In het voorjaar van 1984 heeft de aktieve Fietskaart Informatie Stichting een boekwerk uit laten geven met 'Alle toeristische fietsroutes van Nederland'. Hon- derd en ddn routes zijn met een kaart en een beschrij- ving in het boek opgenomen. Een deel van deze kaar- ten is door de ANWB ter beschikking gesteld, het overige kaartwerk is onder verantwoordelijkheid van de Stichting bewerkt uit bestaande kaarten van diverse fietsroutemakers. 'Zo kan het...' De zeer körte tijd waarin de kaarten moesten worden geproduceerd (89 in ddn maand!) zal er toe hebben bij- gedragen dat de routekaarten niet geheel beantwoor- den aan de eisen die aan goede kaarten gesteld wor den. Als voorbeeld voor deze rubriek is de kaart met de route Bunnik-Elst genomen (zie bijlage). Wat vooral opvalt is een wirwar van dikke zwarte lijnen voor de secundaire wegen en een rode lijn voor de route. Een dubbel getrokken - echter minder op- vallende! - zwarte lijn Staat voor autosnelweg. Spoorwegen zijn met een onderbroken lijn aangege- ven, water met golflijntjes en bebouwing met een stip- peltjespatroon. Er is in de kaart geen gebruik ge- maakt van de juiste grafische middelen om de volg- orde van belangrijkheid aan te geven. Alleen verschil in dikte van de zwarte lijnen geeft een verschil in hierarchie aan, namelijk 'kleine weg' en 'secundaire weg'. De rode kleur voor de route is niet wezenlijk belang- rijker dan het zwart voor de wegen: een rode basis- kaart met in zwart de fietsroute zou hetzelfde visuele effekt hebben. Behalve een verbetering van de minder gelukkige gra fische uitvoering is het ook zinvol om in de kaart wat meer informatie te geven die voor de fietser belang- rijk of interessant is. De begeleidende tekst in het boek geeft wel iets van deze informatie. Systematische benadering Alvorens te beginnen met de vervaardiging van de routekaart Bunnik-Elst voor de maar zo kan het ook' versie zijn alle gegevens die weergegeven zou- den kunnen worden op een rij gezet. Een deel van deze gegevens be staat uit informatie die voor iemand die de route wil fietsen de hoogste prioriteit kan heb ben. Deze gegevens hebben betrekking op de route zelf, op de ori'entatie en op eventuele 'pech onderweg'. Een ander deel is nuttige, maar niet persd noodzake- lijke, informatie, bij voor beeld waar je kunt eten on derweg en waar je kunt overnachten. Dan blijven als laatste de gegevens over in de rekreatieve en/of toe ristische sfeer. Op grond van deze indeling zijn de volgende keuzen gemaakt. Als belangrijkste informatie is aangemerkt: de route georienteerd op een sterk vereenvoudigde topografi- sche ondergrond van de direkte omgeving; wegwijzers en paddestoelen, fietspaden en hun ligging ten opzich- te van de weg, hellingen, fietsenmakers en V. V. V. 's. Nuttige informatie kan zijn: de aanwezigheid van jeugdherbergen, kampeerterreinen, eenvoudige ho- tels, een postkantoor of een eetgelegenheid. Rekrea tieve en toeristische informatie is bijvoorbeeld: een uitzichtpunt, een zwembad, een bezienswaardigheid, een speeltuin, het landschap, enz. maar zo kan het ook' Grafisch zijn deze gegevens op de volgende manier uitgewerkt. Vlakken zijn zoveel mogelijk in grijs gehouden om de Symbolen zo goed mogelijk tot hun recht te laten kö rnen. Ook de wegen, die slechts in drie kategorie'dn zijn ingedeeld, en de spoorlijnen zijn in grijs uitge- voerd. Hiervoor is een kombinatieraster gebruikt dat een dekking van 20% geeft. De bebouwing is sterk ge- generaliseerd in 40% zwart weergegeven. De route, waarvoor rood is gebruikt, springt als eni- ge getrokken lijn in het oog. De wegwijzers met num- mers, de rijwielherstellers en de V. V. V. 's, alle behorend tot de hoofdinformatie van de kaart, zijn eveneens in rood gedrukt. De fietspaden zijn aan de juiste kant van de weg getekend. Is er geen fietspad aanwezig, dan valt de rode lijn samen met het weg- symbool. Het hellingsymbool -om kontrast met rood te krijgen- kon alleen maar in zwart worden uitgevoerd. Bij het ontwerpen van de ver schillende Symbolen is getracht zoveel mogelijk variatie te krijgen, zodat deze goed van elkaar te onderscheiden zijn. De Symbolen die betrekking hebben op 'rekreatie' zijn in een hokje geplaatst. Omdat het accent van de fietskaart sterk ligt op de ori'entatie, zijn opvallende torens längs de route nog toegevoegd. Water onder Scheidt zieh van de wegen doordat het in een vol zwarte lijn is uitgevoerd. Het ligt voor de hand dat van de 'verbeterde' versie van de routekaart geen 89 kaarten door ddn persoon in ddn maand te vervaardigen zijn. De grotere hoe- veelheid informatie die in de kaart is opgenomen vergt veel meer werk vooraf. Vooral in het verkennen van de routes zal veel tijd gaan zitten temeer omdat informatie voor sommige gegevens niet altijd gemak- KT 1985. XI. 1 55

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 57