teasFߧ®ü)fftii8fe Vergelijking van de Nederlandse en West- duitse topografische kaart 1:50.000 M.J. Kraak De kaartbijlage bij dit artikel heeft eerder gediend als bijlage blj een artikel in de Militaire Spectator (1) (dat is de reden dat de nummering van de figuren niet bij 1 maar bij 7 begint). Omdat de meeste lezers van het Kartografisch Tijdschrift niet tot de vaste lezerskring van de Militaire Spectator hören, zijn de belangrijkste bevindingen over het verschil in gebruiksmogelijkhe- den tussen de Nederlandse en Westduitse topografische kaarten 1:50. 000 hier overgenomen. De figuren op de bijlage zijn fragmenten van kaartbladen van militaire edities van deze Nederlandse en Westduitse series. Zoals bekend is een deel van het Nederlandse leger (het Eerste Legerkorps) permanent gelegerd in de Bondsrepubliek. De militairen van dit korps, maar dit kan even goed gelden voor toeristen, moeten zowel met de Nederlandse als de Westduitse kaarten werken. Dat is iets wat op het eerste gezicht niet al te moeilijk lijkt. Een vergelijkend onderzoek van beide kaartse- ries wees echter anders uit. Om de vergelijking optimaal uit te voeren zijn afbeel- dingen van gebieden gekozen uit de Nederlands-Duitse grensstreek, die zowel door de Nederlandse als door de Westduitse topografische dienst worden gekarteerd. Ook is bij de vergelijking rekening gehouden met de aard van het gekarteerde gebied (afbeelding 8 betreft een landelijk gebied; afbeelding 9 een stedelijk gebied). De vergelijking leverde een aantal verschillen op, waaraan een viertal factoren ten grondslag liggen, die elkaar onderling kunnen befnvloeden. Deze factoren zijn: - het productieproces (bijv. het aantal kleuren waarin de kaart gedrukt wordt); - de redactionele inzichten (bijv. het verschil in weergave van bruggen); - de classificatiemethoden (bijv. de wegenclassifi- catie); - de landschappelijke kenmerken (bijv. de weergave van het relief). De lezers voor wie het niet mogelijk was de studie- dagen in Rolduc van mei 1984 over kaartgebruik bij te wonen, vinden in afbeelding 7 een körte uitleg van de manier waarop locaties op de kaart in coördinaten worden vastgelegd. Met de kennis van de in afbeelding 7 gebruikte methode is de notatie die in het vervolg van dit artikel wordt toegepast ten behoeve van de plaatsbepaling duidelijk. Zo heeft in afbeelding 8 de uitzichttoren op de Nederlands-Duitse grens als coör dinaten LD 565358 (565 x-coördinaat en 358 y-coör- dinaat). Wil men alleen het kaartvierkant aanduiden waarin de toren zieh bevindt, dan schrijft men kvt LD 5635. De problemen waarmee de gebruiker van beide kaart- series kan worden geconfronteerd, komen het beste tot uiting aan de hand van enkele praktijkvoorbeelden. Begeven we ons als wandelaar in het terrein, dan blijkt dat in vele gevallen de Westduitse kaart meer houvast biedt bij de oriöntatie. Deze kaart is minder gegeneraliseerd. Enkele voorbeelden illustreren dat: het detail in het lokale relief krijgt meer aandacht zo als in afbeelding 8 ten noorden van het Picardiekanaal (kvt LD 5432) blijkt. Ook wat de begroeiing betreft kent de Westduitse kaart een grotere verscheidenheid. Voor markante alleenstaande bomen gebruikt men ver- schillende Symbolen (afbeelding 8, LD 576338). Op de Nederlandse kaart wordt in alle gevallen een zwarte stip gebruikt. Het beste komt de detailrijkheid van de Westduitse kaart naar voren bij de weergave van de bebouwing, zoals afbeelding 9, van Aken, laat zien. Dat de omgekeerde situatie ook voorkomt is te zien in afbeelding 8. Kijk achtereenvolgens maar eens naar de coördinaten LD 537334 en LD 545347. Betreft het de weergave van waterstaatkundige objecten dan blijkt de speciale band van Nederland met het water. Zo vin den we längs het Picardiekanaal in kvt LD 5632 op de Nederlandse kaart een dijk die we op de Westduitse kaart tevergeefs zullen zoeken. Een andere uitzonde- ring vormt de weergave van de oliewinplaatsen (de zgn. ja-knikkers) die voor het gebied in afbeelding 8 zo karakteristiek zijn. De Westduitsers doen dit af met enkele teksten (onder andere LD 572352 - Erdöl werk). terwijl öpde Nederlandse kaart elke winnings- plaats door een symbool als bij coördinaat TD 564350 wordt weergegeven. De kaarten spreken elkaar ook wel eens tegen, zodat de wandelaar misschien beter een omweg kan maken om onaangename verrassingen te voorkomen. In af beelding 8 in het kvt LD 5635 bevindt zieh een gebied met de naam Wöstenteich. Op de Nederlandse kaart wordt dit weergegeven als bos met wat heideveldjes, terwijl de Westduitse kaart het betreffende gebied als moeras met enkele bomen beschouwt. Dit zou te ma ken kunnen hebben met het verschil in ouderdom tus sen beide kaartbladen. Denk maar aan het vegetatie- kundige proces van verlanding, waarna uiteindelijk de bomen de overheersende vegetatie zijn geworden. Lees verder op blz. 56 54 KT 1985. XI. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 56