Stadskaarten voor fietsers M. Bergmeijer Er komt steeds meer kaartmateriaal op de markt voor verkeersdeelnemers, zowel te gebruiken bij recreatie als zuiver voor orientatie. De meeste van deze kaarten richten zieh echter op dön categorie ge- bruikers: de automobilist. Een aparte groep wegge- bruikers die nog maar zelden wordt aangesproken, maar die wel steeds meer van zieh laat hören zijn de fietsers. Behalve gidsen met aantrekkelijke landelijke fiets- routes en routebeschrijvingen zijn er nauwelijks grootschalige kaarten voor stedelijke gebieden ver- krijgbaar met informatie die duidelijk voor deze groep bedoeld is. Met het voorgaande in gedachten hebben een aantal hoofdvakstudenten van de vakgroep Kartografie van de Rijksuniversiteit Utrecht het initiatief genomen, zieh over dit probleem te buigen. Zij hebben getracht bij wijze van experiment een viertal 'fietser-vriende- lijkekaarten samen te stellen. De keus viel op het stadsgebied Utrecht omdat dit onder handbereik lag en men zonder problemen de nodige gegevens kon verzamelen. Het plan was twee kaarten samen te stellen voor gebruik in de binnenstad en twee voor fietsers op doorreis, die niet om de stad heen geleid willen worden, maar snelle en körte, veilige routes door de stad verkiezen. Het resultaat is in de vorm van een poster als bijlage in dit tijdschrift opgenomen. Kaartinhoud Van de stadskaarten op schaal 110. 000 zijn er twee uitvoeringen, A en B, bedoeld voor bewoners van Utrecht of bezoekers die er längere tijd verblijven. Kaart A: Fiets-ori'öntatiekaart'is de variant waar- bij de nadruk ligt op de mogelijkheid zieh te oriente- ren in de stad. Om dit mogelijk te maken zijn er veel straatnamen opgenomen en namen van belangrijke ge- bouwen die nog extra geaccentueerd worden door een zwart raster of puntsymbolen in blauw die de funetie aangeven. Een vierkantennet met mazen van 250 meter moet het opzoeken van Straten of gebouwen vergemakkelijken uit een register dat evenwel om kosten en tijd te be sparen niet is afgedrukt. Normaal zou dit op de achter- zijde van het blad zijn gebeurd. Andere herkenningspunten zoals parken, waterpartij- en, industrieterreinen en voetgangersgebieden zijn ook aangegeven om het orienteren te vergemakkelijken. Er is onder scheid gemaakt in wegen waar auto's en fietsers gezamenlijk gebruik van maken en wegen waar een gescheiden (en dus veiliger!) afwikkeling van verkeer plaatsvindt door middel van fietsstroken of vrijliggende fietspaden. Fietsroutes die uitkomen op kruispunten zijn niet doorgetrokken tot over het kruispunt omdat hier sprake is van gemengd gebruik. Ebnrichtingsverkeer voor fietsers is met pijlen aange geven. Specifieke informatie, van belang voor fietsers, is in zwarte puntsymbolen (geent op de tandrad-vorm) weer- gegeven en betreft de verkoop-, verhuur- en onder- houdspunten. De keuze van de Symbolen is zodanig dat bij kombinatie van meer faciliteiten op dön punt, toch maar d6n symbool gebruikt hoeft te worden. Variant B: Fietspadenkaart'is gebaseerd op dezelf- de topografische ondergrond als kaart A. Hier zijn slechts de meest noodzakelijke namen opgenomen. Het vierkantennet met een maaswijdte van 1 km is bedoeld om fietsers redelijk nauwkeurig afstanden te laten schatten. Kaart B bevat nagenoeg dezelfde fietser- gerichte puntinformatie als A, echter door vereenvou- diging van de informatie ten behoeve van de oriöntatie is ruimte vrijgekomen voor een meer uitgebreide aan- duiding van de fietsroutes. Vier categorieen kunnen worden onderscheiden: - fietspaden, in ödn of twee richtingen te berijden, gescheiden van het autoverkeer; - fietsstroken, die onderdeel uitmaken van de gehele rijbaan; - parallelwegen, meestal door groenstroken van de hoofdrijbaan afgescheiden, toegankelijk voor fiet sers ön auto's. Ook zijn alle voor de fietsers relevante verkeers- lichten opgenomen. Met dit pakket van informatie is men niet alleen in Staat de snelste route te kiezen, maar ook de veiligste. Voor beide kaarten geldt dat de informatie die voor de gebruiker het meest van belang is, ook duidelijk in het oog springt. De overige informatie is zo uitge- voerd dat het zo min mogelijk störend werkt in het kaartbeeld. Dit is bereikt door zo veel mogelijk zachte tinten te gebruiken voor de vlakken en overbo- dig lijnenwerk, zoals kaders om gebouwen, achterwe- ge te laten. Om dezelfde reden, namelijk rust brengen in het kaartbeeld, is de tekst voor de straatnamen in kapitalen uitgevoerd. De kaarten C en D, uitgevoerd op schaal 1 r 25. 000, zijn van een andere aard dan de eerste twee: het zijn 52 KT 1985. XI. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 54