Om te beginnen wordt op basis van de waterlijnen een datastructuur gecreeerd, zodanig dat de gemeten pun- ten driehoeken vormen, waardoor behoud van de wa terlijnen als vormlijnen mogelijk wordt gemaakt. Uit dit onregelmatige digitaal terreinmodel kunnen dan direct geomorfologisch aanvaardbare hoogtelijnen worden afgeleid (figuur 2). Voor andere doeleinden kan daaruit echter ook een digitaal terreinmodel op basis van een vierkantennet worden vervaardigd, het- geen bijvoorbeeld gebruikt kan worden bij het opspo- ren van veranderingen tussen twee tijdstippen van opname. Naast het afleiden van een hoogtelijnenbeeld biedt de geschetste methode ook het grote voordeel dat met de luchtopnamen bij laagwater tegelijk met de topografi- sche opname van de droogvallende waddengebieden ook het luchtfotomateriaal voor de vervaardiging van de fotokaarten ter beschikking komt. De toegepaste infrarode luchtfotofilm van Kodak is een zwart-wit negatieve film, welke gevoelig is van het ultraviolette tot in het infrarode bereik en welke zeer contrastrijk is. Daarmee wordt niet alleen de identificatie van de waterlijnen vergemakkelijkt, maar ook de weergave verbeterd van geomorfologische structuren als zand- ribbelpatronen en prielenstelsels, waardoor ook de informatie-inhoud van de luchtfoto's kan toenemen. De fotokaart van het waddengebied Opname van aaneengesloten waddengebieden vanuit de lucht is in wezen niets nieuws. Tot dusver heeft dit echter zonder uitzondering geleid tot de vervaardiging van groot- tot kleinschalige luchtfotobeelden (1:3. 000 - 1:200. 000), die naast de uit terrestrische opnamen afgeleide lijnenkaarten werden toegepast voor de geo morfologische interpretatie van de wadden en als overzichtskaarten voor planningsdoeleinden (Dolezal, 1972). Daarom is er onderzoek gedaan naar de ver vaardiging van fotokaarten van de wadden, waarin voor het eerst foto- en lijnenbeeld met elkaar gecom- bineerd werden. Daarbij ontstonden fotokaarten op schaal 1:10. 000 en 1:25. 000 van het wad Bielshöven sand, een proefgebied nabij Busum in Sleeswijk- Holstein (Hake e. a. 1982). Op basis van fotovluchten in 1980 werd in 1984 de fotokaart 1:25. 000 van het wad Norderney vervaardigd (figuur 4). Een kaart van de wadden moet aan de volgende princi- piöle eisen voldoen: 1. Actuele en duidelijk aangegeven datum van opname; 2. Universele toepasbaarheid (bijvoorbeeld ook als topografische ondergrond voor thematische kaar- ten); 3. Goedkope vervaardiging. Een fotokaart van het waddengebied heeft het bijzonde- re voordeel dat topografische details zichtbaar zijn die in de pure lijnenkaarten niet weergegeven kunnen worden. De noodzaak tot actualiteit en snelle topogra fische verkenning vereisen de toepassing van specifie- ke opnamemethoden (tachymetrie, dieptemetingen en de waterlijnenmethode). Bovendien zijn voor de foto kaarten bepaalde methoden van vormgeving en produk- tie noodzakelijk om ook bij de weergave aan boven- staande eisen te kunnen voldoen. Aan de hand van het voorbeeld van de fotokaart van Norderney wordt hierna nader ingegaan op produktie en vormgeving. Vormgeving Aan de vormgeving van de fotokaarten van de wadden kunnen drie aspecten worden onderscheiden: - de montage van het (laagwater-) fotobeeld; - de weergave van de hoogte- en dieptelijnen en de onderlinge afstemming bij verschillende bronnen van herkomst; - de vormgeving van deze lijnen en het schritt, als- mede de meetkundige inpassing in het fotobeeld. De meeste gebruikers van kaarten van de wadden zijn getnteresseerd in de schalen 1:10. 000 en 1:25. 000. Een zinvol geplande en overeenkomstig uitgevoerde fotovlucht kan voor de vervaardiging van kaarten op de basisschalen (groter dan 1:10. 000) een montage van fotobeeiden overbodig maken. Dit is uiteraard ook afhankelijk van het formaat. Voor de weergave van grotere waddengebieden op middelgrote en kleinere schalen (kleiner dan 1:25. 000) is in de regel een mon tage van de afzonderlijke fotobeeiden tot een mozaiek noodzakelijk. Daarbij kan men kiezen tussen wille- r Figuur 3. Resultaten van waddenmetingen: - volgens de waterlijnenmethode (a) op basis van de luchtfoto (b) - volgens hydrografische metingen met het echolood (c) KT 1985. XI. 2 41

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 51