GEZICHTSVERLIES OP HOOG NIVEAU Op aanbeveling van een commissie van vakmensen, waarvan profes- sor Schermerhorn deel uitmaakte, bijeengeroepen door de Secretaris Generaal werd in 1950 bij besluit van de Economische en Sociale Raad bij de Verenigde Naties te New York een kartografisch bureau (Cartography Section) opgericht. Deze Cartography Section die later in het organisatieschema van de V. N. terechtkwam onder de Divi sion of Natural Resources and Energy, die op haar beurt ressor- teerde onder het Department of Technical Cooperation and Develop ment, heeft in de loop der jaren voortreffelijk werk gedaan onder meer door 1. het organiseren van regionale kartografische conferen- ties in respektievelijk Azie, Afri ka en Amerika, 2. het bijeenroe- pen van seminars over kadastrale kartering, fotogrammetrische tech- nieken en over topografische en thematische kartering ten behoeve van economische ontwikkeling, 3. coördinatie van het Internatio nale Wereldkaartprojekt, 4. haar bemiddeling inzake technische bij stand aan karteringsprojekten in ontwikkelingslanden en 5. haar voortrekkersrol op het gebied van standaardisering van geografische namen. In 1983 heeft deze Cartography Section, geheel onverwachts voor Outsiders, door interne reorgani- satie als zelfstandige eenheid met een eigen hoofd, opgehouden te be- staan. Zij is op geruisloze wijze verdwenen en samen met andere kleinere afdelingen opgegaan in de nieuw opgerichte Infra Structure Branch, die wederom onder de Division of Natural Resources and Energy ressorteert. In kringen van kartografen wordt deze reorga- nisatie en het daardoor verdwijnen van de naam Kartografie uit het organisatieschema van de V. N. ten zeerste betreurd. Op de recente Derde Regionale Kartografische Conferentie van de V. N. voor de Amerika's in februari 1985 te New York is dan ook een resolutie ge- formuleerd aan het adres van de Secretaris Generaal waarin met nadruk wordt aangedrongen op her- stel van het prestige van de karto grafie door weder instell ing binnen de V. N. van een afzonderlijk bu reau, sectie of kantoor ten behoeve van informatieverstrekking op kartografisch en geografisch ter- rein. In deze resolutie die unaniem door 44 deelnemende landen en 7 internationale wetenschappelijke organisaties, waaronder de ICA, werd ondersteund, wordt herin- nerd aan het bovengenoemd besluit van de Economische en Sociale Raad tot oprichting van de Carto graphy Section van 1949. Een be sluit van de Raad van jongere da- tum waarin dat van 1949 wordt herroepen was niet bekend. F. J. Ormeling sr. TOPONYMIECURSUS IN MAROKKO Na de suceesvolle experimentele cursus in de toponymie voor karto grafen in Zuidoost-Azie, gehouden in Indonesia in 1982, hebben de Verenigde Naties thans gelden ter beschikking gesteld voor het orga niseren van een geconcentreerde cursus in de Arabische wereld. Marokko heeft zieh als gastland aangeboden. De cursus (voertalen Frans en Arabisch) zal worden ge houden in december a. s. in Rabat, alwaar de topografische dienst van Marokko is gevestigd. De volgende onderwerpen zullen worden behan- deld: 1. introduktie in de topony- mische terminologie, 2. de funktie van aardrijkskundige namen, 3. de aktiviteiten van de Verenig de Naties, in het bijzonder van de 'U. N. Group of Experts on Geo graphica! Names' (UNGEGN) op het gebied van de standaardisering van geografische namen, 4. daad- werkelijke verzameling van aard rijkskundige namen in het terrein waaronder 4a. algemene moeilijk- heden daarbij ondervonden, 4b. speeifieke problemen in meertali- ge gebieden, 4c. verwerking van de verzamelde namen en de rol van de Computer daarin, 5. nieuwe namen, naamsveranderingen en persoonsgebonden namen, 6. ver werking van namen van minder- heidstalen, 7. verklärende woor- denlij sten onder andere van gene- rieke termen, 8. nationale 'ga zeteer s' (lijsten van officieel goed- gekeurde in een bepaald land voor- komende aardrijkskundige namen) en 9. de relatie tussen kartografie en toponymie. Het programma werd opgesteld door de Werkgroep Training in Toponymie van de UNGEGN. Sprekers voor de ver- schillende onderwerpen worden uitgenodigd door de Verenigde Naties. F. J. Ormeling sr. FESTSCHRIFT DR. MEREDITH F. BURRILL Een speciaal nummer van het tijd- schrift 'Names' van de American Name Society (vol. 32, no. 4, decem ber 1984) werd als Festschrift ge- wijd aan de 82-jarige dr. Meredith F. Burrill die gedurende 26 jaar (1947-1973) als Executive Secreta- ry leiding gaf aan de U. S. Board on Geographical Names (BGN). De Verdiensten van dr. Burrill, ly risch 'the great interpreter of the onomastic landscape' genoemd, nationaal zowel als internationaal zijn veelzijdig. Van huis uit geo- graaf geraakte hij onder 'de beto- verende invloed' van de toponymie tijdens de Tweede Wereldoorlog toen zieh in de Verenigde Staten een explosieve vraag naar kaarten van gevechtsterreinen in het Verre Oosten openbaarde en honderddui- zenden Chinese en Japanse namen moesten worden getranscribeerd in Latijns schrift. Deze ervaring was beslissend voor Burrill's ver- dere loopbaan. De bestaande, van 1890 dater ende, BGN was niet be- rekend voor de nieuwe taak, waar- voor bij het Department of the In- terior een nieuw bureau werd ge- creeerd, de leiding waarvan aan Burrill werd toevertrouwd. Tengevolge van de wereldwijde po- litieke bemoeiingen van de V. S. als nieuwe Supermacht bleef de vraag naar gestandaardiseerde aardrijks kundige namen ook nä 1945 onver- minderd voortbestaan. In 1947 werd daarom de BGN, die zieh aan- vankelijk slechts met nationale na men bezighield, uitgebreid en om- gevormd tot een inter departemen taal adviesorgaan terwijl door een uitbreiding van staf - geografen en taalkundigen - het veelomvattende, in de oorlog begonnen werk kon worden voortgezet. Dr. Burrill werd Executive Secretary van de BGN-Nieuwe Stijl, die onder zijn leiding snel aan prestige won. Het Festschrift (een engelse term voor dit begrip bestaat blijkbaar niet) werd samengesteld door de gastredakteur dr. Richard R. Randall die Burrill in 1973 als 14 KT 1985. XI. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 16