Ad-Hoc Commisstes. - Thematische kartering op basis van satellietbeelden - J. Denegre (Frankrijk) (geen Nederlandse vertegenwoordiger) - Stadskartografie - Y. Masai (Ja pan), J. Meijer - Kaarten voor visueel gehandicap- ten - J. Wiedel (USA), N. Viaan deren - Marine kartografie - R. Linton (UK), J. Ferwerda - Bevolkingskartografie - R. Marx (USA), L. Plender Werkgroepen. - De kartografische onderneming - G. McGrath (Canada)Wolters Atlas Produkties - Concepten en methodologie van de kartografie - U. Freitag (Ber- lijn) (geen Nederlandse vertegen woordiger) - Kaartgebruik - C. Board (UK) E. S. Bos Werkgroepen met andere Vereni- gingen. - Milieukaarten en -atlassen (met IGU) - D. Bickmore (UK)P. A. Burrough - Documentatie in de kartografie (met IFLA) - J. Neumann (BRD), E. H. v. d. Waal C. P. J. M. van Elzakker AARDRIJKSKUNDIGE NAMEN In de jongste 20 jaar hebben de Verenigde Naties veel aandacht be- steed aan de standaardisering van aardrijkskundige namen. Sedert 1967 wordt elke vijf jaar een inter nationale conferentie over dit on- derwerp gehouden terwijl de in ge- noemd jaar opgerichte 'Group of Experts on Geographical Names' (UNGEGN) elke 2-3 jaar bijeen- komt. Binnen de UNGEGN houden werkgroepen zieh met verschillen- de deeltaken bezig zoals met vak- terminologie, landennamen, oplei- ding, geografische woordenboeken of met de rapportage over de roma- nisering van niet-latijnse schrift- systemen. Van 15-23 Oktober 1984 vond in het Palais des Nations te Genöve de lle vergadering van de UNGEGN plaats. Aan deze vergadering, die werd voorgezeten door prof. dr. D. P. Blok uit Nederland, namen 56 afgevaardigden van 36 landen deel en waarnemers van 5 internationale vakorganisaties waaronder het In ternationale Hydrografische Bureau en de Internationale Kartografische Vereniging. Het ligt voor de hand dat de bijeenkomsten van de UNGEGN met name voor kartogra- fen, grootgebruikers van geogra fische namen als zij nu eenmaal zijn, interessant zijn. Uit praktische overwegingen heeft de UNGEGN de wereld verdeeld in 18 geografisch-taalkundige regio's of divisies. Zo vormen de landen in Europa die Romaanse talen spreken samen een divisie terwijl de Spaans, Portugees of Frans sprekende landen in Midden- en Zuid-Amerika zijn verenigd in de Latijnsamerikaanse divisie. De Verenigde Staten en Canada vormen samen een divisie terwijl China een aparte divisie vormt evenals de Sovjetunie. Alle Arabisch spre kende landen zijn voorts in een di visie ondergebracht terwijl Neder land samen met andere landen waar Nederlands of Duits wordt gesproken een divisie vormt. Se dert de oprichting van de UNGEGN heeft Nederland zieh hierin rede- lijk aktief getoond. De huidige voorzitter, prof. Blok, was onder meer jarenlang rapporteur (=se- cretaris), terwijl Ormeling sr. heeft getracht de Werkgroep Oplei- ding gestalte te geven. Op de agenda van de lle vergade ring stonden onder meer de gebrui- kelijke divisie- en landenrapporten betrekking hebbend op de vor der ta gen die op het gebied der standaar- disering van aardrijkskundige na men zijn gemaakt. Daarnaast kwa- men de rapporten van de werkgroe pen aan de orde. Interessant was de herziene uitgave van de lijst (in de 6 V. N. -talen) van vaktermen en uitdrukkingen (in totaal 175 stuks) in de toponymie, samengesteld door de UNGEGN-Werkgroep Defi- nities. Even belangwekkend en nuttig was de nieuwe lijst van lan dennamen (171 in getaleveneens in de V. N. -talen en in de lands- taal) met vermelding van zowel de officiele (Koninkrijk der Nederlan- den) als de populaire vorm (Neder land). China maakte de verschij- ning bekend van een lij st van 33. 000 toponymen in Han-karakters zowel als in Pinyin, het officiele romaniseringssysteem van de Volksrepubliek. De afgevaardigde van Griekenland deelde mede dat zijn regering het reeds in 1982 aangekondigde romaniseringssy steem van het Nieuwgrieks (demo- tiki) heeft goedgekeurd nadat dit ook door Cyprus was aanvaard. De Sovjetunie maakte bekend dat het reeds eerder officieel aangekondig de romaniseringssysteem van het Cyrillisch reeds op Russische kaar ten en op die van enkele andere Comeconlanden wordt toegepast. Hoewel sommige deskundigen nog bezwaren tegen dit transliteratie- systeem aanvoeren worden volgens de Sovjetrussische afgevaardigde geen ver ander tagen meer ver wacht. Het was voorts verheugend te con- stateren dat thans niet minder dan 21 landen, waaronder Oostenrijk (de initiatiefnemer)BRD, DDR, Zwitserland en Zuid-Afrika, de uit- nodiging van de UNGEGN hebben gevolgd om Toponymische Richtlij- nen samen te stellen, offici'ele richtlijnen voor de schrijfwijze van nationale toponymen, welke vooral voor atlasredacteuren van beteke- nis zijn. De tot dusver ingediende Richtlijnen zullen door de V. N. in een der volgende nummers van 'World Cartography' worden gepu- bliceerd. Van de landelijke bijdragen ver dient nog vermelding de publicatie van onze oostelijke buren van een door de 'Ständiger Ausschuss für geographischen Namen' samenge- stelde lijst van namen van natuur- kundige landschappen, gebaseerd op de overzichtskaart van de BRD 1 500. 000. Besloten werd vervolgens de UNGEGN-Werkgroep voor de na men van zeeen en van de topografie van de zeebodem op te heffen en de verantwoordelijkheid voor de naam- geving in deze sector over te laten aan het Internationale Hydrografi sche Bureau (IHB) te Monaco, waarmede de UNGEGN contact blijft onderhouden. De vertegen woordiger van het IHB deelde mede dat Monaco een revisie voorbereidt van de bekende publikatie 'Limits of Oceans and their integral water bodies', waar atlasmakers onge- twijfeld belangstellend naar zullen uitzien. Verheugend was tenslotte de mede- deling dat de V. N. daartoe bewo gen door het succes van de 'Pilot Training Course in Toponymy' in Indonesib in 1982, op de begroting van 1985 een bedrag voor een twee- de toponymiecursus, ditmaal te houden in de Arabische wereld, heeft gereserveerd. Informeel diende Marokko zieh ter vergade ring als gastheer van deze cursus aan. KT 1985. XI. 1 7

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 9