Hoofdstuk 1 Deelgebieden van de kartografie 1-1 kartografie Hetgeheel van wetenschappelijke, tech nische en artistieke aktiviteiten gericht op de ver- vaardiging en het gebruik van kaarten. Opm: In dit verband moet men niet alleen denken aan kaarten (21.1), maar ook aan kaartverwante afbeeldingen (83.1 1.2 theoretische kartografie Methodenleer van het re- daktioneel ontwerpen (51.7), van de vormgeving (51.2) en van het gebruik (923.5) van kaarten. 1.3 praktische kartografie Het totaal van handelingen direkt gericht op de kaartvervaardiging (5.1). Syn: toegepaste kartografie. 1.4 kartografische techniek De technische methoden en handelingen van de kaartvervaardiging (5.1). Syn: techniek van de kaartvervaardiging. 1.6 historische kartografie De bestudering van oude kaarten en kaartwerken en van hun vervaardigers. Opm: Te onderscheiden van de geschiedenis van de kartografie, die zieh bezighoudt met de ontwikkeling van de kartografische methoden en technieken, en met de geschiedenis van de kartering (52.1(3)). 1.7 metakartografie Het onderzoek van de kaart als kommunikatiemiddel in vergelijking met andere kommunikatiemiddelen (zoals tekst, tabellen, foto's). 1 -8 wiskundige kartografie De leer van de wiskundige grondslagen van de kaart, in het bijzonder de afbeeldings- of kaartprojektieleer. Syn: mathematische kartografie. 1.8a grafische semiologie De bestudering van de grafi sche elementen (42.1hun eigenschappen, hun ver- houding tot de verschijnselen die ze weergeven en hun effektiviteit als kommunikatiemiddel. Syn: grafische symboolleer. 1 -9 topografische kartografie Kartografie gericht op de vervaardiging en het gebruik van topografische kaar ten (821.1). 1.10 thematische kartografie Kartografie gericht op de vervaardiging en het gebruik van thematische kaar ten (823.1). 1-11 atlaskartografie Kartografie gericht op de vervaardi ging en het gebruik van atlassen (824.1). 1-12 globekartografie Kartografie gericht op de vervaar diging en het gebruik van globes (833.1). 1.13 1.14 1.15 1.16 1.17 1.18 1.19 1.20 1.21 1.22 1.23 1.24 1.25 globekunde Het onderzoek van globes (833.1hun geschiedenis, vervaardiging en gebruiksmogelijk- heden. Syn: globeleer. ruimtekartografie Kartografie gericht op de vervaar diging en het gebruik van kaarten van buitenaardse lichamen, daarbij inbegrepen hun onderlinge relaties. overheidskartografie De vervaardiging van kaarten die door de overheid worden uitgegeven. Syn: officiele kartografie. kadasterkartografie Tak van de overheidskartogra fie (1.15) die zieh bezighoudt met de vervaardiging van kadastrale plans (822.3). Syn: kadastrale kartografie. hydrografische kartografie Kartografie gericht opde vervaardiging en het gebruik van zeekaarten (822.15). Syn: zeekartografie. militaire kartografie Kartografie gericht op de ver vaardiging en het gebruik van kaarten voor militaire doeleinden. stadskartografie Kartografie gericht op de vervaar diging en het gebruik van stadskaarten (826.16). Syn: stedelijke kartografie. mijnkartografie Kartografie gericht op de vervaardi ging en het gebruik van kaarten ten behoeve van de mijnbouw. Opm: De meest gebruikelijke Produkten van de mijnkartografie zijn de zgn. mijnmeetkaarten (821.1 7). Syn: mijnmeetwezen. particuliere kartografie De vervaardiging van kaar ten die door particulieren of particuliere organisaties worden uitgegeven. Syn: niet-officiele kartografie. commerciele kartografie De vervaardiging van kaar ten met het oogmerk om winst te maken. schoolkartografie De vervaardiging van kaarten en andere kartografische Produkten voor onderwijs- doeleinden. Syn: onderwijskartografie. filmkartografie De vervaardiging van tekenfilms met kartografische inhoud. planningskartografie Kartografie gericht op de ver vaardiging en het gebruik van kaarten voor pianolo gische doeleinden. NVK 1 985 3

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 39