den van de duitse kartografie, be- geleid door artikelen van op deze gebieden bevoegde auteurs. Geheel nieuw was deze onderneming niet: velen van ons herinneren zieh on- getwijfeld nog de befaamde 'doos van De Smit'die ter gelegenheid van de ICA-Conferentie van 1967 te Amsterdam aan de deelnemers werd uitgereikt en die we vermoe- delijk als de 'Urfaust' van dit soort publikaties moeten beschouwen. Zij had natuurlijk de nederlandse kartografie tot onderwerp. Om tot de duitstalige publikatie te- rug te keren: men heeft ter gele genheid van de derde 'Dreiländer- tagung'in 1984 te Stuttgart gehou- den, de krachttoer van 1970 op nog indrukwekkender wijze herhaald. Kon in 1970 nog worden volstaan met ddn, zij het ook omvangrijke band met 15 teksthoofdstukken en 192 kaartfragmenten, ditmaal wa ren niet minder dan drie banden benodigd met in totaal 41 tekstbij- dragen en 416 kaartfragmenten. Tegelijkertijd zijn in opzet en uit- voering identieke publikaties Over de oostenrijkse en zwitserse karto- grafische produktie versehenen. Ondanks zijn indrukwekkende om- vang vormt dit werk nog geen to- taaloverzicht van de totale duitse kaartproduktie. De opgenomen voorbeelden zijn echter in samen- werking tussen de betreffende au teurs en de medewerkende kaart- producenten geselecteerd uit een blijkbaar nog veel groter aanbod. Reeds de vergelijking van de in- houdsopgaven der beide edities laat de sterke mate van diversificatie zien, die de kartografie in de be- trekkelijk körte periode van 15 jaar heeft ondergaan. Kon in 1970 nog worden volstaan met een betrekke- lijk eenvoudige indeling in 4 hoofd- afdelingen, onderverdeeld in 15 hoofdstukken, thans is de afzonder- lijke tekstband verdeeld in niet minder dan 11 hoofdafdelingen, die samen 39 hoofdstukken omvatten. Bovendien heeft zieh in de verde- ling van de stof een belangrijke ac- centverschuiving voorgedaan: was het materiaal in 1970 nog voorna- melijk gerangschikt volgens de kaartproducerende instanties, thans is het veel sterker 'funetio- neel' geordend. Daardoor hebben de scheidslijnen tussen de ambte- lijke en de 'Privat'kartografie de neiging te vervagen. Hiermede is ongetwijfeld een meer overzichte- lijke geleding van het materiaal be- reikt. De 'Privat'kartografie, die in de nieuwe uitgave 'Gewerbliche' kartografie heet, omvat de atlas- en schoolkartografie, alsmede de door firma's vervaardigde wegen- kaarten en stadsplattegronden. De sterkere differentiering naar the- ma werd vooral bepaald door de enorme groei van de thematische kartografie. Zelfs bij deze omvang blijven er beperkingen wegens kosten en de altijd min of meer toevallige be- schikbaarheid van het gewenste kaartmateriaal. Niettemin is naar een zo groot mogelijke representa- tiviteit gestreefd. Hiermede lijkt mij de grens van wat op deze wijze realiseerbaar is te zijn bereikt, en men moet zieh verbazen over de geleverde prestatie. Desiderata met betrekking tot een mogelijke toekomstige soortgelijke onderne ming kunnen dan ook slechts met inachtneming van deze grenzen ge- uit worden. Zo zou op de achterzijden van de kaartbijlagen gestreefd kunnen wor den naar een wat meer uniforme presentatie, en vooral naar een uit- breiding van de paragraaf 'Hinwei se auf den Inhalt der Beilage'. Doordat de bij lagen vrijwel altijd kaartfragmenten zijn, zonder bij gevoegde legenda, is het interpre- teren en dus ook het evalueren van de kaarten vaak moeilijk. Er zijn echter een aantal lofwaardige uit- zonderingen (410-46 I, II, 410-47, 410-52 enz.Inzake de betekenis van de kleuren en Signaturen zou beknopte informatie kunnen worden verstrekt; in een aantal gevallen is dit inderdaad gebeurd, in ande re niet. Het is een kwestie van ge- lijkschakeling, de beschikbare ruimte op de achter zij de laat dit gemakkelijk toe. Vooral voor de thematische kaarten met hun tal- rijke wijzen van uitvoering lijkt mij deze informatie belangrijk. Het is voorts jammer dat aan het opstel van prof. Heupel over 'Automation in der Kartographie' geen voorbeelden van via automati- sering tot stand gekomen kaarten zijn toegevoegd, al wäre het slechts om de nog steeds populaire mening te weerleggen dat dergelijke kaar ten ook noodzakelijk 'lelijke' kaar ten zou den moeten zijn. In het ma teriaal bevinden zieh echter voor- treffelijke voorbeelden van 'rechnergestützte' kaarten (711-3, 711-6, 736-7, 736-11, 736-22 enz.waarnaar verwezen had kunnen worden. Voorts zou men mogelijk iets meer eenheid kunnen brengen in de wijze waarop de verschillende auteurs met het onder hun gebied ressorte- rende materiaal hebben gewerkt. Het valt namelijk op dat velen van hen zieh in hun opstel inderdaad, hetzij analyserend of classificerend met dit materiaal hebben bezigge- houden. Anderen daarentegen heb ben een -overigens veelal voor- treffelijk- opstel geschreven over de algemene aspecten van de kaart- categorie waarover zij terzake be- voegd zijn, waaraan dan het bijbe- horende kaartmateriaal zonder verder commentaar is toegevoegd. Deze opmerkingen zijn echter nau- welijks als kritiek te beschouwen, veeleer als voorstellen ter overwe- ging bij een hernieuwde uitgave. Samenvattend moet gezegd worden dat hier opnieuw een werkstuk is geleverd dat, zowel door de schit- terende presentatie van de duitse kartografische produktie als door de samengebalde en overzichtelijke informatie in het tekstdeel (350 bladzijden), een topprestatie is van de duitse kartografie. K. Sijmons WOORDENBOEK AUTOMATISERING In de reeks Poly-zakboekjes van PBNA verscheen in 1985 de eerste druk van het Woordenboek Automatisering. In dit zakboekje worden ruim 8. 000 engelstalige begrippen op het gebied van Computers, tele- communicatie en kantoorautoma- tisering vertaald en vervolgens verklaard. Waar nodig wordt bovendien aangegeven binnen wel ke programmeertaal, welk bestu- ringssysteem of protoeol de be- schrijving van toepassing is. Achterin het boek wordt de bete kenis van ruim 6. 000 afkortingen en letterwoorden verklaard. Het Woordenboek Automatisering telt 960 pagina's. Het is in de boekhandel verkrijgbaar maar kan ook rechtstreeks worden besteld bij PBNA, Velperbuiten- singel 6, 6828 CT Arnhem,tel. 085-575857. De prijs bedraagt f 63,50 (tijdelijke introduetieprijs f 59,50). 64 KT 1985. XI. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 66