CD cb tö £- VERSLAG THEMADAG AU TOMATISERING Op 6 September jl. werd in het ITC-gebouw aan de Kanaalweg in Delft een themadag gehouden over automatisering met als onderwerp 'Interaktief werken'. Deze dag was bestemd voor kartografen die nog weinig in aanraking zijn geweest met automatisering en kan als ver- volg gezien worden op de Automa- tiseringsdagen 1982 (zie KT 1983. IX. 3). Er waren voor de ochtend drie sprekers uitgenodigd: ir H. J. G. L. Aalders van de Dienst voor het Ka- daster en de Openbare Registers, de heer A. M. de Boer van de Meet- kundige Dienst van de Rijkswater- staat en drs J. van der Linden van Siemens Data bv. Voor de middag was er een bezoek gepland aan de Meetkundige Dienst respektievelijk Siemens Data bv. De heer Aalders begon zijn lezing over 'Interaktieve Grafische Syste men' met een toelichting over de terminologie waaronder de ver- schillende Systemen bekend zijn. Hij schetste het gebruik ervan in de kartografie en gaf een beeld van de historische ontwikkeling. Aan de hand van dia's werd in het kort de apparatuur behandeld en ook de verschillende soorten programma- tuur werden toegelicht. Aalders eindigde zijn lezing met het aange- ven van een aantal toekomstige ont- wikkelingen zoals snellere machi- nes met grotere kapaciteit, de mo- gelijkheid tot koppeling van allerlei Systemen en de komst van raster in plaats van vectorsystemen. De lezing van de heer De Boer ging over 'Ervaringen met interaktief werken bij de Meetkundige Dienst'. Sinds 25 jaar houdt Rijkswaterstaat zieh bezig met automatisering. De heer De Boer kon dan ook uit een rijke ervaring verteilen over de Problemen met de apparatuur, maar ook over de problemen die de automatisering in de personele sfeer meebracht, en hoe deze bij RWS werden opgelost. Uitgebreid ging hij in op het werken met de PDP 11/45 en Laser Scan die in 1974 werd aangeschaft. Binnenkort zal deze vervangen moeten worden omdat er inmiddels interaktief grafische Systemen zijn die veel sneller kunnen werken en die meer mogelijkheden hebben. Een vijftal projektgroepen is sedert 1981 be zig de vervanging voor te bereiden. De laatste spreker, de heer Van der Linden van Siemens, gaf een körte inleiding over 'Computer Graphics' en een overzicht van nieuwe computertoepassingen in de kartografie. Hij gaf een beeld van de historische ontwikkeling van in teraktieve Systemen en een opsom- ming van de toepassingsgebieden. Vervolgens ging hij in op de vraag welke gegevens verzameld en opge- slagen zouden moeten worden, op welke manier dat zou kunnen en hoe deze gegevens kunnen worden gemanipuleerd en grafisch weerge- geven. Door Siemens is een systeem ont- wikkeld waarmee digitali seren, be- rekenen, transformeren en vorm- geven geTntegreerd kunnen worden uitgevoerd. Daarbij is vooral met de wensen van de gebruiker reke- ning gehouden. Het SICAD (Siemens Computer Aided Design) systeem lichtte hij toe aan de hand van een milieukartering die voor het Beier- se Staatsministerium für Landes entwicklung und Umweltfragen werd uitgevoerd. Een körte discussie sloot het mor- gengebeuren af. Na de lunch werden de deelnemers in twee groepen gesplitst; ddn groep bracht een bezoek aan de Meetkundige Dienst van de Rijkswa terstaat en de andere groep ging naar Siemens Data bv in Den Haag. Bij de Meetkundige Dienst werd het interaktief grafische systeem beke- ken dat daar al zo'n tien jaar in gebruik is. Voor de besturing wordt gebruik gemaakt van een mini-com- puter van DEC, de PDP 11/45. Met behulp van een display van Laser Scan, de HRD-1 Laser Dis play kan digitaal opgeslagen infor- matie verkregen uit fotogramme- trische kartering zichtbaar ge maakt en gemodifieeerd worden op een beeldscherm. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een tussen- beeld op oranje gekleurde film dat belicht wordt met een argon-laser KT 1985. XI. 1 5

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 7