Het kartografische vakwoordenboek G.F. Willems In dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift be- gint de publikatie van het Kartografisch Vakwoorden boek (KV). Bij deze gelegenheid is het wellicht nuttig om iets te zeggen over het ontstaan van dit woorden- boek, over inhoud en opzet ervan en over het nut van deze onderneming. Het ligt in de bedoeling om het woordenboek in afleve- ringen te doen verschijnen en wel als aparte katernen in het hart van het KT. Het woordenboek wordt afge- sloten met een alfabetisch register. Na voltooiing van dit projekt zal bekeken worden of het geheel ook nog eens in boekvorm kan worden uitgegeven. De oor- sprong van het KV is te vinden in de 'Multilingual Dictionary of Technical Terms in Cartography (MD). Dit meertalig woordenboek is een werkstuk van Com- missie II van de International Cartographic Associa tion (1). De hoofdopdracht voor de Commissie was het definiS- ren, het klassificeren en het standaardiseren van de kartografische terminologie. De Commissie werd hierbij ondersteund door een groot aantal nationale werkgroepen. De eerste druk van de MD verscheen in 1973 en de tweede druk zal hopelijk dit jaar gereed komen; gezien de ervaringen in het verleden moet men zieh niet verbazen als het een jaar later wordt. In de MD wordt van ieder begrip de term en de defini- tie gegeven in het Duits, het Engels, het Spaans, het Frans en het Russisch. Daarnaast staan dan nog eens de overeenkomstige termen (zonder definitie) in een groot aantal andere talen waaronder Nederlands. De Nederlandse bijdrage werd, zowel voor de eerste als de tweede druk, verzorgd door de Werkgroep Termi nologie van de NVK (2). Na het gereedkomen van de eerste druk van de MD werd er binnen (en ook buiten) de werkgroep gedacht over een Nederlands vakwoordenboek. In het KT 1976. n. 3 schreef ik een kort artikel 'Een Nederlands kartografisch woordenboek' waarin deze gedachte wat nader werd uitgewerkt. Eind 1976 besloot de werkgroep van start te gaan maar ongeveer op hetzelfde ogenblik bereikte ons het verzoek van de ICA-Commissie II om mee te werken aan de herziening van de MD die op Stapel stond. Het Nederlandse woordenboek, of beter gezegd het plan ervoor, ging de ijskast in, alwaar het verbleef tot 1983. Van 1976 tot 1980 heeft de werkgroep (overigens niet continu) gewerkt aan de Nederlandse bijdrage voor de tweede druk van de MD. Op 30 juni 1983 kwamen de vier overgebleven leden van de werkgroep Terminologie (Geudeke, Ormeling jr. Rombach en Willems) voor het eerst sinds lange tijd bij een om het Kartografisch Vakwoordenboek op de rails te zetten. De voornaamste conclusies van dit beraad waren: 1. De tweede druk van de MD zal het uitgangspunt zijn voor het KV. (Door alle wijzigings- en aanvullings- bladen die wij ontvingen kennen wij uiteraard de in houd van de körnende tweede druk. 2. De werkgroep zal met een of meer leden moeten worden uitgebreid. 3. De leden van de werkgroep zullen de definities op- stellen; waar nodig worden externe adviseurs aan- getrokken. 4. Publikatie zal geschieden in katernen in het Karto grafisch Tijdschrift. Op 9 September -nog voor de tweede vergadering- overleed onverwachts ons medelid H. Rombach. Rombach was lid van de werkgroep vanaf het allereer- ste begin in 1966. Door zijn gedegen kennis van de kartografie en uiteraard van de hydrografische karto- grafie heeft hij een belangrijk aandeel gehad in het werk van de groep en heeft hij ons ook menigmaal be- hoed voor misstappen. Zijn eigen, onnavolgbare bij drage aan de discussies zullen we niet gauw vergeten. Op onze bijeenkomst van 21 September werd besloten om E. S. Bos en A. H. Sijmons te vragen lid te worden van de werkgroep. Beiden hebben hierin toegestemd. De werkwijze bij het samenstellen van het KV is als volgt. Ieder lid van de werkgroep krijgt een deel van een hoofdstuk uit de MD toegewezen. Hiervan stelt hij de Nederlandse definities op en stuurt deze vervolgens aan de andere leden. Op gezette tijden komt de werk groep bijeen om de voorgestelde definities kritisch te bespreken. Over de inhoud en de opzet van het Kartografisch Vak woordenboek kan ik kort zijn, omdat de belangrijkste zaken aan de orde komen in het voorwoord van secre- taris Geudeke waarmee het eerste katern opent. Allereerst iets meer over de inhoud. Zoals vermeld is de tweede druk van de MD het uitgangspunt voor de bewerking van het KV. Aanvankelijk hielden wij ons nauwgezet aan de MD maar al werkend kwamen we tot de conclusie dat wij ons toch wat vrijer moesten op- stellen. Hier en daar lieten we een term vervallen, op andere plaatsen werden termen toegevoegd. Bij het op- stellen van de definities is uiteraard gekeken naar de aanwezige Duitse, Engelse en Franse definities, maar over het algemeen zijn onze definities daar geen let- terlijke vertalingen van. In een aantal gevallen leek het ons gewenst de defini tie wat te verhelderen door het toevoegen van een voorbeeld of een opmerking. Wij zijn ons ervan be- wust dat illustraties vaak nog beter zijn. Heiaas moet dit wachten tot na de voltooiing van het woordenboek. Over de opzet het volgende. De MD is systematisch opgezet. Het hele terrein van de kartografie is onder- KT 1985. XI. 2 19

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 21