bibliotheek of schooldokumentatie- afdeling. Zou een bewerking in het engels en duits niet iets zijn om als volgende stap aan te denken G. W. J. van Omme BOSSENATLAS VAN NEDERLAND boven de grote rivieren (deel 1), Ton van Wijlen, 216 pp. met foto's illustraties en 49 kaartjes. Baarn: Bigot van Rossum, 1984. Prijsf 69,50. ISBN 90 6134 2104. Deze bossenatlas geeft een vrijwel volle dige inventaris van de bossen die te vinden zijn ten noorden van de grote rivieren. Van de meeste bossen worden niet alleen de we- tenswaardigheden vermeld, maar ook wordt biologische achtergrond- informatie gegeven. Bij elk gebied is tevens aangegeven wat er aan rekreatie in de omgeving te vinden is. Het boek is geillustreerd met veel fraaie foto's, waarvan de meeste in kleur zijn afgedrukt. Van de beschreven gebieden is veelal een kaartje opgenomen. De vraag of je een boekwerk waar van tekst en foto's het hoofdbestand- deel uitmaken nog een atlas noemt, zullen we maar in het midden la- ten. Een goede toepassing en uitvoering van illustraties kunnen een wezen- lijke aanvulling zijn op de geschre- ven tekst. Bij de uitvoering van de kaartjes is in dit boek -kennelijk door onbekendheid met de eisen die aan goede kaarten gesteld wor den - nogal wat fout gegaan. De kleur blauw voor 'wegen' had be- ter voor 'water' gereserveerd kun nen worden. Het visuele accent van de kaarten ligt, door gebruik van zware arceringen en vette let ters, op de plaatsen en plaatsna- men. De bossen worden aangege ven in een heel wijd puntraster, waardoor ze als minder belangrij- ke informatie worden ervaren. Geen boekwerk voor degenen die alleen maar fraai kaartwerk willen zien. Echter wel een heel boeiend geschreven en goed met foto's ge illustreerd werk, dat zieh rieht op een heel breed publiek. Ook de in- deling en de lay-out zijn plezierig. Alleen. jammer van die kaart jes. G. W. J. van Omme ALLE TOERISTISC HE FIETS- ROUTES VAN NEDERLAND, Fietskaart Informatie Stichting (red.Amersfoort: De Horstink. 1984. 320 pp. Prijs f 28,- (510 fr.) ISBN 90 6184 212 3. De Fietskaart Informatie Stichting is in 1981 in Utrecht opgericht. Het doel van de stichting is in al- gemene zin het stimuleren van het gebruik van de fiets als vervoer- middel, met behulp van kartogra- fische middelen. Marijn Bosma en Bas van der Post vormen tesamen deze stichting die de gids 'Alle toeristische fietsroutes van Neder- land' heeft samengesteld. In een interview vertelden zij hoe het boek tot stand gekomen is. In no- vember 1982 zijn ze begonnen met het maken van een inventarisatie van alle fietsroute-makers. Een vrij uitgebreid overzicht van de verkrijgbare routes werd in hun halfjaarlijkse nieuwsbrief Fiets- plan afgedrukt en verspreid. Een van de exemplaren van die nieuws brief is bij uitgeverij De Horstink terecht gekomen, die het idee kreeg daar een toeristisch route- boek van te maken. Het opgenomen kaartmateriaal is voor dit boek nieuw vervaardigd. Het streven van de samensteiler s was een zo groot mogelijke unifor- miteit van schaal en symboolkeuze. Het boek bestaat uit drie onderde- len. Deel 1 bevat 101 fietsroutes in Ne- derland, die door verschillende routemakers zijn samengesteld. De kaarten en de bijbehorende routebeschrijvingen zijn uitscheur- baar en kunnen na afloop in een ringband worden opgeborgen. Wat bij nadere beschouwing als eerste opvalt is dat niet alle Symbolen in de verklaring zijn opgenomen en dat de kleuren niet overeenkomen met die van de kaart. Het inzetje, linksonder in het kaartbeeld, van Nederland moet verduidelijken waar de route in het land gesitu- eerd is, tweemaal ontbreekt dit en een aantal is fout geplaatst. Het is niet moeilijk te raden welke uitga- ve als basis gediend heeft voor het kaartmateriaal. De topografie is uiterst sober gehouden en hier en daar wel erg sterk gegenerali- seerd. Het wat meer weergeven van markante objecten maakt het gebruik van de kaarten vast wel iets gemakkelijker. Wanneer bij voorbeeld in de tekst te lezen Staat: 'achter de Oude Kerk in Soest r. a. dan moet die kerk ook in de kaart terug te vinden zijn. De gerasterde bebouwing is lelijk en hetzelfde geldt voor de voorstelling van het water. Voor dit laatste kan misschien (in een volgende uitgave) een betere oplossing gevonden wor den. De leesbaarheid van de num- mers van wegwijzers en paddestoe- len is, ondanks de rode kleur hier- van, vaak onleesbaar door de zwar- te ondergrond. Deel 2 bevat interessante informa tie over de routemakers, de doel- stelling en de gehanteerde criteria voor het samenstellen van de rou tes. Daarnaast worden er adressen in gegeven. Hieraan is veel zorg besteed en de gegeven informatie is zeer volledig. Deel 3 begint met regionale index- kaarten voor de routes tot 100 km. Deze kaarten zijn grof uitgevoerd; het idee is goed maar de kartogra- fische uitvoering had veel beter kunnen zijn. De catalogus van alle Nederlandse fietsroutes waarmee het boek eindigt en de bijgevoegde twee enqu§tekaarten completeren de verzorgde indruk. H. Meijer KARTOGRAPHIE DER GEGEN WART IN DER BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND '84. Zusammen gestellt zum 33. Deutschen Karto graphentag 1984 anlässlich der 3. Dreiländertagung der Schweizeri schen Gesellschaft für Kartogra phie, der Osterreichischen Karto graphischen Kommission in der Osterreichischen Geographischen Gesellschaft und der Deutschen Gesellschaft für Kartographie. Herausgegeben von Walter Leib brand im Auftrag der Deutschen Gesellschaft für Kartographie. 3 Bde. (Band I, Textteil, Band II, III Beilagen) Bielefeld, Selbstver lag der Deutschen Gesellschaft für Kartographie e. V. 1984. In 1970 verscheen ter gelegenheid van de eerste 'Dreiländertagung' van de kartografische verenigingen in de Bondsrepubliek Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland te We- nen, voor de eerste maal een op- merkelijke publikatie onder de ti- tel 'Deutsche Kartographie der Gegenwart 1970'. Zij bestond uit twee dementen: een groot aantal kaartvoorbeelden uit alle deelgebie- KT 1985. XI. 1 63

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 65