Welke methode uiteindelijk gekozen wordt hangt af van het doel van de kaart, van de aard van het reproduk- tie-origineel (echte halftoon of onechte halftoon) en van de omvang van de oplage. Normaal gesproken wordt er een gerasterd origineel vervaardigd, hetwelk reproduktie door middel van lichtdruk of druk mogelijk maakt. Bij grote oplagen is druk het meest economisch. Van beslissende bete- kenis voor de kwaliteit van de weergave is de papier- keuze. Kunstdrukpapier levert weliswaar de beste beeldkwaliteit op, maar er kan zeer moeilijk op gete- kend worden. Bij gebruik van lichtdruk levert het normale lichtdrukpapier voor de meeste doeleinden een voldoende beeldkwaliteit op. In het uitzonderlijke geval van een reproduktie-origi- neel in de vorm van een echt halftoonbeeld bereikt men de beste kwaliteit van weergave door middel van een fotografische kontaktafdruk. Via de keuze van gradatie van het fotopapier kan bovendien nog invloed worden uitgeoefend op het contrast. Bij grote oplagen is de fotografische kontaktafdruk echter veel te duur. Bij de vermenigvuldiging van echte halftoonbeelden door middel van lichtdruk kan men het beste speciaal halftoonpapier met een zachte gradatie gebruiken. Vooru itb 1 ik De hier via het voorbeeld van het proefgebied Norder ney gepresenteerde fotokaart vormt een voortreffelijk alternatief voor de traditionele lijnenkaarten van de wadden, met name door de aanwezigheid van meer detailinformatie. Daarbij vormen nieuwe snelle opna- memethoden, zoals bijvoorbeeld die van de waterlij- nen, een goede basis voor het vervullen van de eisen die worden gesteld ten aanzien van actualiteit en een gelijktijdige topografische opname. De weergave in zwart-wit leidt tot een snelle en goedkope vervaardi- ging en reproduktie. Een veelzijdige toepassing -ook als topografische ondergrond voor meerkleurige the matische kaarten - behoort tot de mogelijkheden. Recente onderzoekingen hebben aangetoond dat ook de combinatie van fotokaarten en officiöle topografische kaarten een op de praktijk gerichte oplossing kunnen bieden. Daarbij worden de oppervlakken van vasteland en eilanden uitbelicht uit de fotokaart en vervangen door de topografische informatie van de officiele topo grafische kaart (hier 1:25.000). Verwacht kan worden dat in de toekomst interactieve grafische bewerkingen met behulp van de Computer de onderlinge aanpassing van lijnen- en fotobeeld kunnen vergemakkelijken. Bovendien kan met nieuwe metho- den van digitale beeldverwerking de kaartproduktie wellicht verder versneld worden en kunnen nieuwe mogelijkheden ontstaan. Men kan bijvoorbeeld denken aan: - manipulatie van de grijswaarden in een beeld ter verhoging van het contrast in die gebieden, waarin vanwege de toestand van de belichting de oppervlak- testructuur niet voldoende herkenbaar is; - manipulatie van grijswaarden längs de snijlijnen van twee naast elkaar liggende opnamen in een mo- zaiek teneinde een meer gelijkmatige overgang te verkrijgen; - kaartontwerp via rasterdataverwerking; - vervaardiging van het reproduktie-origineel via electronische oprastering. De toenemende interesse voor kaarten van de wadden- gebieden verplicht ons ertoe om dergelijke methoden bijtijds praktisch toepasbaar te maken. Liter atuur DOI.EZAL, R. (1972), Photogrammetrie der West küste Schleswig-Holsteins. Die Küste, Heft 22. GROTHENN, D. (1964), Untersuchungen zur Watt vermessung. Wiss. Arb. d. Lehrstühle für Geodäsie, Photogrammetrie u. Kartographie der TU Hannover, Nr. 23, Hannover. HAKE, G. D.HEIDORN en B. WEGENER (1982), Wattkarten als Luftbildkarten: Gestaltung und Her stellung. Wiss. Arb. d. Fachr. Vermessungswesen d. Univ. Hannover, Nr. 110, Hannover. SCHWIDEFSKY, K. en F. ACKERMANN (1976), Photo grammetrie. 7. Auflage, B. G. Teubner, S. 78, Stutt gart. SONDERFORSCHUNGSBEREICH 149 (Hrsg.) (1984), Jahresbericht 1983. Wiss. Arb. d. Fachr. Vermes sungswesen der Universität Hannover, Nr. 136, Hann over. WEGENER, B. (1979), Rechnergestutzte Erfassung und Beschickung von Wasserlinien im Verfahren der Wattvermessung. Wiss. Arb. d. Fachr. Vermessungs wesen der Universität Hannover, Nr. 91, Hannover. No ot Prof. dr. ing. G. Hake, dipl. -ing. D. Heidorn en dipl. - ing. H. Rosengarten zijn verbonden aan het Instituut voor Kartografie van de Universiteit van Hannover (Callinstrasse 32, D-3000 Hannover 1). Prof. Hake is onlangs met pensioen gegaan. Het artikel is speciaal voor het Kartografisch Tijd- schrift geschreven. Het werd uit het duits vertaald door C. P. J. M. van Elzakker. KT 1985. XI. 2 45

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 55