sehe technieken. Hoe helder, een- duidig en fraal werd in de oude kaarten de boodschap overge bracht? Als overzichtswerk gaat het boek uiteraard niet in op de talrijke re gionale detailkaarten; deze zijn wel door middel van de vele litera- tuurverwij zingen in noten (de twee- de druk geeft deze ook alfabetisch op auteur) ontsloten. Deze litera- tuuropgave maakt het boek niet slechts voor de algemeen geTnte- resseerde lezer waardevol maar ook voor de regionale onderzoeker die in dit boek een verwijzing naar de bladwijzers van de "Handleiding voor de studie van de topografische kaarten van Nederland 1750-1850" (C.Koeman, 1963/1978) kan vin- den. Samen met het boek van M. Donker- sloot "Topografische kaarten van Nederland vöör 1750, aanwezig in de nederlandse rijksarchieven" (1981) is zo een belangrijk deel van het kaartmateriaal voor regionaal historisch onderzoek ontsloten; niet alleen zijn wij gemformeerd wölke kaarten daarvoor beschik- baar zijn maar ook welke vragen daar al dan niet aan gesteld kunnen worden. De hoofdstukken over de ontwikke- ling van de grafische technieken en de thematische kartografie zijn pionierswerk. Vooral het gebodene over de thematische kartografie vormt voor een modern kartograaf een hoogtepunt en doet verlangen naar meer. De ontwikkelingen in deze tak van kartografie na 1950 worden wel aangeduid maar niet behandeld. Dit geldt ook voor de behandeling van de andere catego- rieen: van de 20e-eeuwse karto grafie worden zeer globaal de lij- nen uitgezet. Invulling van dit raamwerk door een vakman die zoveel van de belangrijke verande- ringen in de kartografie in deze eeuw heeft meegemaakt en deels zelf bewerkstelligd kan wellicht geen geschiedschrijving meer heten maar de recensent ziet er wel naar uit. Als mömoires wel licht? M. Kok INTERNATIONAL YEARBOOK OF CARTOGRAPHY, Volume XXIII. 1983. Edited by K. Kirschbaum K-H. Meine. Kirschbaum Verlag, Bon-Bad Godesberg. 202 pp. ISBN 3 7812 116 9. Deze 23e editie van het internatio nale kartografisch jaarboek vormt met 16 ver schillende bijdragen weer een illustratie van het we- reldwijde karakter van ons vakge- bied. Een belangrijk gedeelte (7 bijdra gen, 80 pp.is gewijd aan het on- derwerp opleiding en vorming. De opleidingsmogelijkheden en Pro blemen in Nigeria, Australie, Verenigde Staten, Canada, Japan en China worden beschreven. Af- wijkend van inhoud is een bijdrage van Kadmon, Israel, die aanspoort om in het huidige computertijdperk toch vooral de traditionele karto- grafische grondbeginselen te blij- ven onderwijzen. Verder treffen we in deze bundel de volgende bijdragen aan: de toe- passing van een speciale projectie voor de weergave van de continen- tale drift (Borsche) en het ontwerp van een nieuwe, onderbroken we- reldkaartprojectie (Depuydt). Board geeft een literatuurover- zicht, met enkele aantekeningen, over de kartografische kommuni- katie. Voor historisch-geinteresseerden zijn er artikelen van Meurer over oude lengte-maten en van Papp- Vary over zijn ontdekking van het oudste kartografische leerboek van een zekere Agoston Toth. Dit boek verscheen ruim 30 jaar vöör de publikatie van het steeds als oudste beschouwde handboek: Proeve eener algemeene kartogra- phie van de nederlander H. Zonder- van (1898). Tenslotte beschrijft Lichtner een methode voor de transformatie van vertekende graadnetten ten be- hoeve van stadsplattegronden met behulp van geautomatiseerde tech nieken. Zoals gebruikelijk is dit jaarboek weer een goed verzorgde uitgave. Het aantal illustraties is -voor een kartografische publikatie - betrekkelijk gering. De samenstel- lers zouden ook eens moeten over- wegen wat meer onderwerpen uit de praktische kartografie aan de orde te stellen. P. W. Geudeke HET ZUIDERZEEPROJEKT IN ZAKFORMAAT, Min. van Verkeer en Waterstaat, Rijksdienst voor de IJsselmeerpoIders. April 1984. 188 pp. 59 genummerde kaarten; 1 kaartbijlage 'Het IJsselmeerge- bied'. Te bestellen bij de R. IJ. P. afd. Voorlichting, Postbus 600, 8200 AP Lelystad. Prijs f 12,50 excl. verzendkosten. Ook verkrijg- baar bij de ANWB-kantoren. Het is een goed initiatief geweest van de R. IJ. P. om in 'zakformaat' een beeld te geven van de ontwikke- ling van het Zuiderzeeprojekt. In de eerste hoofdstukken van het boekje komen het veilig stellen van het woongebied, het terug verove- ren op de zee van verloren gegaan land en de export van kennis die hierdoor werd verkregen aan bod. De geboorte van het idee om de Zuiderzee, die een bedreiging vormde voor het noordelijke deel van ons land, in te polderen, de ontwikkeling tot Zuiderzeeprojekt en de uitvoering er van worden in de volgende hoofdstukken behandeld. Uitgebreid wordt stilgestaan bij de Problemen die men moest overwin- nen, zoals het beheersen van het waterpeil, het zoutgehalte, de wa- terkwaliteit en de ecologie. Ook de inrichting van het landelijk en stedelijk gebied binnen de nieu we polders, de werkgelegenheid, de visserij, de watersport en de steeds veranderende inzichten, krijgen ruim aandacht. De diverse plannen voor inpolde- ring van de Markerwaard en de verdere ontwikkeling worden in de laatste hoofdstukken uiteengezet. Het pocketboekje ziet er verzorgd uit, het is goed gedrukt en gelukkig stevig gebonden. De lay-out is strak en herkenbaar; de tekst, die gemakkelijk leesbaar is, is voor- zien van veel goed gekozen foto's, illustraties en kaarten in kleur. Vooral de laatste vallen op door de fraaie kartografie en subtiele kleurstelling, zoals we gewend zijn van de afdeling Landmeetkun- dig Werk van de R. IJ. P. De Sche ma' s op pagina 149 en 150 over water- en zouttransport in het IJsselmeer vallen uit de toon door- dat het zoekplaatjes zijn geworden vanwege de vele cijfers die er in staan. Een stroomdiagram zou hier veel direkter visuele informatie geven. Het 'Zuiderzeeprojekt in zakfor maat' is een zeer informatief pocketboek dat elke Nederlander, die zieh betrokken voelt bij dit be langrijke stuk kultuurgeschiedenis van ons land, in z'n bezit zou moe ten hebben. Daarbij is het taalge- bruik in het boekje zodanig dat het heel geschikt is voor de school- 62 KT 1985. XI. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 64