mene Ledenvergadering in Delft. Een verslag van deze vergadering is versehenen in het Kartografisch Tijdschrift 1984. X. 2. Tijdens de ze vergadering werd onder andere afscheid genomen van de heer J. A. C. E. van Roermund, welke na 15 jaar terugtrad als bestuurslid van de NVK. In de hierdoor ontsta- ne vacature werd voorzien door de verkiezing van de heer P. W. Geu- deke. Het gebruikelijke middagprogram- ma van de Algemene Ledenverga dering was deze keer gewijd aan het thema Planningskartografie. Hoewel de naam anders zou doen verwachten, werd reeds in april in Utrecht de Zomercursus Luchtfoto- interpretatie gehouden. Aan deze cursus, welke door de heren Dan- sen, Ras en Van der Waal was ge- organiseerd in samenwerking met Geoplan, werd door veertien NVK- leden deelgenomen. Van 22-25 mei had de NVK, ten be- hoeve van haar jaarlijkse Studie- dagen, domicilie gekozen in het Kerkraadse Rolduc. Het voor NVK- begrippen bescheiden aantal deel- nemers (40) kon, vooral dankzij de inbreng van de heren Triescheijn en Hagen, een gevarieerd program- ma rond het thema Kaartgebruik worden geboden. In augustus werd in Perth (Austra- liö) de zevende General Assembly en 12e Internationale Conferentie van de ICA gehouden. Ondanks de niet onaanzienlijke afstand en kos ten waren 11 NVK-leden in de ge- legenheid hierbij aanwezig te zijn. De officiele vertegenwoordiging van de NVK bestond uit de heer E. S. Bos en F. J. Ormeling jr. Verder was de NVK tegenwoordig door middel van haar National Re port, waarvan de vertaalde versie is versehenen als KT 1984. X. 3, en een door de tentoonstellingscom- missie verzorgde bijdrage aan de internationale kaartententoonstel- ling. Tijdens de conferentie trad F. J. Ormeling sr. af als ICA-voor- zitter en werd voor een nieuwe termijn van drie jaar gekozen tot vice-president van de ICA. Vervolgens werd op 6 September in Delft de Themadag Automatisering gehouden. Voor deze dag, met als thema 'Interactief werken', was de belangstelling dermate groot dat slechts 80% van de aanmeldingen gehonoreerd kon worden. Het suc- ces van deze themadag heeft het bestuur doen besluiten de Thema dagen Automatisering toe te voe- gen aan het programma van vaste jaarlijkse activiteiten. De Kartografendagen op 6 en 7 no- vember stonden, ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de afdeling Landmeten en Karto- grafie van de gemeente Rotterdam, in het teken van de 'Stedelijke Kartografie'. Aan deze dagen, ge- organiseerd door de heer J. Meij- er, werd in totaal door 196 perso- nen deelgenomen. Naast de ge bruikelijke voordrachten en panel- discussies, stonden onder andere een bezoek aan de in het Gemeen- te-archief opgestelde tentoonstel- ling 'Kaarten en Kaartmakers van Rotterdam' en een ontvangst op het stadhuis door burgemeester Peper op het programma. Activiteiten werkgroepen. Zoals gebruikelijk doen de werk groepen ook dit jaar weer zelfstan- dig verslag van hun activiteiten (zie de verslagen in dit KT-num- mer). Een activiteit welke, gezien het internationale karakter daarvan, hier niet onvermeld mag blijven, was de door de werkgroep kaart- beheer georganiseerde LIBER- conferentie in Amsterdam. Bestuur sactiviteiten. Het bestuur van de NVK kwam in 1984 zeven maal bijeen. Zoals ieder jaar namen ook nu weer de voorbereidingen op de diverse verenigingsactiviteiten de meeste tijd in beslag. Daarnaast werd veel aandacht be- steed aan het verbeteren en ver- duidelijken van de positie van de diverse werkgroepen en commis- sies binnen de NVK. De resultaten van deze activiteiten, waarmee de werkgroepen zieh in een vergade ring op 16 november 1984 reeds accoord verklaarden, zullen door het bestuur nader worden uitge- werkt en te zijner tijd ter goedkeu- ring aan de leden worden voorge- legd. Ontwikkeling ledental. Hoewel er eind 1983 sprake leek van een enigszins zorgelijke terug- gang in het ledenaantal van de ver- eniging, kan achteraf worden vast- gesteld dat het ledental van de ver- eniging in 1984 opnieuw iets is - toegenomen. Op 31 december 1984 bedroeg het ledental: 469 individu- ele leden 13), 102 institutionele leden 5) en 116 abonnementen KT 5). Vooral de aanhoudende toeloop van Studenten van zowel de HTS- Utrecht als van de Rijksuniversi- teit Utrecht heeft in belangrijke mate aan deze positieve ontwikke ling bijgedragen. In dit kader mag dan ook niet on vermeld blijven dat de, door het vertrek van professor Koeman, sinds 1982 vacante leerstoel in de Kartografie aan de Rijksuniversi- teit Utrecht met ingang van 1 janu- ari 1985 zal worden bezet door prof. dr. F. J. Ormeling jr. Het feit dat deze voor kartografisch Nederland zo belangrijke leerstoel ook in tijden van be zu iniging kon worden behouden, stemt tot grote tevredenheid. J. Russchen HET KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT IN 1984 Het tiende jaar van het bestaan van het Kartografisch Tijdschrift is voor de redaktie vooral geken- merkt geweest door het leven in- blazen van de rubriek Netwerk, door te trachten de drukkosten laag te houden en door het feno- meen Redaktieraad. Voor de rubriek Netwerk zijn nu correspondenten aan het werk, ver- spreid over het land (Groningen, Enschede, Amsterdam, Delft, Arnhem, Utrecht) en qua inhoud komt dit onderdeel langzaam op stoom. Het NVK-bestuur heeft in 1984 een redaktieraad ingesteld ter begelei- ding, toetsing en stimulering van het redaktionele beleid. De raad bestaat uit de heren Bos, Depuydt, Geudeke, Karssen, Koeman, Or meling sr, Piket en Ras. Op de eerste vergadering van redaktie raad en redaktie gaven de raads- lieden al een aantal belangrijke suggesties, zoals het periodiek aan de NVK-werkgroepen vragen een overzicht van de huidige stand van de techniek op hun deelgebied te maken voor het tijdschrift. Verder was men van oordeel dat er in het KT meer moest worden aangetoond dat op allerlei gebieden professionele kartografische in breng noodzakelijk is. In 1984 werden vier nummers van het Kartografisch Tijdschrift uit- gebracht (29 artikelen, 208 pagi- KT 1985. XI. 2 9

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 11