meer minde bijkaarten bijka onderwerp(en) gee formaat CD groter CD kleiner voc ongevouwen gevouwen CD huidige groter Q kleir schaal (bv. 1:25 000) (bv. 4 j aar CD 7 j aar CD 10 jaar Q >-1 op kantoor CD in terrein CD beide De belangrijkste te bespreken vragen: 1. Geeft de Waterstaatskaart (incl. bijkaarten) de gewenste beschrijving van uw gebied t. a. v. de waterhuishouding, de waterkering en de administratieve indeling? Aan welke aanvullende informatie heeft u nog behoefte bij het opstellen van de plannen, welke straks verplicht zijn volgens de Wet op de Waterhuishouding? 2. Hoe vaak gebruikt u de Water staatskaart (incl. bijkaarten) Wat is de aard van het gebruik? 3. Wat vindt u van de schaal van de kaart en wat van de mate van detaillering (en dat in sa menhang met elkaar) 4. Voldoet de huidige opzet van 6dn hoofdkaart en twee transparante bijkaarten? Of heeft u liever minder bijkaarten, dan wel juist meer (bijv. voor waterkeringen of riolering) 5. Gebruikt u andere kaarten voor hetzelfde doel? Welke kaarten zijn dat? 6. Wat vindt u dat de herzieningsfrequentie van de Water staatskaart moet zijn? 7. Wat zou het voor u betekenen wanneer de Water staatskaart niet meer zou verschijnen? 8. In 1980 is een start gemaakt met de 5e editie van de Waterstaatskaart. Omdat u waar- schijnlijk nog geen exemplaren van deze editie in uw bezit hebt, treft u als bij lagen een blad van de 4e alsmede hetzelfde blad van de 5e editie aan ter vergelijking. Een toelichting op de wij zigingen is eveneens bijgesloten. Wat is uw mening over deze 5e editie Edn tot twee weken voor het eigenlijke vraaggesprek werden de volgende bescheiden toegestuurd: - een blad van de 4e editie van de Waterstaatskaart; - eenzelfde blad van de 5e editie, hoofdkaart bij kaart; - beschrijving van de opzet van de 5e editie; - voorwoord en inhoudsopgave van de laatst versehe nen Pro vinciale Beschrijving (Zeeland, 1971). De vraaggesprekken werden gehouden in de tweede helft van 1983 door twee medewerkers van de Rijks- waterstaat en ook van de ontvangende dienst waren meestal twee personen aanwezig. In het algemeen terdege voorbereid, wat erop duidt dat de gekozen opzet effectief werkte. Vaak werd ook opgemerkt dat men dit persoonlijk kontakt met de makers van de Waterstaatskaart zeer op prijs Steide en verkoos bo- ven een schriftelijke enquete. De vooraf toegezonden lijst met belangrijkste vragen diende als leidraad bij de gesprekken. Daarnaast werd veel waardevolle informatie verkregen over de werkwijze van de dienst en het karakter van het ambtsgebied, terwijl van onze kant aanvullende infor matie kon worden gegeven over de vervaardiging van de Waterstaatskaart en aanverwante zaken. Tijdens het vraaggesprek, waarbij de kaarten steeds -letterlijk- op tafel lagen, is geen leesbaarheidstest gehouden. De gesprekspartners werden geacht zowel een gedegen water staatkundige kennis te hebben, als ervaring in het gebruik van kaarten daarbij. Het leek daarom niet nodig hun mening over de leesbaarheid nader te toetsen. Aan het slot van het vraaggesprek werd een detail- vragenlijst uitgereikt en toegelicht (zie figuur), met het verzoek deze na invulling terug te zenden. Op het voorblad hiervan werden vragen gesteld over de ge wenste verschijningsvorm en aard van het gebruik. Op de binnenbladen werd de mening gevraagd over de mate van detaillering en duidelijkheid van weergave van alle elementen die op de hoofdkaart en beide bij kaarten voorkomen. Om de invultijd tot een minimum te beperken konden vrijwel alle antwoorden door enkel aankruisen worden gegeven. Verder konden overbodig geachte kaartelementen worden doorgestreept en ont- brekende worden toegevoegd. Van de achtergelaten detail-vragenlijsten is in eerste instantie 80% terug- gestuurd en na ddn herinnering liep dit op tot 93%. wekelijks huidige opzet huidige maandelijks/af en toe noc (Gedeelte van de vragenlijst Gebruikersonderzoek Waterstaatskaart. 34 KT 1985. XI. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 36