Ober lappungs zor>«n Flugrichtung 36 o O 35 22 9 Folge 2 Folge 1 J48 -f- Folge 5J Folge Flugrichtung Folge 7J Folge 9 signalisierte Paßpunkte O unslgnallslerte Paßpunkte t===^^m==mm^m==3a^^ 0 1000 2000 3000 (m) (5) Zeltdifferenz der Aufnahmen in Minuten Figuur 1. Opname oostfriese waddengebied vanuit de lucht. het nog droogliggende wad op het tijdstip van opname. De waterlijnen zijn pas dan geschikt voor de topogra- fische opname van waddengebieden, wanneer behalve hun ligging ook de precieze hoogte op bepaalde punten bekend is. In tegenstelling tot de vroegere werkwijze -fotografische ontschranking van de luchtfoto's in het ontschrankingstoestel - komen de waterlijnen tegen- woordig tot stand met behulp van geautomatiseerde technieken, samengevat in het programmasysteem REWASH ('Rechnergestutztes Wasser linienauswerte- system der Universität Hannover'). Op basis van een vergroting van de luchtfoto worden de waterlijnen om te beginnen gedigitaliseerd en re kenkundig ontschrankt met de transformatieconstan- ten van een ruimtelijke achterwaartse insnijding en vervolgens weergegeven in het nationale coördinaten- systeem. Het zijn slechts bij benadering hoogtelijnen, omdat ze als gevolg van plaatselijke verschillen in het opkomen van het water niet exact dezelfde hoogte aangeven. De daarom vereiste deelsgewijze hoogte- bepaling van de waterlijnen kan onder meer plaats- vinden door meestal tachymetrisch opgemeten terres trische profielen. Deze werkwijze levert voor elk op- genomen punt van de waterlijn een hoogtenauwkeurig- heid op van 7 cm. Aangezien de oppervlakte van het waddengebied topo- grafisch bijna volledig beschreven kan worden in ter- men van ligging en hoogte, lijken voor de verdere verwerking van de gegevens die computertechnieken geschikt, welke berusten op een digitaal terreinmodel op basis van een regelmatig net van Vierkanten. In het geval van gedigitaliseerde waterlijnen waarvan de hoogten bepaald zijn raakt men bij de afleiding van hoogtelijnen uit het digitaal terreinmodel echter de gedetailleerde geomorfologische structuur van de wad- den kwijt. Daarom wordt een andere weg gevolgd. o (a) (b) (c) Figuur 2. Omvorming van waterlijnen tot hoogtelijnen (a) gedigitaliseerde waterlijnen (b) hoogtelijnen afgeleid uit een digitaal terreinmodel op basis van een regelmatig net van Vierkanten (c) hoogtelijnen afgeleid uit een 'onregelmatig' digitaal terreinmodel 40 KT 1985. XI. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 50