PANORAMA MIDDELBURG Het Koninklijk Zeeuwsch Genoot- schap der Wetenschappen heeft besloten om bij voldoende belang- stelling ter gelegenheid van de zomertentoonstelling uit de Zelan- dia Illustrata het Panorama van Middelburg door Nicolaas Visscher (ca. 1671) in facsimile uit te geven. Destijds is een onvolledige, sterk verkleinde uitgave versehenen in 'De Monumenten van Middelburg' door dr. W. S. Unger. Daarin is echter alleen het gezicht op Middel burg gereprodueeerd; de eveneens in de Zelandia Illustrata bewaard gebleven bovenrand en verklärende teksten in het Latijn, Frans en Nederlands ontbreken. Bovendien is kortgeleden ontdekt dat tot het panorama ook twee gravures beho- ren: een afbeelding van de toen juist gereedgekomen Oostkerk en van het stadhuis van Middelburg. Deze zijn waarschijnlijk alleen op- genomen als de twee meest monu mentale gebouwen, maar ook als Symbolen van Kerk en Staat, de fundamenten van de maatschappij. Bijgaand een fotomontage van het complete panorama, met het op- schrift, de gravure en de toelich- tende teksten. Gemonteerd zijn de afmetingen 2,40 x 0, 65 m; het pa norama afzonderlijk meet 1, 77 x 0,42 m (zonder marges). De af- zonderlijke onderdelen worden ge reprodueeerd op zes bladen ge- vergeerd Hollands registerpapier van 50 x 70 cm in een bijbehorende map met een toelichting door A. F. Wennekes, beheerder van de Zelandia Illustrata. Men kan de prenten zelf naar wens monteren. De prijs is vastgesteld op f 47, 50 (exclusief verzendkosten). Leden van het Genootschap genieten de gebruikelijke korting van 10%. Teneinde de belangstelling voor deze unieke uitgave te kunnen be palen verzoekt het Bestuur de leden en andere belangstellenden zoveel mogelijk het panorama bij voor- intekening te bestellen. Bestellingen kunnen worden gericht aan het secretariaat van het Genoot schap, Kousteensedijk 7, 4331 JE Middelburg. Van 15 juli tot en met 2 augustus is de tentoonstelling 'Middelburg in panorama' te zien in de voorzaal van de Statenzaal, Abdij 11, Middel burg (maandag - vrijdag 10. 00 - 16. 00 uur, toegang gratis). AANBIEDING SUCCESSIE- GESCHENK DOOR PROFESSOR KOEMAN Op 17 mei jl. heeft prof. dr. ir. C. Koeman aan zijn opvolger in Utrecht, F. J. Ormeling, een fraai exemplaar van de historische atlas van Mees overgedragen. Deze at las zal in het vervolg telkens door de hoogleraar in de kartografie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht uit de bibliotheek van zijn of haar voor- ganger worden overgenomen. G. Mees Azn. heeft met deze, van 1851 tot en met 1865 in Rotterdam gepubliceerde 'Historische Atlas van Noord-Nederland', maar voor- al met de bijna 400 folio-vellen grote toelichting en verantwoording bij deze atlas als eerste in Neder- land blijk gegeven van een kritische zin bij het vervaardigen ön gebrui- ken van kaarten, en van een door internationale vergelijking goed onderbouwde kaart- en bronnen- kritiek. Zijn thematische kaartont- werpen getuigen van inventiviteit, evenals de boeiende en spirituele begeleidende teksten. Naast een tribuut aan Mees, de eerste weten- schappelijke kartograaf in Neder- land, is dit legaat van prof. Koe man een Stimulans voor zijn op volger s. F. J. Ormeling AGENDA 7-10 Oktober 1985: Studie- dagen; thema: generalisatie. Plaats: De Hunzeberge, Exloo (Dr. 28-31 Oktober 1985: Zomer- cursus Kaartproduktie- en kaartreproduktietechnieken. Plaats: Geodesiegebouw, Delft. mei 1986: Studiedagen; thema: symboolontwerp en kleur. 18 KT 1985. XI. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 20