DE WERKGROEP KAARTBEHEER IN 1984 na's). Hieronder waren twee the- manummers: de kartografie van Belgiö en de nederlandstalige ver- sie van het voor de ICA-conferen- tie in Perth geproduceerde natio nale rapport voor de periode 1980- 1984. Van het Belgie-nummer zijn door prof. Depuydt een extra veer tig exemplaren verspreid. De redaktie vergaderde in 1984 zeven maal, naast de extra bijeen- komst met de redaktieraad. In ja- nuari werd afscheid genomen van redakteur Wim van den Dries, die nog wel betrokken blijft bij de pro- duktie van de jaarlijkse inhouds- overzichten. In juni werd Hans Meijer in de redaktie opgenomen; hij zal zieh vooral met de illustra- ties en advertenties bezighouden. Voor 1985 is de redaktie van plan een themanummer over milieukar- tografie uit te brengen en een spe- ciaal nummer over automatisering. Tevens bestaat het voornemen de rubriek Technisch Nieuws zo goed mogelijk te vullen. De rubriek "Zo kan het maar zo kan het ook" zal weer worden opgestart, en bovendien wordt vanaf het twee- de nummer van 1985 in afleverin- gen, in een apart katern in het midden, het Nederlands Kartogra- fisch Woordenboek gebracht: een vertaling van het Internationale Kartografische Woordenboek van de ICA, met eigen nederlandse de- finities. Door plaatsing in het mid den zal het mogelijk zijn deze woordenboek-katernen eruit te ha- len en samen te voegen. De redaktie is het ECI zeer erken- telijk voor het gratis drukken van de omslagen; daarnaast dankt zij degenen die in 1984 gratis kaart- bijlagen voor het tijdschrift ter be- schikking stelden; die bijlagen zijn 66n van de meest gewaardeerde onderdelen van het tijdschrift ge worden. de redaktie DE WERKGROEP KARTOGRA FISCHE RE PRODUKT IETECH- NIEKEN IN 1984 De werkgroep kwam in 1984 negen keer bij een om studiedagen en zo- mercursus voor te bereiden. Op 2 maart werd studiedag Repro 8 gehouden. Deze studiedag vond plaats in het rijkskantorengebouw Westraven te Utrecht, waardoor deze lokatie zo langzamerhand de 'thuishaven' van de werkgroep lijkt te gaan worden. De onderwerpen van deze studie dag waren: kwaliteitseisen van luchtfoto's, behandeld door de heer H. Thiadens; fotogrammetri- sche aspecten en oprasteren van luchtfoto's door de heer L. van Zuijlen; fotokaarten uit het onder- zoeksproject 'digitale topografie' door de heer A. J. Laiesse. Deze studiedag werd bezocht door 45 deelnemers. Studiedag Repro 9 die gepland was in Oktober was inhoudelijk klaar maar kon geen doorgang vinden omdat het bedrijf waar deze prak- tijkdag zou worden gehouden te kennen gaf geen mensen toe te la- ten die bij de concurrent werkzaam zijn. Aangezien de werkgroep geen se- lectie kan en mag maken onder in- schrijvers voor een studiedag, werd besloten deze dag niet door te laten gaan. De heer Dansen heeft voor wat be- treft zijn dagelijks werk afscheid genomen van de Rijks Geologische Dienst maar hij heeft te kennen gegeven voorlopig nog in de werk groep actief te willen blijven. De werkgroep heeft in 1984 een concept programma gemaakt en voorbereidende besprekingen ge- voerd voor de in 1985 te houden zomercursus. Deze cursus is ge pland op 28 tot en met 31 Oktober en zal in het teken staan van kaartproduktie waarbij het accent zal liggen op verschillende foto grafische technieken. Axel B. Smits DE WERKGROEP KARTOGRA FISCHE TERMINOLOGIE IN 1984 De tweede editie van de Multi lingual Dictionary of Cartographic Terms, waarvoor reeds in 1980 de Nederlandse bijdrage werd vol- tooid, is nog steeds niet versehe nen. Desondanks is de werkgroep eind 1983 gestart met het ambitieuze plan voor de uitgave van een Ne- derlandstalig vakwoordenboek voor de kartografie. Een voorstel met gegevens over deze uitgave, een tijdplanning en een kostenover- zicht voor een voorlopige publika- tie werd ingediend bij het NVK- bestuur en accoord bevonden. De werkgroep werd uitgebreid met twee nieuwe leden en bestaat thans uit: E. S. Bos, P.W. Geudeke, F. J. Ormeling, G. F. Willems en A. H. Sijmons. Het vakwoordenboek is gebaseerd op het Multilingual Dictionary (M. D.wat betreft de op te nemen termen en de volgorde (systema tische indeling). Dit brengt ener- zijds enkele nadelen met zieh mee (het M. D. is minder 'systematisch' dan we zouden wensen)maar heeft ander zij ds het grote voordeel dat een directe ingang naar andere taalgebieden bestaat. Overwogen wordt om de registers uit het M.D. (met name Frans, Duits en Engels) ongewijzigd in ons toekomstig woordenboek over te nemen! Bij de samenstelling van het vak woordenboek wordt een poging on- dernomen tot standaardisatie van de vakterminologie door uit de be- staande synoniemen ddn term als hoofdterm te kiezen. In 1984 is een kwart gedeelte van alle termen gedefinieerd (ongeveer 265 termen). Deze definities, en de nog volgende, zullen in een voorlopige editie worden gepubli- ceerd via het Kartografisch Tijd schrift. Daartoe wordt in een aan- tal opeenvolgende afleveringen een gekleurd middenkatern opgenomen, geheel gewijd aan dit woordenboek. Zodra het woordenboek volledig ge- reed en aldus gepubliceerd is, zul len de mogelijkheden van een defi- nitieve publikatie (met registers, illustraties en dergelijke) onder- zocht moeten zijn. Overigens hoopt de werkgroep via deze vorm van voorlopige publikatie voldoende kommentaar uit de vakwereld te krijgen om een goed verantwoorde definitieve versie samen te stellen en uit te geven. De werkgroep hoopt de voorberei- ding van de voorlopige uitgave medio 1986 voltooid te hebben. P. W. Geudeke In het verslagjaar nam Karel Gie bel, werkzaam bij het Koninklijk Instituut voor de Tropen, zitting in het bestuur. Daar Jan Smits het voorzitterschap van Gerrit Staal over nam, werd er in de vacature van secretaris voorzien door Karel Giebel. Verder dient vermeld te worden dat Roel van der List in 10 KT 1985. XI. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 12