- verbeteren van de klassifieatie van de kaartinhoud, zoals de indeling van wateren en kunstwerken naar grootte en belangrijkheid en eventuele inpassing van nieuwe thema's; - verbeteren van de methode van weergave, zodat het kaartbeeld makkelijk leesbaar wordt en de water- staatkundige hoofdstructuren duidelijk zichtbaar; - in samenhang hiermee verbeteren van de kaart - vervaardigings-technieken, waardoor een snellere produktie mogelijk wordt en de gebruiker eerder over de recent verzamelde informatie kan beschik- ken; - onderzoeken of de bijkaarten gehandhaafd moeten worden en zo ja, in welke vorm. Vervolg Alle diensten die aan het onderzoek hebben meege- werkt, hebben medio 1984 een exemplaar van het eindrapport ontvangen. Hierop zijn geen aanvullende reacties binnengekomen, waarna de conclusies en aanbevelingen uit het rapport door de directie zijn overgenomen. Daarna zijn de 'aanbevelingen op körte termijn' ver- der uitgewerkt. Zo is onder meer een vereenvoudigde methode van weergave van de gerioleerde gebieden ontwikkeld, die zowel makkelijk te lezen als snel te vervaardigen is. Ook is door kaartanalyse de maxi male grootte bepaald van de onderverdeling in stroomgebieden: verkleining tot 5. 000 ha is haalbaar gebleken, maar een verdere opdeling is niet altijd mogelijk of zinvol. Door enige gebruikers was een bovengrens van 1. 000 ha genoemd, waar nu nog aan- eengesloten gebieden tot 13 14. 000 ha worden weer- gegeven. Deze en de andere uitgewerkte aanbevelingen worden thans op hun praktische uitvoerbaarheid getest, waar na ze -al dan niet aangepast- in de nog te verscho nen bladen van de 5e editie zullen worden doorge- voerd. Het uitwerken van de 'aanbevelingen op längere ter mijn' is een veel omvangrijker werk, waarmee in de loop van 1986 begonnen zal worden. Maar welke wij- zigingen daar ook uit voort zullen komen, het karak- ter van de Water staatskaart zal daarbij ongewijzigd blijven: een gedetailleerde overzichtskaart. Noten Drs. M. A. Damoiseaux is stafmedewerker bij de hoofdafdeling Luchtkaartering van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, Delft. 1. Prof. dr. ir. C. Koeman, Geschiedenis van de kar- tografie in Nederland. Canaletto, Alphen aan den Rijn, 1983, blz. 148. 2. Drs. M. A. Damoiseaux, Gebruiker sonder zoek Waterstaatskaart - rapport MOLK-R-8412. Meetkun dige Dienst, Delft, 1984. 3. Mevr. drs. W. J. M. Hoogendoorn, Kaarten bij ruil- verkavelingsrapporten. In: Kartografisch Tijdschrift 1979-V-2, blz. 16 e. v. 4. (Anoniem), Aantekeningen omtrent de geschiedenis en de inrichting der Waterstaatskaart van Nederland, op de schaal van 1:50. 000. z. j. (rond 1892). tbeca's op bijkaart 1 HYDROLOGISCHE WAARNEM1NGSPUNTEN onderwerpen welke naar Uw isenlng overbodlg zijn op de bijkaart, graag ter plaatse doorstrepen! DETAILLERING in de kaart: WEERGAVE in de kaart: welke onderwerpen ontbreken voor uw werk in nevenstaande opsomnlng van kaartbeeld en kaartschrlft? kaartbeeld kaartschrlft 1.peil a peilschriJver.pellschaal(regelmatlg waargenomen volgnummer b.peilschaal (onregelinatlg waargenonen-Blnder dan 1* per dag 2.afvoer afvoerrceetpunt 3.neerslag regenoeter (evtreglstrerend) 4.topografle volgens de Topograllsche KaartgedeelteilJk bijgewerkt geen te «einig goed te veel duidelijk niet duldel1Jk 0 00 0 0 0 DD G D 00 DD D D D ÖD D 0 0 de huldige uitvoerlng als bijkaart op transparent papler: voldoet voldoet niet bet raDdschrift veraeldt voor 10.2 en 3 de plaats, beheerder, frequentle, datum aanvang en evt .bljzonderhcden en voor lb alleen de beheerder deze mate van detaillering vindt U: te weinig CD goed CID te veel CD aan welke indeling voor de pellschalen geeft U de voorkeur: a. regelest lg waargenoiten onregelmatlg waargeDonen Binder dan lx per dag) b. belangrljk bestand van bljgehouden) overige (=geen bestand van de waarnemingen) thena's op bijkaart 2 WATERVOORZIENING onderwerpen welke naar Uw acnlng overbodlg zijn op deze bijkaart, graag ter plaatse doorstrepen! DETAILLERING in de kaart: WEERGAVE in de kaart: welke onderwerpen ontbreken naar Uw nenlng in nevenstaande opsonucing van kaartbeeld en kaartschrlft? kaartbeeld kaartschrlft 1.indeling eenheden, delen en onderdelen coderlng/oppervlakte 2.wateren abuitenwater (als bron) naan b.overige bronnen naan c.watergang (evt.Det stroomrlchtlng) tbvwatervoorzienlng evt.naan 3.1nlaat- anatuurllJkinlaatslulsvia schutsluls, stuw, punten via buls van genaal of Bolen, hevel b.kunstcatlggenaal (notor/electrlsch)lndnolen capaclteit/soort ponp/ kleiner genaal, kleine wlndnolen \evtnaam/opvoerhoogtej c.toevorging:hoofdlnlaat/hulplnlaat 4.overige gronddulker, aquaduet kunstwerken 5.topografie volgens de Topograflscbe Kaart, gedeeltelljk bijgewerkt geen veir.i J coed te veel duidellik niet duidelijk G 0 0 D GGGGG DDD D 0 DDD00 DDG D GDGÖO DGG G D DDDDD DDD D ook deze bijkaart is ultgevoerd op transparant papler in twee-kleurendruk huldige geweon Beer U geeft de voorkeur aan: uitvoerlng papler kleuren bet randschrlft heeft in de 5® editie een opzetgelljk aan die van de boofdkaart (Gedeelte van de vragenlijst Gebruikersonderzoek Waterstaatskaart. KT 1985. XI. 2 37

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 47