De heer Smits van de werkgroep Kaartbeheer is van mening dat het verplichte lidmaatschap van alle werkgroepleden problemen kan op- leveren voor werkgroepen die ac- tief zijn binnen het randgebied van de kartografie. Naar zijn mening is het nauwelijks verdedigbaar ac- tieve werkgroepleden, welke bij voorbeeld afkomstig zijn uit het bibliotheekwezen, te verplichten tot het persoonlijk lidmaatschap van de NVK. De heer Rieft stelt daarop voor de oorspronkelijke tekst zodanig te wijzigen dat: 'ten- minste de helft van de werkgroep leden, waaronder de voorzitter en de secretaris, lid dienen te zijn van de NVK'. Een door de heren Smits en Rieff ingediende motie met deze strekking wordt bij meer- derheid van stemmen aangenomen door de vergadering. Ten aanzien van de redaktie van het voorstel wordt door de heer Van Kampen terecht opgemerkt dat de kascommissie geen door het be- stuur gedelegeerde taak vervult, maar een door de ledenvergadering gedelegeerde taak. Het in bovengenoemde zin gewijzig- de voorstel tot wijziging van de structuur van de NVK-werkgroepen wordt tenslotte in stemming ge bracht en door de vergadering aan genomen. (N. B. De definitieve tekst van het door de ledenvergadering goedge- keurde voorstel is eiders in dit KT integraal overgenomen. De verslagen van de individuele werkgroepen, welke tevens opgeno- men zullen worden in het KT, ge- ven ook dit jaar geen reden tot het maken van op- en/of aanmerkingen. Drie bestuursleden, mevrouw Hoogendoorn en de heren Dansen en De Haas, hebben om verschil- lende redenen hun zetels ter be- schikking gesteld. In een körte per- soonlijke toespraak dankt voorzit ter Bos, onder het aanbieden van een klein stoffelijk blijk van waar- dering, de vertrekkende bestuurs leden voor hun j arenlange inzet voor de vereniging en de zeer vriendschappelijke wijze waarop er steeds binnen het bestuur kon wor den samengewerkt. Als kandidaten voor de opvolging waren door het bestuur de heren D. J. Dijkstra en C. A. van Kampen voorgedragen. Aangezien er zieh geen tegenkandidaten hebben aange- meld, stelt voorzitter Bos voor beide heren als benoemd te beschou- wen. De vergadering gaat hiermee bij acclamatie accoord. Door voorzitter Bos wordt een overzieht gegeven van de belang - rijkste kartografische gebeurtenis- sen in 1984. In de eerste plaats studeerde in 1984 de eerste lichting Studenten Kartografie van de HTS-Utrecht af. Van deze vijf personen hebben er, voorzover de inlichtingen rei- ken, inmiddels twee een baan we- ten te vinden binnen de kartografie. (Dienst der Hydrografie en Provin- cie Gelderland. Voorts werd in 1984 de reeds ja- ren op stapel staande verhuizing van de Topografische Dienst naar Emmen een feit. De in 1983 gestarte pogingen tot het intensiveren van de kontakten met de Belgische vakgenoten wer den in 1984 voortgezet. Een be stuur sdelegatie heeft hierover on der andere kontakt gehad met twee vertegenwoordigers van de Belgi sche kartografie, te weten prof. Depuydt en prof. Kormoss. Van Belgische zijde werd met waarde- ring gereageerd op de intenties van de NVK in de richting van de Belgische kartografen. Als eerste concrete bijdrage van Belgische zijde aan de samenwerking werd onder meer toegezegd dat men zorg zou dragen voor het vervaar- digen van Franstalige samenvat- tingen van de artikelen in het KT. Op iets längere termijn wordt sa menwerking bij de organisatie van een internationaal Symposium of congres overwogen. De Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie heeft kenbaar ge- maakt toenadering te willen zoeken tot zowel de NVK als het NGL met als doel de mogelijkheden van ge- zamenlijke activiteiten nader te onder zoeken. Professor Schilder is door de ver eniging Imago Mundi verzocht de organisatie op zieh te willen ne- men van een internationale confe- rentie over de Geschiedenis van de Kartografie, welke in 1989 in Nederland zou moeten plaatsvin- den. Indien dit doorgaat, dan ligt het in de bedoeling dat de NVK- werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie in de organisa tie hiervan een belangrijke rol zal gaan speien. Tenslotte vraagt de voorzitter aan- dacht voor de gedachte om in de toekomst nog eens een internatio nale kartografische conferentie in het kader van de ICA te organise- ren (eerder werd zo'n conferentie in 1967 in Nederland georgani- seerd). Voorwaarde hiervoor is dat de NVK in staat moet zijn gedu- rende een aantal jaren een enthou- siast team van ca. 20 personen beschikbaar te hebben en dat een voldoende aantal institutionele le- den de organisatie steunen. Zonder zieh hiermee ook maar op eniger- lei wijze vast te Jeggen, gaat de vergadering stilzwijgend accoord met het nader uitwerken van deze gedachte door het bestuur. De heer De Winter vraagt of aan- komende kartografiestudenten kun- nen beschikken over een ledenlijst van de NVK. De secretaris zegt toe een kopie van de lijst aan be langstellenden te zullen toezenden. De heer Piket vraagt of er iets be- kend is over de stand van de werk- loosheid onder kartografen en vraagt zieh af of de NVK op eniger- lei wijze hulp kan bieden bij het vinden van banen. Voorzitter Bos antwoordt dat het bestuur niet be- schikt over cijfermateriaal betref fende de werkloosheid onder karto grafen, maar dat de NVK waar mo- gelijk altijd bereid is een bemidde- lende rol te speien. De heer Plender heeft tijdens de afgelopen Kartografendagen een trend waargenomen waarbij de we- tenschappelijk planoloog, met be- hulp van de hem ter beschikking staande digitale technieken, steeds meer zelf de door hem gewenste kartografische informatie samen- stelt. De rol van de technisch kar- tograaf dreigt hier door naar de achtergrond te verdwijnen. Ge- vraagd wordt hieraan zo mogelijk op een van de volgende Themadagen Automatisering aandacht te beste- den. Het bestuur zegt toe dit the- ma toe te zullen voegen aan de lijst van mogelijke thema's voor Auto- matiseringsdagen. Aangezien er door de aanwezige le- den geen verdere punten aan de orde worden gesteld, sluit voor zitter Bos om 17. 00 uur de Alge- mene Ledenvergadering 1985. J. Russchen DE NVK IN 1984 Verenigingsactiviteiten. De eerste activiteit van de NVK op verenigingsniveau in 1984 bestond uit de op 30 maart gehouden Alge- 8 KT 1985. XI. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 10