Chronologisch overzicht van enkele opvallende ontwikkelingen in Viaanderen. 1963 1965/66 1968 1970 1971 1971 1971 1974 1974 1974 1976 1978 1980 1980 Publicatie van een eerste artikel over de mogelijkheden van het gebruiken van com- puterkartografie (M. van Naelten) Organisatie van een eerste ruimtelijke databank ten behoeve van de Nationale Survey (M. van Naelten) Produktie van de eerste computerkaart met behulp van een regeldrukker (G. Peeters, A. Miseur en M. van Naelten) Oprichting van de Dienst voor Informatie- verwerking ten behoeve van de Stedebouw en de Ruimtelijke ordening onder leiding van M. Masson. Begin van de uitwerking van het MISIOTIS-systeem. Produktie van de eerste computerkaart met behulp van de plotter (A. de Munter en M. van Naelten) Produktie van de eerste met de plotter ge- tekende isolijnen-stereokaart (I. Nadasdi) Aanstelling van F. Depuydt als docent kar- tografie aan de Katholieke Universiteit te Leuven. Produktie van de eerste stedenatlas met plotterkaarten ter voorbereiding van de wedstrijd: Leuven 2000 (F. Depuydt, H. van der Haegen en medewerkers Rekencentrum K. U. Leuven) Produktie van de eerste monochrome com- puteratlas van Belgie ten behoeve van de Nationale Survey (A. Miseur en M. van Naelten) CIRMAP-kartografie, door middel van thermische snijtechnieken in peelcoat met behulp van de plotter (B. Rodiers en M. van Naelten) Produktie van de eerste meerkleuren- computeratlas van Belgie ten behoeve van de Nationale Survey (A. Miseur en M. van Naelten) Benoeming van F. Depuydt tot gewoon hoog- leraar kartografie aan de Katholieke Uni versiteit te Leuven. Toepassing van plotterkartografie bij fy- sische geografie (J. Savat en W. Boon) Eerste promotie op het onderwerp: Auto matische kartografie (J. Grimmeau) aan de Universitö Libre te Brüssel. Noten Prof. M. A. M. G. van Naelten is sinds 1977 hoogle- raar Methoden en Technieken bij de Vakgroep Pöno logie van de Katholieke Universiteit Nijmegen. Voor die tijd was hij werkzaam bij SODEGEC, privö en bij de Katholieke Universiteit Leuven. Sinds 1960 Voerde hij overwegend onderzoek uit in opdracht van het Be- stuur van de Stedebouw en van de Nationale Survey van het Ministerie voor Openbare Werken te Brüssel, waaronder meerdere opdrachten in het domein van de computerkartografie en de toepassing van multivaria- te analyses ten behoeve van de ruimtelijke planning. 2. 3. 4. 7. 9. 10. 11. SODEGEC was een tweetalige studiegroep met zetel te Brüssel. De groep was multidisciplinair en was vooral werkzaam in ruimtelijk, sociaal, demografisch en economisch onderzoek. Onder meer ten behoeve van de streekplanning en de ruimtelijke ordening. M. van NAELTEN, Cyberno-kartografische tech- nieken in dienst van de planologie. Interne publi- katie, SODEGEC, Brüssel, 1963, 24 pp. M. van NAELTEN, Cyberno-kartografische tech- nieken in dienst van de planologie. In: Tijd, 6 de- cember 1963, 38e jg. Brüssel, 33/38. Landkaarten tekenen met de Computer. In: Aca- demische Tijdingen, 3e jg. november 1968, Leuven. p. 10/11 en M. van NAELTEN, Computerkartografie: een nieuw instrument voor het ruimtelijk statistisch onderzoek (with english summary). In: Tijdschrift van de Belgische Vereniging voor Aardrijkskundi- ge Studies, 37e jg. nr. 2, Brüssel, p. 301/309. M. van NAELTEN, Systeemtheoretische Verken- ning van de Stedelijkheid in Viaanderen 1961: met toepassing van factoranalyse. Interfacultair Insti- tuut voor Stedebouw en Ruimtelijke Ordening, 11 juni 1969, Leuven, 290 pp. Herbewerkt en her- uitgegeven in 2 delen onder dezelfde titel door de Standaard Wetenschappelijke Uitgeverij te Ant werpen, 1973, 236 pp. Th. VOURNAS en A. DRYMIOTIS, The Great Lakes Megalopolis: Principal Component and Si- milarity Analysis. In: Ekistics, Vol. 26, nr. 152, juli 1968, p. 60/82. M. van NAELTEN, Computertoepassingen in het pianologisch onderzoek. In: I. B.M. (ed.), De Computer in de Universiteit en Wetenschap. I. B. M. -Belgium, Brüssel, 1970, p. 64/70 en M. van NAELTEN, Ordinateur et planologie. In: I. B. M. (ed.Informatique universitaire et scien- tifique. I. B. M.-Belgium, Brüssel, 1970, p. 64/ 70. M. van NAELTEN, Time-lag effects in Urban Environment Adaptation as a Warning System for Urban Growth Control: An Application to Flanders. In: Environment and Planning, Vol. 2, 1970. London, p. 303/322. Er bestaan meerdere versies van dit MAP-pro- gramma. Wanneer men zieh beperkt tot de stan- daard-opties is het programma redelijk eenvoudig aanstuurbaar. Wil men evenwel de mogelijkheden gebruiken om meerdere defaults te overschrijven, dan is het gebruik betrekkelijk ingewikkeld. Wel bevat het programma redelijk veel onderling com- bineerbare Varianten. De aansturing is echter nog niet vergelijkbaar met de SPSS-achtige com- mando's, die in het later te Nijmegen afgeleide MERCATOR-programma voorkomen. Nationale Survey, Atlas van de Nationale Survey 1961: Automatische Kartografie Atlas du Survey National: Cartographie automatique. Ministerie voor Openbare Werken, Brüssel, 1974. Inleiden de tekst en 56 bruine monochrome kaarten. De dienst voor de Nationale Survey is altijd een overwegend franstalige aangelegenheid geweest. Typerend was het feit dat de door de auteur in het Nederlands aangeleverde begeleidende tekst, door een zgn. beedigd vertaler (ingekort) naar de KT 1985. XI. 2 55

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 65