ristenkaarten 1:100.000 zullen genoegzaam bekend zijn bij de le- zers van het Kartografisch Tijd- schrift: het zijn goede kaarten die geschikt zijn voor een veelzijdig gebruik door diverse categorieen weggebruikers (inclusief fietsers) en voor verschillende recreatieve en toeristische doeleinden. Wan- neer men het ontwerp van de kaar ten in de atlas vergelijkt met dat van de losse kaartbladen valt als enige verschil de rode onderstre- ping op van de plaatsen die worden beschreven in het deel Toeristi sche informatie. In de atlas zijn de kleuren echter vaak wat inten- ser, hoewel op verschillende blad- zijden niet altijd in dezelfde mate. De kwaliteit van de reproduktie van de kaarten in de atlas valt jammer genoeg wat tegen. Dit schijnt nog een van de kinderziek- ten te zijn van de toepassing van een 'Scanner' bij de omzetting van de bestaande kleurendeelfilms van de losse kaartbladen naar de nieuwe reproduktie-originelen voor de atlas. De bladindeling van de atlaskaar- ten is geslaagd te noemen. Een aaneengesloten gebied wordt be- streken op twee naast elkaar lig- gende bladzijden, hetgeen leidt tot een kaartformaat van ongeveer 49x24,5 cm. Met een ruime over- lap aan alle kanten levert dit 92 bladzijden kaarten op. De plaats waar het overzicht van de bladin deling wordt getoond is wat minder gelukkig gekozen: dit hulpmiddel, dat vaak geraadpleegd zal moeten worden, treft men pas aan op blad- zijde 10. Opdat men de bladinde ling sneller zou kunnen vinden, zou de binnenzijde van de omslag bijvoorbeeld een betere plaats zijn geweest. Hetzelfde zou wellicht ook gesteld kunnen worden ten aan- zien van de legenda - die nu op bladzijde 11 Staat- al wäre hier ook een losse uitvoering (in de vorm van een bladwijzer mis- schien) te overwegen. De minpunten zijn klein van aantal en niet van fundamenteel belang. Kartografen kunnen niet anders dan blij zijn over deze uitgave, die bijvoorbeeld ook nog eens wordt opgesierd door een nuttige paragraaf over het gebruik van kaarten. Voor zo'n 60% van de prijs van de los verkrijgbare kaartbladen teza- men kan men beschikken over een duurzame goed verzorgde atlas, die nog veel meer biedt dan alleen die 1:100. 000. C. P. J.M. van Elzakker WERKEN MET KLEUR onder re- daktie van J. J. van der Schans. Amsterdam/Brüssel, Elsevier, 1984. 196 pp. Prijs f 45,-. ISBN 90 1005 321 00. Werken met kleur is tot stand ge- komen op initiatief van Capi-Lux b. v. met Sponsoring van Kodak Nederland b. v. In het boek wordt het complete tra- ject van 'idee tot drukwerk', van grafisch vormgever via vakfoto- graaf/laborant, lithograaf tot druk- ker, beschreven. Verschillende auteurs hebben er aan meegewerkt, ieder deskundig op een deel van het traject. Met dit boek willen zij een eind maken aan onderlinge misverstanden tussen de verschil lende vakgebieden en de communi- catie tussen de betrokken discipli- nes verbeteren. Het doel is om zo economischer en efficienter te kunnen werken. In een viertal hoofdstukken komen verschillende technieken aan de orde en worden de mogelijkheden en beperkingen ervan uiteengezet. Aan het eind van elk hoofdstuk geeft een deskundige uit het betref fende vakgebied in een interview zijn visie op de mogelijkheden ter verbetering van de onderlinge com- municatie. In hoofdstuk 1 'Basisinformatie' wordt van vier fotografie-opleidin- gen de basisfilosofie beschreven en geanalyseerd. Vervolgens wordt een uiteenzetting gegeven over basisbegrippen die nodig zijn om het traject goed te kunnen be- grijpen: visuele waarneming, sen- sitometrie, lichtbronnen en raster- techniek. De verschillende druktechnieken worden in hoofdstuk 2 behandeld, waarbij ook zeefdruk, flexografie, elektronische druktechnieken en inktjetprinting aan de orde komen. Hoofdstuk 3 is gewijd aan fotogra- fie en vaklaboratorium en het daar- opvolgende gaat over reproduktie- technieken, met onder andere aan- dacht voor de mogelijkheden van Scanners voor de lithografie en het beoordelen van proefdrukken. Alle hoofdstukken zijn rijk voor- zien van grafieken en illustraties in kleur. Ondanks de goede bedoelingen van de auteurs is Werken met kleur niet het boek geworden dat de op- lossing aandraagt om onbegrip tus sen de verschillende vakgebieden uit de weg te ruimen. Dat ligt be- slist niet aan de hoeveelheid en de kwaliteit van de geboden informa tie. De schrijvers behandelen de onderwerpen met grote kennis van zaken, echter nogal eens tot in details. Daardoor komen de afzon- derlijke hoofdstukken toch min of meer op zichzelf te staan. Er worden veel begrippen bekend verondersteld; soms worden ze pas in een volgend hoofdstuk ver- klaard. Het is moeilijk om een goed over zicht te krijgen van wat noodzake- lijk is om in de verschillende vak gebieden van elkaar te weten. Het boek schiet z'n doel dus voor- bijmaar dat neemt niet weg dat voor degene die al iets van de ver schillende disciplines afweet het een uitstekend studieboek is. Hoewel de in de kartografie gebrui- kelijke technieken grotendeels bui- ten het bestek van het boek vallen, zal de kartograaf die zieh op het gebied van fotografie-lithografie- drukwerk bevindt hier een waarde- volle informatiebron in vinden. G. W. J. van Omme KT 1985. XI. 2 61

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 71