KARTOGRAFISCH VAKWOORDENBOEK Samengesteld door E.S. Bos, P.W. Geudeke, F.J. Ormeling, A.H. Sijmons, en G.F. Willems (NVK Werkgroep Kartografische Terminologie). Uitgave van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie. 1985-1986 Voorwoord Het Kartografisch Vakwoordenboek (KV) is gebaseerd op de Multilingual Dictionary of Technical Terms in Cartography (MD), 2e editie, 1985. De keuze, indeling en volgorde van de opgenomen vaktermen in het KV zijn grotendeels door de opzet van dit internationale woordenboek bepaald. Voor een juist gebruik van het KV dienen de volgende opmerkingen in acht te worden genomen. Keuze van de termen Het woordenboek bevat ongeveer 1200 vaktermen, waarvan het grootste deel ook voorkomt in de MD. Voor een aantal duitse hoofdtermen in de MD bestaat geen nederlandse vakterm. Deze termen komen daarom in het KV niet voor. Daarentegen zijn een aantal specifieke nederlandse vaktermen, en enkele vaktermen die naar de mening van de redaktie in de MD ten onrechte niet zijn verwerkt, wel in het KV opgenomen. Voor deze termen zijn de equivalente termen in de andere talen dus niet in de MD te vinden. Indeling en volgorde der termen Het woordenboek is, evenals de MD, systematisch ingedeeld. De vaktermen zijn ondergebracht in 10 hoofdstukken: 1 Deelgebieden van de kartografie 2 Kaart en kaartserie 3 Wiskundige kartografie 4 Kartografische grondbeginselen en weergave 5 Redaktie 6 Praktische kartografie 7 Reproduktie en druk 8 Kaarten en andere kartografische Produkten 9 Verspreiding en gebruik van kaarten 0 Kartografische beroepsorganisaties In een aantal gevallen zijn vaktermen niet in het meest voor de hand liggend hoofdstuk opgenomen. Dit komt o.m. voor als de duitse hoofdterm in de MD twee geheel verschillende beteke- nissen heeft, waarvoor in het nederlands twee afzonderlijke termen bestaan. Hoofdtermen, synoniemen, neventermen In de nederlandse bijdrage voor de MD zijn voor een bepaalde duitse hoofdterm vaak meerdere synoniemen zonder onder- scheid opgenomen. In het KV heeft de redaktie bewust gekozen voor de meest gebruikelijke term als hoofdterm, met de bedoe- ling tot een standaardisatie van de vakterminologie te komen. Eventuele synoniemen zijn afzonderlijk vermeld na de definitie van de betreffende term (aangeduid met de afkorting Syn:). Waar twee synoniemen naar de mening van de redaktie volkomen gelijkwaardig zijn (bijv. kaartsymbool en kaartteken of rand- informatie en randgegevens) danwel in het gebruik beperkt zijn tot bepaalde vakgebieden (bijv. deklinatie en variatie), is zulks in een opmerking aangegeven. Beide termen zijn in dit geval vet gezet. In vergelijking met de MD zijn een aantal minder-gebruikelijke synoniemen komen te vervallen. Voorts zijn, conform de MD, in de definitie van een hoofdterm vaak neventermen opgenomen, welke ook als trefwoord in het register staan vermeld. In een aantal gevallen is voor het KV zo'n neventerm tot hoofdterm gemaakt, omdat naar de mening van de redaktie een afzonderlijke definitie van de term gewenst was. Schrijfwijze van de vaktermen De vaktermen zijn gespeld volgens de officiele Woordenlijst van de Nederlandse Taal (1 954) en van Dale's Groot Woordenboek der Nederlandse Taal (1984). Dit is in tegenstelling met de nederlandse termen in de MD, waarbij destijds gekozen werd voor een zeer moderne spelling zoals tematische kaart, ekwivalente projektie, ortodroom, enz. Na rijp beraad heeft de redaktie besloten op dit eerder inge- nomen standpunt te moeten terugkomen. In het KV vindt men dus: thematische kaart, equivalente projektie, orthodroom, enz. Bij de termen die zijn samengesteld uit een bijvoeglijk naam- woord gevolgd door een zelfstandig naamwoord is in de ver- melding steeds deze volgorde aangehouden. Gedeelten van termen die in het dagelijks spraakgebruik en ook wel in de vakliteratuur worden weggelaten, zijn tussen haakjes geplaatst bijv. (kaart)schaal, (druk)plaat, (geografische)breedte, enz. Register Na het laatste hoofdstuk van het systematisch gedeelte volgt een NVK 1985 1

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 37