkeling van een uitgebreid pakket pianologisch georienteerde pro- grammatuur om ruimtelijke gegevens met de Compu ter te kunnen analyseren en karteren (USEMAP). Vanaf het begin van de ontwikkeling hebben de plano- logische en onderwij skundige toepassingen centraal gestaan en is computerkartografie voor dat pakket maar een van de aspecten geweest (De Bruijn, 1974). Het USEMAP-pakket maakt het mogelijk gegevens van fotointerpretatie eenvoudig te verwerken en te analy- seren in combinatie met data uit andere bronnen. Invoer is uiterst flexibel en kan geschieden door mid del van ponsformulieren met een codegetal voor elke gridcel en door middel van digitaliseren waarbij lijn— stukken, gesloten polygonen en segmentbestanden mogelijk zijn (het laatste door koppeling aan GIMMS- software). Kaarten uit het gridbestand kunnen per gridcel interactief aan een grafisch scherm gecorri- geerd of veranderd worden. Er zijn uitvoerprogram- ma's voor enkelvoudige tabellen en kruistabellen en voor kaarten. Kaarten kunnen op een gewone regel- drukker gemaakt worden maar ook op een plotter en op een kleurenprinter terwijl ze ook op grafische beeldschermen (met 'hardcopy unit') uitgevoerd kun nen worden. Op de (matrix) printer kunnen kaarten van verschillende schaal gemaakt worden door keuze van het aantal puntjes dat voor de weergave van een gridcel gebruikt wordt, bijvoorbeeld 3x5 of 7x7. Er zijn maximaal 6 grij Stinten. Bij gebruik van het kleu- renlint zijn er 7 kleuren met 6 dichtheden beschik- baar. Verwerkingsprogramma's maken het mogelijk om combinaties van kaarten te maken, kaarten te verge- lijken en het resultaat op te slaan of uit te voeren, kaarten te veranderen en te 'scoren' (dat wil zeggen een waardering aan een bepaald kaartkenmerk toe te kennen)de omgeving van iedere gridcel te bekijken, cirkelvormige verzorgingsgebieden te berekenen, bevolkingsspreiding te schatten met behulp van grond- gebruik en globale bevolkingstotalen enz. Bij elke bewerking zijn restricties mogelijk. De in een databestand (verzameling thematische aspectkaarten) opgeslagen gegevens van een gebied kunnen zo gebruikt worden om nieuwe informatie voor het ruimtelijk beleid (en voor geografisch onderzoek) te creeren in de vorm van kaarten en tabellen die ge- baseerd zijn op meervoudige combinaties en bewer- kingen van de oorspronkelijke enkelvoudige aspect kaarten. Voor een verdere beschrijving wordt verwe- zen naar De Bruijn (1978 en 1983). USEMAP is de afgelopen jaren voortdurend uitgebreid en verbeterd, gebaseerd op de ervaringen opgedaan in onderwij s en toegepast onderzoek. Maar het werd duidelijk dat bij de voortgaande ontwikkeling van USEMAP II, de versie die in 1974 begonnen was, lang- zamerhand het einde in zieht kwam. Een aantal nieuwe wensen konden niet ingevoerd worden zonder ingrij- pende veranderingen van het oorspronkelijke concept en er ontstond behoefte aan een nieuwe opzet van de Software waarin nieuwe ontwikkelingen op het gebied van hardware en informatica verwerkt konden worden. In 1982 is de computerafdeling van het ITC begonnen met de ontwikkeling van een nieuw gridcelsoftware pakket, GIPSY, (Bouw et al, 1983) wat implementatie van USEMAP III mogelijk zou maken, samen met andere ITC toepassingen zoals (remote sensing) beeldverwerking. De eerste versie van de nieuwe Software nadert nu zijn voltooiing en bevat belangrijke verbeteringen ge baseerd op de voorgaande ervaringen met USEMAP II. Een aantal van de nieuwe kenmerken zijn: - uitgebreide eommunicatiemogelijkheden met de gebruiker ('user interface') en voor de gevorderde gebruiker een zekere mate van programmeerbaar- heid; - een uit te breiden databestand dat door verschillen de gebruikers gedeeld kan worden; - een toegenomen aantal geo-operatoren met een grotere efficientie; - de mogelijkheid voor grotere databestanden (meer gridcellen); - de mogelijkheid om tekstinformatie (kaartbeschrij- vingen) op te nemen, met 'automatische' standaard- legenda's. Een aantal programma's wordt momenteel getest en het is de verwachting dat USEMAP III medio 1985 binnen het ITC operationeel zal zijn. USEMAP in het onderwijs Het pakket wordt intensief in het onderwijs gebruikt, met name bij de afdeling Stedelijk Onderzoek. In het begin van de cursus is de Computer een hulpmiddel bij de training in luchtfotointerpretatie van stedelijk grondgebruik. Later gaat het om het gebruik van de Computer op zieh. De Studenten moeten een aantal oefeningen doen op het gebied van ruimtelijke gegevensverwerking. Die oefeningen betreffen onder meer kwantificering van veranderingen in stedelijk grondgebruik en bevolking, verschillende typen thematische kaarten, een geschikt- heidskaart voor de locatie van een startbaan van een regionale luchthaven en een analyse van de geluids- hinder bij verschillende alternatieven voor die start baan. Ook wordt het verzorgingsgebied van een stads- buslijn bestudeerd. Alle oefeningen worden uitgevoerd door Studenten die geen computerkennis en -ervaring hebben. Dat is mogelijk doordat alle frequent gebruik - te programma's interactief zijn, dat wil zeggen dat de Computer vragen stelt die de gebruiker in Staat stellen gegevens in te voeren en bewerkingen te spe- cificeren waarbij de meest voorkomende fouten door de programma's herkend worden en leiden tot een KT 1985. XI. 1 37

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 39