Potentiele en actuele toepassing van geomorfologische kaarten M. Bergmeijer De steeds hogere eisen die de samenleving stelt aan het natuurlijk milieu, tot uiting komend in steeds in- tensiever grondgebruik, hebben in de afgelopen decen- nia de behoefte aan praktijkgericht natuurwetenschap- pelijk onderzoek doen toenemen. De KAART is hier- bij als communicatiemiddel tussen de wetenschappe- lijke onderzoekswereld en de beleidsvoerders een van de belangrijkste informatiedragers. Kaarten dienen als opslagmedium en leverancier van complexe infor- matie over de verdeling en de struktuur van ruimte- lijke objecten met hun statische en dynamische rela- ties. In binnen- en buitenland is daarom aandacht be- steed aan het ontwikkelen van karteermethoden om te komen tot een meest effectieve informatie-overdracht. In het volgende zal worden nagegaan in hoeverre geo morfologische kaarten kunnen functioneren of reeds functioner en als geschikte informatiedragers, en welke problemen er kunnen optreden bij de toepassing van deze kaarten. Geomorfologische kaarten Geomorfologische kaarten geven in het algemeen een beeld van de terreinvormen in een landschap, hun ouderdom en ontstaanswijze, het materiaal waar een vorm uit bestaat en de aard en intensiteit van recent werkzame Processen. Er kunnen verschillende cate- gorieön geomorfologische kaarten onderscheiden worden die naar hun aard aan speeifieke gebruikers- eisen voldoen (12). 1. Analytische kaarten. Deze geven informatie over dön enkel aspect, zoals de ontstaanswijze van terrein vormen. 2. Synthesekaarten. Deze geven meerdere aspecten van alle terreinvormen weer. 3. Pragmatische kaarten. Deze zijn afgeleid uit ana lytische- en synthesekaarten en zijn voor speeifieke doeleinden ontworpen. De laatste categorie wordt wel onderverdeeld in: 3a. Afgeleide kaarten. Dit zijn zuivere afleidingen van analytische of synthesekaarten. 3b. Interpretatiekaarten. Dit zijn afgeleide kaarten met toevoeging van extra, vaak niet-geomorfologische informatie, zoals klimaatgegevens. Problemen bij de toepassing in de Bondsr epubliek Duitsland De discussie over het gebruik van geomorfologische kaarten heeft zieh in de afgelopen jaren vooral in Duitsland afgespeeld. Het gebruik van deze kaarten bleef achter bij de verwachtingen, hetgeen te wijten was aan een complex van oorzaken (7, 8): - er is pas laat begonnen met een systematische kar tering, voornamelijk door het ontbreken van duide- lijke opvattingen over effectieve, gebruikersvriende- lijke kaartconcepten en door tegenstrijdige opvattin gen binnen de geomorfologie; Informatie over: terreinvorm genese Processen geologie (diverse kleuren) drainagesysteem (blauw) actuele processen (rood en zwart) samenstelling oppervlakte- materiaal (rood-bruin) hellingvorm (gerasterd zwart) microrelief (zwart) hellingshoeken (grijze struktuur rasters) topografie (grijs) Figuur 1. De belangrijkste informatieniveaus van de GMK 25 (naar Leser, 1980). Kartierdorf' KT 1985. XI. 2 29

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 31