Ook in september 1984 kwam de kontaktgroep bijeen, nu in Utrecht bi] het Geografisch Instituut van de Rijksuniversiteit. Daar werd naast de normale körte bespreking bin nen de kontaktgroep een aantal kör te voordrachten gehouden onder meer door drs. F. Boersma over de stand van de automatisering bij de geografische interfaculteit en door prof. P. Burrough over het onderzoekswerk op hetzelfde vak- gebied. De firma Sysscan uit Noorwegen organiseerde op 31 Oktober 1984 een demonstratie van het automa tisch scannen en interactief ver- werken van kaartinformatie met het door deze firma gevoerde systeem. Deze bijeenkomst van de kontaktgroep werd gehouden bij het ITC in Enschede. Ondanks zeer vele inspanningen van de zijde van de leverancier, het ITC en de kontaktgroep kon er niet voldoende computersteun aan het systeem worden gegeven, waardoor de bij eenkomst beperkt bleef tot een in- leiding over het systeem en de mo- gelijke toepassingen. De appara- tuur was wel te bezichtigen maar werkte slechts gedeeltelijk. De laatste bijeenkomst in 1984 vond plaats in Hengelo (Overijssel) waar het DOR-(digital optical recorder) systeem werd verklaard en gede- monstreerd. Dit opslagmedium heeft grote mogelijkheden gezien de grote dichtheid waarmee de ge- gevens op zo'n schijf worden vast- gelegd met behulp van laser. Ook is een voordeel van de DOR dat de gegevens niet kunnen worden uitge- wist of vervagen door de tijd. Een nadeel is echter dat wijzigingen aanbrengen nog onmogelijk is. Grote archieven aan kaarten en te- keningen kan men hiermee zeer kompakt opslaan en zonodig weer reproduceren door middel van het uittekenen door een plotter. De kaarten kunnen echter pas worden opgeslagen als ze eerst worden ge- scanned door een automatische digitizer. Tijdens de bijeenkomsten, waarop door de leden onderling gegevens werden uitgewisseld over hard- en Software, werd onder meer over Scanners gesproken. De technische commissie stuurde een tweede stel modellen naar de verschillende firma's om daarmee opnieuw proe- ven te nemen. De ontvangen resul- taten wijzen uit dat er zeer zeker vooruitgang is geboekt in vergelij- king met de eerste ronde vooral op het punt van herkenning van ver schillende lijndikten bijvoorbeeld. Ook het vectoriseren van de ver- zamelde rastergegevens is beter dan voorheen. Door het ITC zijn eveneens proeven genomen met de automatische digitaliseerappara- tuur en wel met hoogtelijn-beel- den. Deze lijnen-patronen van verschillende dichtheid werden ge- digitaliseerd op de Fastrak-scan- ner en ook op de Sysscan-appara- tuur met de Kartscan. Beide Systemen hebben hun voor- en na- delen speciaal met betrekking tot de codering. Bij de Fastrak wordt de codering tijdens het scannen uitgevoerd en bij de Sysscan appa- ratuur na het scannen bij het edi- ten op het interactieve systeem. Tijdens de bijeenkomsten van de kontaktgroep konden de leden ken- nis nemen van de voordrachten en van de informaties over apparatuur door dat enkele leden daarvan over- zichten gaven zoals over Autocart VI en de vergadering van de Duit- se werkgroep voor automatisering in de kartografie. Ook werden regelmatig nieuwtjes uitgewisseld over bijeenkomsten welke open stonden voor deelname. De leden konden bovendien kennis nemen van nieuw versehenen boe- ken op het vakgebied. Edn van de voordelen van het re gelmatig bijeenkomen van mensen werkzaam op hetzelfde vakgebied is dat ervaringen met het gebruik van apparatuur en programmatuur worden uitgewisseld. Ook Proble men worden daarbij naar voren gehaald. Daarmee kan men zeer zeker zijn voordeel doen bij het beslissen ten aanzien van nieuwe aanschaffingen. Men kan kennis nemen van de gedachtengang, welke bij de verschillende instel- lingen hebben geleid tot de aanko- pen zoals ze gedaan zijn. Dat de kontaktgroep reden van be- staan heeft mag blijken uit het feit dat het ledental opnieuw is geste- gen doordat vertegenwoordigers van Reprocart (Rotterdam), Wol ter s-Noordhoff (Groningen), en het Nationaal Lucht- en Ruimte- vaart Laboratorium toetraden. L. van Zuij len DE BEGELEIDINGSCOMMISSIE VOOR DE PBNA-CURSUS KARTO- GRAFISCH TEKENAAR IN 1984 In 1984, het elfde jaar van de bege- leidingscommissie, werd vier keer vergaderd. De herziening van de lessen had weer de meeste aandacht. Na de lessen Landmeten, werden nu ook de vernieuwde lessen Kaartgebruik in gebruik genomen. Voor Gereed- schappen- en materialenkennis, alsmede voor Automatisering wer den nieuwe lessen geschreven, ter- wijl ook een groot deel van de Praktijklessen werd bewerkt. Ook aan de vakken Kaartreproduktie, Kartografie en Geografie werd veel aandacht besteed. Er wordt naar gestreefd om eind 1986 de gehele cursus gemoderni- seerd te hebben. Het examen werd in 1984 in april en in Oktober te Arnhem afgenomen, met de volgende resultaten: aantal deelnemers 45; examen voltooid 22; afgewezen 8; geslaagd 14; totaal aantal gediplomeerden 104. De namen van de gediplomeerden zijn: H. J. T. Houben J. F. M. Schoone- R. Janse beek R. M. de Jong C. Schuiling H. G. Koning H. M. Slootweg- D. van Kuijk Wijtsma L. G. Pons H. J. Steneker F. Poptie G. F. Westerhof M. A. C. Reij er s R. H. Zuurmond In de examencommissie hadden in 1984 zitting voor de NVK: prof. dr. J. J. C. Piket en A. H. Verroen, maar het examen kwam vooral tot stand dankzij de medewerking van een aantal vakgenoten die als exa- minator meewerkten en dankzij de goede organisatie door PBNA. De examendata in 1985 zijn 15-18 april (blokken 2055. 1 en 2056. 1) alsmede 21-25 Oktober (alle blok ken). A. H. Verroen DE TENTOONSTE LLINGS- COMMISSIE IN 1984 In het jaar 1984 heeft geen verande- ring plaatsgehad in de samenstel- ling van de tentoonstellingscommis- sie (ttc). In de eerste maanden van het jaar heeft de ttc zieh bezig gehouden met de samenstelling van de Ne- derlandse bijdrage aan de interna - 12 KT 1985. XI. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 14