ß®@to8s@Ii) aiägfflw ICA COMMISSIE B: TECHNISCH RAPPORT 1982-1984 Het navolgende is een verkorte vorm van het 'Technisch Rapport' zoals uitgebracht door ICA Com- missie B (Kaartproduktie) voor het ICA-congres in Perth, Austra- lie. De gegevens voor dit verslag wer den in voorjaar 1984 verkregen van leden van Commissie B uit 11 lan den. Een soortgelijk verslag werd ge- maakt Over de periode 1980-1982, doch werd niet gepubliceerd in dit tijdschrift. Methoden en toepassingen. - Ter vereenvoudiging van het werk van de topografen heeft het Franse Nationaal Geografisch In- stituut een wijziging ingevoerd in de vervaardiging van de documen- ten voor de herziening van de kaart 1:25. 000. De topograaf ge- bruikt nog maar een opwerkmodel, dat na de verkenning fotomecha nisch geschikt wordt gemaakt voor de kaartredaktie. Het aantal docu- menten op astralon is door deze methode teruggebracht van 10 naar 4. - Een van de regionale centra van de Geologische Dienst in de Vere- nigde Staten (USGS) heeft een ge- automatiseerd systeem ontwikkeld voor het plaatsen van tekst (ATP) Het Intergraph-systeem wordt ge- bruikt om interactief tekst te plaat sen op een voorlopige kaart. Na het als proef laten uittekenen met een Versatec plotter wordt de ge- corrigeerde definitieve versie uit- getekend met een fotokop op een Gerber 4477 plotter. - Daarnaast wordt in het kader van het nationaal kaarteringsprogram- ma in de Verenigde Staten research uitgevoerd om het arbeidsintensie- ve plaatsen van tekst verder te automatiseren. Hiervoor wordt een Mergenthaler Omnitech 2100, Vierde generatie laser fotozetter gebruikt. Voorlopig zal men echter de tekst welke niet op een rechte lijn staat, nog met de hand moeten verwerken. - Karteringsorganisaties in ver- schillende landen blijven ernaar streven om het aantal drukgangen te verminderen. Zo drukt het Deense Geodetisch In- stituut thans haar topografische kaarten in de kleuren zwart, blauw, bruin en groen. Het Franse Onderzoeksinstituut voor Geologie en Mijnwezen (BRGM) heeft een kleurenkaart voor geel, magenta en cyaan ont- worpen, waardoor het aantal druk gangen in enkele jaren werd terug gebracht van 13 naar gemiddeld 9,7. In Tsjechoslowakije kon met een soortgelijke methode een wereld- atlas in zakformaat worden ge- drukt met een besparing van onge- veer 45%. - Het ITC in Enschede kwam tot de conclusie dat het drukken in geel, magenta en cyaan, met name voor punt- en lijnsymbolen, niet voor iedere kaart het gewenste re- sultaat geeft. Daarom werd de ITC kleurenkaart (gebaseerd op Ostwald) ook gedrukt in geel, rood en blauw. Vooral in de kleurberei- ken van rood, oranje en bruin ver- krijgt men betere kleuren. Materialen en chemicalien. - De Topografische Dienst Neder- land heeft goede ervaringen met de Agfa-Gevaert Speed Master kleurenfilm. Deze kleurenfilm wordt gebruikt om vergrotingen te maken van kleurendia's (24x36 mm) van bijvoorbeeld bestaande kaarten of kleurmodellen. Het gro- te voordeel is dat voor het ontwik- kelen maar ddn activator nodig is. - Verschiliende Finse kaarterings- organisaties gebruiken thans Copy- proof Adhesive Backing in plaats van de normale Stripping film. Men vindt de produktie eenvoudiger en de kwaliteit uitstekend. - Daar Keuffel en Esser de positief werkende peelcoat uit de markt heeft genomen is in ver schillende bedrijven overgeschakeld op nega- tief werkende materialen. Dat dit niet altijd tot volle tevredenheid leidt bewijst het Deense Geodetisch Instituut, dat de Kimoto Silverline Pil Tic niet gebruikt omdat dit ma- teriaal niet transparant is. Boven- dien werd opgemerkt: 'En wie vindt het prettig zichzelf de hele dag in het materiaal weerspiegeld te zien?' Bij de Topografische Dienst en het ITC zijn proeven genomen met een positief werkende peelcoat, op de markt gebracht door Autotype Inter national Ltd (Verenigd Koninkrijk). Het positief wordt door de basis van het materiaal belicht; onder invloed van het UV-licht wordt de peelcoatlaag harderbeginnend vanaf de basis. De niet verharde delen (lijnen) worden uitontwikkeld. De resultaten van de proeven wa ren niet bevredigend; met name fijne lijnen kwamen niet goed door. - In Denemarken en Frankrijk is Diazoscal graveermateriaal van Renker (BRD) getest voor kaart- herziening. De sepia diazo coating heeft een goede dekking, terwijl op lichttafels het materiaal goed transparant is. Het niet veranderde lijnenbeeld verschijnt na het copiören en het ontwikkelen als een geetst negatief beeld. De nieuwe gegevens worden met standaard positieve of negatie- ve lagen op het reeds geetste beeld gecopieerd, waarna het graveren van de nieuwe gegevens kan plaats vinden. - De Japanse Geografische Dienst past watervrij offset drukken toe. De drukplaten en de drukinkten zijn duurder dan voor normale offset. Men vindt de kwaliteit echter beter en men kan de kleur beter constant houden. 64 KT 1985. XI. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 74