P 1 ^tö^fTnTrrrm hoofdweg - .in.-i.--il spoorlijn /dubbelspoor enkelspoor A Enkele Symbolen volgens het generalisatie-schema B Graveerdriehoek met verlegde basis - per werkschaal 1 exemplaar C Mal - per werkschaal en per symbool is een exemplaar gemaakt. De uitsparing P Is per symbool variabel en bepaalt de exacte verplaatsing van de driehoek E volgens de verhouding 1 1 \/2 D Driehoek bij de aangegeven Symbolen in de meest rechtse positie (P 3) E Het gebruik is (schematisch) als volgt: Driehoek B aanleggen op de gemeten as van het betreffende symbool (positie P 1) Driehoek vervolgens verschuiven naar positie P2 en P 3 en het symbool uitgraveren Figuur 4. Mallen voor generalisatie. mogelijk gelijkvormig en gebaseerd op dezelfde gra fische constructie. De kaarttypografie is, waar mogelijk, aangebracht op basis van een stramien (vierkantverdeling uit horizontale en vertikale lijnen opgebouwd). De beschrifting bestaat uit het lineaire lettertype Haas Helvetica (fotografisch zetsel). Afhankelijk van doel en schaal van de kaarten vinden aanpassingen in de kaarttypografie plaats. Door het stramien ontstaat bij dit onderdeel van het kaartbeeld ordening en rust, nodig voor een goede leesbaarheid en vooral om een overspannen kaartbeeld te voorko- men. Als onderdeel van bijvoorbeeld voorlichtingspublika- ties, wordt de kaart zoveel als mogelijk in het gra fisch ontwerp van de publikatie ingepast. Foto- en lithografie De complete lithografische afwerking, inclusief de kleurproeven, vindt in de eigen doka van de afdeling Landmeetkundig Werk plaats. Voor een goede gang van zaken is de ruimte verdeeld in secties, zodat on- afhankelijk van elkaar werkzaamheden kunnen plaats- vinden. Helder Hippolytush nti t v nna Paulowna Figuur 6. Het Balgzand. Waddenzee Den Oever Hippolytushpef Anna Figuur 5. De Wieringermeer. KT 1985. XI. 1 49

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 51