LANÜINRICHTINGS DIENST KARTOGRAFENDAGE N P LANNINGSKARTOGRAF IE In de hal van het Kantorengebouw Westraven bij Utrecht stond 22 en 23 april een tentoonstelling opge- steld, gewijd aan de niet-bestaande topografische kaart 1:100. 000. De Nederlandse rijks- en provinciale diensten met een karteringstaak lieten hier zien hoe ze zieh, bij het ontbreken van deze kaart, behelpen met ander materiaal, dat vergroot of verkleind wordt, om Over een kaartondergrond op deze vooral voor pianologische doeleinden ui- termate geschikte schaal te kunnen beschikken. Deze tentoonstelling was het enige uitwendige teken van de Kartogra- fendagen; ze speelden zieh verder af in 6dn van de conferentiezalen, waar een honderdtal (pianologische) kartografen zieh anderhalve dag bogen over de speeifieke Proble men van de planningskartografie. Op de eerste dag kwamen theore tische en stedelijke aspekten van de planningskartografie aan de or- de. Ir. R. van der Schans begon met een lezing over het juridisch kader en de eisen die vanwege de wet aan het kaartmateriaal worden gesteld. Prof. dr. F. J. Ormeling volgde, en liet zien welke grafi sche mogelijkheden er aan de plan- ningskartograaf ter beschikking staan om kwalitatieve of geordende informatie goed leesbaar aan te geven op de kaart. Daarop kwamen twee mensen uit de praktijk aan de beurt, die demonstreerden welke van deze mogelijkheden ze toepas- sen: A. Perquin van de Rijksplano- logische Dienst in Den Haag gaf aan waarom bij de vormgeving van de Nota Ruimtelijk Kader Rand- stadgroenstruetuur voor nieuwe ontwerpen was gekozen, met zeer instruetieve dubbelprojectie van de oorspronkelijke en aangepaste beeiden. De bij dit nummer gevoeg- de kaartbijlage Randstadgroen- struetuur toont hoeuitgaande van de bestaande landschapsstructuur, de recreatiemogelijkheden rond de grote Steden in de nabije toekomst kunnen worden uitgebreid. Ir. Vogelij van Stedebouwkundig bureau Zandvoort toonde onder meer aan de hand van een kaartse- rie van Purmerend hoe de planner het bestaande landschap (en ook de kartografische weergave ervan) bij zijn ontwerpen van stadsuitbreidin- gen laat meespelen. Het is altijd weer indrukwekkend welk een ge weidige hoeveelheid kaartmateri aal, veelal in manu script, ten be- hoeve van het planningsproces vervaardigd wordt. Jammer dat daar zo weinig van naar buiten komt. Drs. K. Krijnders en drs. F. E. Gomberts, beiden afgestudeerde geografen die zieh in de kartogra- fie hebben gespecialiseerd, had- den voor de Kartografendagen een voorstel voor een homogene legen- da voor streekplannen uitgewerkt, en presenteer den deze, nadat Krijnders eerst aan de hand van een aantal streekplannen mogelijk heden voor verbetering liet zien. De bijdrage van Gomberts wordt in KT. 1985. XI. 3 opgenomen. Prof. P. Burrough van het Geogra- fisch Instituut in Utrecht, behan- delde de analysemogelijkheden van kaarten voor planningsdoeleinden, en gaf met name aan hoe met beeldverwerkingsapparatuur Re mote Sensinggegevens konden wor den gebruikt. Drs. E. Bobbert van de Noordbrabantse PPD, een van de redacteuren van de Atlas van Nederland, besloot de eerste dag met een verantwoording van het door hem geschreven en vormge- geven Atlaskatern Ruimtelijke Ordening. De tweede dag stond geheel in het teken van de 50-jarige Landinrich- tingsdienst: het gezelschap werd welkom geheten door Ir. R. Men- tink, en het hele programma werd verzorgd door medewerkers van de Kartografische Afdeling van deze dienst, te beginnen met J. H. Quick en J. Bronkhorst die de wen- sen van technici met betrekking tot kartografische informatie en de voorziening daarvan behandel- den. 1935 1985 Vervolgens kwam de PR-man van de LD, drs. J. Hartholt met be- paalde wensen met betrekking tot kaartmateriaal, onder andere om- trent de 'voortgangskaart' die con- stant de laatste stand in de proce- dure van de landinrichtingsprojec- ten moet geven en omtrent het weer geven van alter natieven in de plannen. B. G. Henning en A. H. van Kesteren gaven aan hoe aan die wensen wordt voldaan. Een karto- graaf 'uit de provincie', H. Hansen vroeg in dit rollenspel om een be- hoorlijke ondergrond 1:100. 000, en W. A. van de Vegte van het 'hoofdkwartier' in Utrecht liet zien welke gedachten er leven om een dergelijke kaart te vervaardigen en welk onderzoek daaraan is voor- afgegaan. AI deze voordrachten wa ren goed voorbereid, met vaart ge bracht en uitstekend geillustreerd. Ze gaven vooral van de technische kant van de planningskartografie van het landelijk gebied een goed overzicht. Tijdens de goed van drankjes voor- ziene pauzes werd de mogelijkheid verder besproken om tot een NVK- Werkgroep planningskartografie te komen; eiders in dit nummer treft u daarover nog een oproep aan. De organisatie van de kartografen dagen was in handen van mevrouw Hoogendoorn, de heer Van der Schans en ondergetekende. F. J. Ormeling WERKGROEP PLANNINGSKARTOGRAFIE Willen degenen die mee willen doen in een werkgroep planningskarto grafie zieh melden bij de secreta- ris van de NVK, Postbus 58, 9700 MB Groningen? Mogelijke taken van de werkgroep zijn al aangegeven in het artikel van Ir. R. van der Schans, Karto- grafisch Tijdschrift 1984-1, p. 16. VERSLAG VAN DE ALGEMENE LEDENVERGADERING 1985 De Algemene Ledenvergadering van de NVK werd gehouden op dinsdag 23 april 1985 in het Rijks- kantorengebouw Westraven te Utrecht. Aanwezig zijn 46 leden, terwijl van de heren J. van Hoek, A. Kers en L. van Zuijlen bericht van ver- hindering is ontvangen. In zijn welkomstwoord komt voor- zitter Bos kort terug op de Karto grafendagen Planningskartografie, 6 KT 1985. XI. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 8