Levend land Bohn, Scheltema Holkema - Het drukken van gerasterde beeiden met rasterloze platen is nog steeds in onderzoek, onder andere in de VS en Nederland. De resultaten zijn goed, maar de moei- lijkheid blijft het verkrijgen van standaard resultaten, noodzakelijk voor een serie produktie. Gereedschappen en machines. - De ohicolor is ook in het buiten- land een groot succes gebleken. Hausleiter heeft de zgn. 'R-coater' ontwikkeld (tafelafmetingen), waar- mee op pve materialen copieerla- gen worden aangebracht. - Voor het produceren van enkele exemplaren in kleur bevelen Stibo- ka en de Landinrichtingsdienst de Copycolor methode van Agfa-Ge- vaert aan. Een reproduktiecamera en een spe ciale ontwikkelmachine zijn nodig, maar tot een oplage van 5 exem plaren is de prijs redelijk. - Electrostatisch vervaardigen van gekleurde kaarten van deelte- keningen kan nu met machines van Kimoto en Fuji. De prijs voor deze machines is echter hoog: in de orde van f 150. 000, -. - Linex (Denemarken)Rotring (BRD) en Mutoh (Japan) vervaardi gen 'scribers' voor het plaatsen van tekst. Het bestaat uit een toet- senbord met letters, cijfers en tekens, en automatische besturing van een pen. Na de juiste plaatsing van het toetsenbord op de tekening kan de ingevoerde tekst met de pen worden getekend. Er bestaat ook Software met Symbolen voor spe ciale vakgebieden. Het schritt is niet erg fraai, maar uitstekend geschikt voor grootschalige (tech nische) kaarten. Deze 'scribers' worden onder meer bij het Kadas- ter en de Landinrichtingsdienst gebruikt. A. J. Kers MARS PLOT-ADVIESDIENST VAN STAEDTLER Het tekenen met behulp van de Com puter heeft de laatste jaren een stormachtige ontwikkeling doorge- maakt. Een belangrijk aandeel in deze ontwikkeling wordt gevormd door de numeriek gestuurde teken- apparatuurde plotters. Een ra- tionele en nauwkeurige Output, die aan alle eisen van de gebruiker voldoet is daarbij niet alleen af- hankelijk van de gebruikte plotter. Ook de afstemming van tekenmid- del en tekeningdrager op de speci- fieke mogelijkheden van de appara- tuur speelt een grote rol. De firma Staedtler houdt zieh al meer dan 10 jaar bezig met de ont wikkeling van tekengereedschap voor plotters. Op grond van deze ervaring is men in Staat deskundi ge adviezen uit te brengen. Voordat een plotter-gebruiker we- ken of maanden gaat experimente- ren om er achter te komen hoe de beste resultaten te bereiken, kan het nuttig zijn eens contact op te nemen met de 'Staedtler Mars Plot-adviesdienst' in Utrecht. Tel. 030-616716, medio 1985: Maarssen 030-420234. 'Landsehappen bestaun uit onderdelen, ze hebben een uiterlijk en een innerlijke wrking, ze hebben een geschiedenis en een betekenis voor ons, die er in Leven Juist die verschillende aspecten vormen het thema van het zojuist versehenen boek van dr.J.I.S. Zonneveld De geografie van het Nederlandse landschap Het cultuurlandschap is lange tijd een Stiefkind van de geografie geweest. Dit boek bevat werkelijk alle informatie die voor iedere geograaf van belang is. De auteur behandelt: de nauw met elkaar samenhangende onderdelen van het landschap, zoals de ondergrond, de planten- en dierenwereld, het klimaat, het water en ook de mens. Uiteindelijk is het de mens - en zeker in een land als Nederland - die zieh steeds met het landschap bemoeit en er zijn Stempel op drukt. Inhoud: Over landschap gesproken De ondergrond Het reliefKlimaat en atmosfeer/ Water/ Abiotische Processen in het landschap De bodem Flora, fauna, levensgemeenschappen, ecosystemen Fysisch-geografische provincies Mens en land in de loop der eeuwen Occupatiepatronen en -vormen in de agrarische sfeer Nog meer aspecten van het cultuurlandschap Landschap als milieu Beleid en maatregelen Literatuur. Ing., 300 pagina's,/ 59,50 ISBN 9031304867 wetenschappelijke uitgeverij U kunt het boek bestellen door te bellen: 05700-91153, of door de coupon in te vullen en op te sturen. Ook verkrijgbaar via de boekhandel. I Coupon J A.u.b. opsturen in een ongefrankeerde envelop naar J Bohn, Scheltema Holkema, J Antwoordnummer 127, 7400 VB Deventer. j Stuurt u mij rechtstreeks/via boekhandel* I te ex. (9031304867) Levend land /59,50 I Naam: 1 I Adres: I Postcode/plaats: Datum:Handtekening: I Doorhalen wat niet van toepassing is. I Genoemde prijs is incl. btw en excl. verzendkosten. I Levering, facturering en incassering: Libresso bv, Deventer. KT 1985. XI. 2 65

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 75