kelijk beschikbaar is (bijvoorbeeld rijwielhersteller). Een goed redaktiemodel van elke routekaart ten be- hoeve van de tekenaar/kartograaf is een belangrijke vereiste. De technische uitvoering zal ook wat meer tijd vragen door het grotere aantal Symbolen en een wat uitgebrei- der reprografische bewerking. Hiernaast het stroomschema van de reprografische bewerkingen. t tekening route +symbolen RL P tekening wegen, spoorlijnen RL P masker bos RL N masker bebouwing RL N T ~X~ E- -{neg. bos sign tekenmg water. kader. tekst. Symbolen RL P X I No o t De auteur dankt de mensen van de Fietskaart Informa- tie Stichting voor het beschikbaar stellen van de films en voor het opnieuw verkennen van de route. Omdat de fietsroutekaarten, die u als bijlage in dit tijdschrift vindt, samen met andere kaarten werden gedrukt is het rood samengesteld uit magenta en geel. Figuur. Stroomdiagram bewerkingen fietsroutekaart. Met de alternatieve versie van de fietsroutekaart is natuurlijk niet het laatste woord gezegd. Hopelijk le- vert deze de Fietskaart Informatie Stichting nieuwe ideeen om die in nog körnende kaarten te verwerken. G. W. J. van Omme M. J. Kraak - Vergelijking van de Nederlandse en Westduitse topografische kaart 1:50. 000. Vervolg van blz. 54. Hiervan uitgaande zou dit betekenen dat de Westduitse kaart enkele jaren ouder zou moeten zijn dan de Ne derlandse. Het omgekeerde is echter het geval, de eerste kaart is uitgegeven in 1981 en de laatste in 1975. Wat wöl aan het verschil in ouderdom tussen de kaartbladen te wijten kan zijn is het ontbreken op de Nederlandse kaart van de bouwwerken in afbeelding 8 in de rechterbovenhoek van kvt LD 5634. Als we ons iets sneller door het landschap willen ver- plaatsen, bijvoorbeeld per auto en gebruik maken van het wegennet kunnen er verrassende situaties ont- staan. De beide kaartseries gebruiken namelijk niet dezelfde wegenclassificatie. Een goed gebruik van de legenda biedt natuurlijk uitkomst, maar het gaat niet alleen om enkele meters verschil in de breedte van het wegennet maar ook om 'tegenstrijdige Symbolen'. Zo wordt op de Nederlandse kaarten een weg met een losse of siechte verharding weergegeven door een bloksignatuur (afbeelding 8a; LD 535374). De West- duitsers gebruiken ditzelfde symbool voor verharde wegen van 4 tot 6 meter breed (afbeelding 8b; LD 535315). 'Witte' wegen op de kaart zijn in de Bonds- republiek verhard en in Nederland onverhard (zie kaartvierkant 5634 in afbeelding 8a en b en afbeelding 11). Wat betreft de breedte van de waterwegen is een vergelijkbaar betoog te houden. Men kan zieh afvragen of het mogelijk is dergelijke verschillen te voorkomen en of dit ook gewenst is. Het voorkomen is waarschijnlijk alleen mogelijk als een onafhankelijke internationale organisatie voor de kartering zorg draagt. Dit zal waarschijnlijk nooit gebeuren en wanneer men er voor zorgt dat in de diverse nationale kaarten geen kaartsymbolen voor komen die uiterlijk hetzelfde zijn, maar verschillen- de betekenissen hebben zal dit ook niet nodig zijn. Een goede 'opvoeding' van de kaartgebruiker is eveneens van belang, want met de hierboven gesigna- leerde gebruikersproblemen is niet gezegd dat er iets aan de topografische kaarten van Nederland en de Bondsrepubliek Duitsland mankeert. Wanneer de ge- bruiker altijd nauwkeurig de legenda raadpleegt zijn veel misverstanden te voorkomen. Noten Drs. M. J. Kraak is als wetenschappelijk medewerker verbonden aan de Afdeling der Geodesie van de TH Delft. 1. M. J. KRAAK, Het gebruik van de militaire topo grafische kaarten van Nederland en de Bondsrepu bliek Duitsland. Militaire Spectator, vol. 153, nr. 8, 1984, pp. 345-357. 56 KT 1985. XI. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 58