1 I 1 Actueel gebruik buiten Nederland Geomorfologische informatie Regionale Geografie Ecologie/ Milieuonderzoek Bodemkunde Ingenieurs geologie (Hydro) geologie Planologie Cultuurtechniek Geodesie Biologie Atlaskartografie Hellingshoek expositie Microrelief Ma teriaal- samenstelling Gelaagdheid dikte afzetting Gesteente Processen Genese Hydrografie groter dan 1:10.000 110.000 tot 1 25. 000 kleiner dan 1 25. 000 Belang groot matig gering geen Sc haalbehoefte groot matig gering Figuur 3. Het belang van verschillende categorieen van geomorfologische informatie voor di verse vakgebieden en de schaalvoorkeur (naar Leser, 1983). Binnen de ruimtelijke planning ziet men (in Duitsland) mogelijkheden voor 'Geotoop'-bescherming met als doel natuurwetenschappelijk belangrijke terreinele- menten voor het nageslacht te bewaren en voor be- scherming tegen beschadiging van de infrastructuur (15). Het belang van geomorfologische kaarten binnen de landbouw 1 igt in het aanduiden van de geschiktheid van terreinen en het aangeven van risico's met betrekking tot bodemerosie waar oogstvermindering het gevolg van kan zijn. Potentieel gebruik in Nederland Het nut van de Geomorfologische Kaart van Neder land 1:50. 000 wordt eveneens gezien binnen de ver- wante vakgebieden als geologie en bodemkunde. Binnen de geologie zou bi] de systematische opnamen kostenbesparend gewerkt kunnen worden wanneer re levante informatie over hellingen en hoogteverschillen uit de geomorfologische kaart betrokken zou worden. Binnen de planologie ligt het belang vooral op het ge- bied van de landschapswaardering en natuurbehoud en tevens kan de gekarteerde geomorfologische informa tie dienen als basiskaart bij het opstellen van Streek-, gewest- en bestemmingsplannen om tot de meest gewenste regionale ontwikkeling te komen (2, 10). Aangezien de grenzen in de Geomorfologische Kaart van Nederland 1:50. 000 gebaseerd zijn op de wijze waarop de mens op ooghoogte het landschap beleeft, moet toepassing binnen de recreatie tot de mogelijk heden behoren. In hoeverre kleinschalige geomorfolo gische kaarten, bijvoorbeeld schaal 1:200. 000 en klei ner, mee kunnen speien in beleidsbeslissingen op allerlei niveaus is niet eenvoudig vast te stellen. De toepassing van kaarten op deze schalen zal voorname- lijk gericht zijn op het bepalen van grootten van ter- reindelen en volumes en bij het vaststellen van moge lijkheden en beperkingen voor bepaald gebruik (3). De toepassing van geomorfologische kaarten binnen onder andere de civiele techniek kan het best geillus- treerd worden aan de hand van een aantal voorbeelden. In Taiwan wordt onderzoek gedaan op basis van topo- grafische en geologische kaarten en luchtfoto's, aan- gevuld met veldwerk, om via de vervaardiging van drainagekaarten te komen tot een potentiSle gevaren- kaart. Hiermee wordt het tracö van een te verplaat- sen snelweg bepaald (18). Bij de planning en aanleg van de 798 mijl lange 'Trans Alaska-Pipeline' was geotechnische beoordeling nodig van de te volgen route. Door luchtfotostudie en veld werk werden 55 terreinvormen gekarteerd, onder andere voor het inventariseren van permafrost (6). Een voorbeeld van gevarenkartering op basis van geo morfologische kaarten komt uit de Alpenlanden Zwit- serland en Oostenrijk. In deze landen dient elke ge- meente te beschikken over een zgn. 'gevarenzoneplan' voor het bewoonde gebied. Dit dient als basis voor gemeentelijke bestemmingsplannen. Voor dit doel is men onder andere gekomen tot de gevarenkartering Grindelwald op schaal 1:10. 000. Dit project is voor een deel gefinancierd door de zwitserse spoorwegen vanwege de overlast die men ondervindt van vallend gesteente längs de spoorbanen (5). Vooral waar het de geomorfologische beoordeling be treff van uitgestrekte gebieden wordt veelvuldig ge bruik gemaakt van luchtfoto's en satellietbeelden. Veel van deze toepassingen worden getllustreerd in het boek 'Applied Geomorphology' van Verstappen (17). Actueel gebruik in Nederland Ook hier een aantal voorbeelden ter illustratie. De geomorfologische kaarten 1:25. 000 van het Krom- me Rijngebied (1) zijn door de Rijks Geologische Dienst gebruikt om een gedetailleerder beeld te krij- gen van de zanddiepte in die regio, ter verbetering van de bestaande kaarten. Deze geomorfologische kaarten zijn opgenomen op schaal 1:10. 000 op basis van duizenden boorgegevens als resultaat van een langlopend studentenproj ect aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Een onverwachte toepassing van dezelfde kaarten komt van de kant van de prehistorici: men kon met deze kartering aantonen over welke rivieren Willebrord in 716 in Utrecht is aangekomen. Ten be- hoeve van archeologisch onderzoek dienen deze kaar ten verder als landschappelijke ondergrond waarop vondsten worden uitgezet. Een technische toepassing vindt plaats bij het opstellen van een simulatiemodel KT 1985. XI. 2 31

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 33