elkaar kunnen komen. Met behulp van automatische geodataverwer- kingssystemen kunnen geografen nu immers in een moeite door de ruimtelijke gegevens manipuleren, kartografisch weergeven en analy- seren. Door de computertechnolo- gie zal daarom op dit gebied het onderscheid tussen kaartmaker en -gebruiker snel verdwijnen. Het gevolg is echter wel dat er in de geografie-opleidingen meer aan- dacht zal moeten worden besteed aan kartografie en kartografische weergavemethoden. In zijn voor- dracht refereerde Stephens voorna- melijk aan de situatie in Noord- Amerika. Poster zitting: De kartering van natuurlijke hulpbronnen. Op een informele en levendige pos- ter 'zitting' konden de congresdeel- nemers een keuze maken uit in to taal 20 onderwerpen, die werden gepresenteerd middels kleine ten- toonstellingen, film- en diavoor- stellingen en körte introdukties in kleine kring. Er bestond gelegen- heid om direkt met de auteurs in diskussie te treden. Vier presentaties hadden betrek- king op geologische, drie op vegeta- tiekarteringen. Depuydt (Belgiö) introduceerde een in al zijn een- voud uitermate interessante didak tische methode om het verband te laten zien tussen een hoogtelijnen- patroon op de kaart en de werkelijk- heid. Hij maakt hierbij gebruik van een model van piepschuim, dat op verschillende manieren wordt gefo- tografeerd om ook inzicht te geven in andere methoden van reliefweer- gave (bijv. schaduwering en hypso metrische tinten). Spönemann (BRD) ging in op het probleem van de generalisatie van geomorfologi- sche kaarten. Daarnaast werden in deze zitting onderwerpen gepresenteerd die geen betrekking hadden op de kar tering van natuurlijke hulpbronnen. Aandacht werd onder meer besteed aan de nationale atlas van Austra- liS en de regionale planningatlas van Japan. Böhme (BRD) deed ver slag van zijn werk aan de inventa- risatie van de stand van de topo- grafische kartering in de wereld. Ook werden opnieuw een tweetal geo-informatie Systemen beschre- ven, alsmede een Noors projekt in Colombo, Sri Lanka, gericht op de gemeentelijke kartografie ten be- hoeve van de openbare nutsbedrij- ven. Tenslotte werd ook de karto grafie voor visueel gehandicapten weer aan de orde gesteld. Tentoonstellingen Internationale tentoonstelling van kaarten en atlassen. Meer dan 25 landen, waaronder Nederland, waren op deze tentoon stelling vertegenwoordigd. Niet alle landen vertoonden alleen re- cent materiaal: soms waren er kaarten of atlassen die ook al bij eerdere conferenties te zien wa ren geweest. Dat was jammer te meer daar de ruimte eigenlijk te beperkt was. Het was daarom ook erg moeilijk om nieuwe ontwikkelingen of trends uit de tentoonstelling af te leiden, maar een tweetal conclu- sies lijkt niettemin gerechtvaar- digd: 1. In vergelijking met voorgaande tentoonstellingen was er een verbetering te bespeuren in de keuze van Symbolen en in de ontwerpen van thematische kaarten. Kaartmakers worden zieh kennelijk toch steeds meer bewust van de juiste toepassing van de regels van de grafische beeldtaal, met name in kaarten voor niet gespecialiseerde ge- bruikers, zoals toeristenkaar- ten, wegenkaarten en dergelijke. 2. Praktische toepassing van de computerkartografie sehrij dt snel voort, met name in de grootschalige en kadastrale kaartproduktie. Nationale tentoonstelling van kaarten en atlassen. Alle acht staten van Australiö had den een eigen inzending in deze uit- stekend verzorgde monster-ten- toonstelling, die een hele verdie- ping van een groot kantoorgebouw besloeg. Elke staat blijkt een kar tografische produktie te hebben die met die van een land als Nederland overeenkomt; van elke staat waren er voorbeelden van topografische, geologische, bosbouw-, vegetatie- en zeekaart-series aanwezig. De Australian Capital Territory (Canberra) exposeerde bladen van de 'Atlas of Australian Resources' in feite de nationale atlas. Verder kaarten van het door Australiö ge- claimde deel van Antarctica, en kaartmateriaal waarmee de volks- telling van 1986 wordt voorbereid. In Canberra worden ook nationale kaartseries 1:100. 000, 1:250.000 en 1:1. 000. 000 vervaardigd. Blin- denkaarten vormen een specialisa- tie van de kartografen uit de hoofd- stad. New South Wales en Queensland hadden beide toeristische kaartse ries die erg leken op het materiaal van de Amerikaanse 'National Geo graphie', met professionele reliöf- schaduwering en betovende blauwe kleuren. De Jacaranda Press uit KT 1985. XI. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 11