Brisbane bracht schoolatlassen waarmee in de Commonwealth Engelse uitgevers worden becon- curreerd. Opvallend was de 'Bold Atlas', een atlas voor slechtzien- den met een op magneetband inge- sproken toelichting. Van South Australia waren prachti ge voorbeelden van Landsat-inter- pretaties aanwezig, en ook op de kaarten van Tasmanie werd veel met kleuren geexperimenteerd - vooral van de zee. Men kijkt in Australie blijkbaar meer naar bui- ten dan naar het droge binnenland. Victoria liet meer sociaal-econo- misch materiaal zien en had ook een eigen regionale atlas van hoog niveau. Van de gaststaat, Western Australia, waren tenslotte vooral de 'claim maps' interessant: kaar ten waarmee de rechten op mine- ralen in de ondergrond werden vastgelegd. Opvallend was dat de Australische topografische kaarten een duidelij- ker beeld van het terrein geven dan het geval is in het vergelijkbare Noord-Amerika, een continent waarop Australie zieh duidelijk rieht. Waar men de kartografische expertise vandaan haalt is niet dui delijk: het door de verschallende kartografie-opleidingen tentoonge- stelde materiaal voldeed niet aan de maatstaven die bijvoorbeeld in Nederland worden gehanteerd. Terra Australis Percepta. De ontdekking en kolonisatie van Australie weerspiegeld in kaarten uit de periode 1542 - 1900. De historisch kartografische ten- toonstelling vormde een waardevol- le ondersteuning voor de lezingen die tijdens de negende zitting wer den gehouden over de ontdekkings- geschiedenis van Australib. Veel van de daar besproken kaarten konden worden aanschouwd in de 'Art Gallery' van West-Australib. Er werden 126 kaarten tentoonge- steld, die alle zijn beschreven in een catalogus. In die catalogus zijn ook enkele zwart-wit foto's opgeno- men van tentoongesteld materiaal. Technische tentoonstelling. Met bijna 40 deelnemers was de technische tentoonstelling de groot- ste in zijn soort die ooit gehouden werd ter gelegenheid van een ICA- conferentie. De deelnemers konden worden onderverdeeld in drie hoofdgroepen: - fabrikanten van apparatuur en materialen; - Australische partikuliere en overheidsinstellingen werkzaam op het gebied van de landmeet- kunde, remote sensing, foto- grammetrie en kartografie; - Australische onderwijsinstellin- gen met kartografische cursus- sen. Uiteraard trokken de geautomati- seerde Systemen de meeste aan- dacht. In de grootschalige karto grafie met invoer van digitale foto- grammetrische of meetgegevens zijn al volledig geautomatiseerde Systemen operationeel. Kleinscha- lige kaarten kunnen ten dele of bijna geheel met behulp van de Computer vervaardigd worden. Het is met name bij de 'middenschalen' (1:25. 000 - 1:250. 000) dat er, van- wege de generalisatie, nog heel wat problemen zijn met betrekking tot de automatisering. Er wordt nu ook steeds meer gebruik gemaakt van 'scanning'-technieken voor de invoer van bestaande topografische gegevens. Kunsttentoonstelling. In Perth was er tenslotte ook een tentoonstelling van Produkten van artistieke bezigheden van geöde ten, fotogrammeters en kartogra- fen: gebor duur de kussens, wand- kleden, stenen en houten beeldjes en natuurlijk schilderwerken. In teressant en leuk waren de Schil der ijen van landmeters in aktie en de postzegelverzameling met de kartografie als thema. De Internationale Kartografische Conferentie van 1984 in Perth is nu al legendarisch. De ingediende paper s, tentoonstellingen en infor- mele diskussies hebben kartogra- fen uit de hele wereld voor enige tijd stof tot nadenken gegeven. Diezelfde kartografen weten nu ook wat hun Australische collega's kun nen. Voor wat betreft de kartogra fie kon dit ook met eigen ogen wor den aanschouwd tijdens de excur- sies naar kartografische instellin- gen in en rond Perth. In organisa torisch opzicht was de conferentie ongetwijfeld de meest geslaagde tot dusver. De Mexicaanse Organisato ren van de volgende conferentie staan daarom voor een uiterst moeilijke taak. E.S. Bos, C. P. J. M. van Elzakker A. J. Kers, F. J. Ormeling jr, G. Schilder, L. van Zuijlen. JAAR VERSLAG 1984 ICA- COMMISSION ON MARINE CARTOGRAPHY Deze commissie kende in 1984 geen aanwijsbare aktiviteiten. Op de ICA-Conferentie in Perth werd tot nieuwe voorzitter gekozen Mr. R. H. W. Linton, van NERC Scientific Services in Swindon, Groot-Brittannie. Tevens werden er nieuwe 'Terms of Reference' geformuleerd voor de periode 1984-1988. De opdracht voor deze periode luidt: 1. Consider the design and content of the new style ocean maps which would be based on data a magnitude more complex than has been available in the past (e. g. side scan sonar data, digital bathymetry, data from SEASAT, SAR, ocean current and wave data) 2. Review of the design and content of yachting and small craft Charts in coastal waters and estuaries. Na enige jaren als corresponderend lid van de commissie te hebben ge- fungeerd ben ik onlangs als gewoon lid toegetreden. J. G. Ferwerda J AAR VERSLAG 1984 ICA-IGU JOINT WORKING GROUP ON ENVIRONMENTAL AT LÄSE S AND MAPS In 1984 heeft deze commissie onder leiding van David Bickmore een nieuwe koers ingeslagen, weg van de meer bij de nationale atlassen aansluitende opvattingen van de vroegere voorzitter Dr. Vasquez Maure. Wöl werd het door Vasquez Maure gemitieerde tweede deel van de publikatie 'Examples of Environ mental maps' voltooid, maar de na- druk werd hierin al meer op de au tomatisering gelegd. Deze trend is thans voortgezet. Bij de nieuwe, in augustus 1984 in Perth goedgekeur- de, 'terms of reference' is het op- zetten van een coördinatenbestand voor een basiskaart 1:5 miljoen, dat als ondergrond voor wetenschap- pelijke thematische kaarten (in eerste instantie milieukaarten) moet dienen op de eerste plaats gekomen. De NVK heeft professor Burrough, Rijksuniversiteit Utrecht, bereid 10 KT 1985. XI. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 12