een koördinatenlezer kan registreren of op een beeldscherm danwel via een tekenautomaat ver- werkbaar is. (d) Het kleinste grondoppervlak dat door een opnamesysteem (multispectrale scanning, radar) apart wordt geregistreerd. 422.0 kleur (a) Samenspei van de lichtsoort, die samen hangt met een bepaalde golflengte (of een kombi- natie van golflengtes) van het zichtbare licht, en de kleurindruk, die met het oog wordt waargenomen. (b) Een van de grafische variabelen (42.1 a) waarmee in de kaart Objekten en verschijnselen kunnen worden aangeduid of van elkaar onderscheiden. Opm: Kleuren kunnen ontstaan door additieve kleur- menging (422.4a) of door subtraktieve kleurmen- ging (422.4b). Kleuren kunnen in een systeem worden gerang- schikt (bijv. een kleurencirkel (422.2)) op grond van drie eigenschappen: hun tint (422.8(a)), hun grijs- waarde (422.18) en hun verzadiging (422.16b). Bekend zijn o.m. de (1) kleursystemen van Munsell en van Ostwald. 422.1 vlakkleur Kleur gebruikt ter aanduiding of onder- scheiding van een vlakvormig objekt of verschijnsel in de kaart. Syn: vlaktint. 422.2 kleurencirkel Rangschikking van de kleuren in op- eenvolgende Sektoren van een cirkel, naar de volg- orde zoals ze in het spectrum voorkomen. 422.3 komplementaire kleuren Twee kleuren die bij addi tieve kleurmenging (422.4a) wit licht opleveren. Opm: In een kleurencirkel (422.2) staan komplemen taire kleuren tegenover elkaar, bijv. blauw en geel. 422.4a additieve kleurmenging Kleurmenging die tot stand komt wanneer twee lichtbundels van verschillende kleur op dezelfde plaats vallen of gelijktijdig in werken op het oog. Opm: Men neemt in ditgeval de som (bijeenvoeging) van de lichtintensiteiten van de beide kleuren waar. De basiskleuren der additieve kleurmenging zijn blauw, groen en rood. Additief vermengen zieh blauw groen tot eyaan, groen -I- rood tot geel, blauw rood tot magenta en blauw groen rood tot wit. Men noemt deze basiskleuren ook wel (1) primaire kleuren. 422.4b subtraktieve kleurmenging Kleurreduktie die tot stand komt ten gevolge van absorptie van licht van bepaalde golflengtes door verschillende gekleurde substanties of voorwerpen. Opm: Deze kleurreduktie treedt op wanneer een lichtbundel dooreen kleurfilter valt of bij hetdrukken van kleuren over elkaar. Er wordt dan een deel van het licht weggenomen zodat een andere kleur ontstaat. De uitgangskleuren van de subtraktieve kleurmen ging zijn eyaan, magenta en geel. Bij het overelkaar 16 drukken van transparante kleuren wordt eyaan over geel waargenomen als groen, geel over magenta als rood en eyaan over magenta als blauw. Cyaan, magenta en geel over elkaar worden waargenomen als zwart. 422.5 mengkleur Kleur die ontstaat door menging van twee of meer kleurstoffen. 422.6 normkleuren Volgens normering vastgestelde uit gangskleuren van de subtraktieve kleurmenging (422.4b). Opm: Deze vaststelling kan bijv. gebaseerd zijn op de DIN-norm. Syn: genormaliseerde kleuren. 422.6a kleurstandaardisatie Vastlegging van een kleuren- schaal (21.34) of van afzonderlijke kleuren ten behoeve van de weergave van speeifieke Objekten of verschijnselen. Syn: kleurnormalisatie. 422.6b standaardkleuren Kleuren die volgens afspraak zijn vastgesteld voor de weergave van speeifieke Objek ten of verschijnselen. Bijv. bosgroen en zeeblauwop topografische kaarten, kleuren voor geologische formaties op geologische kaarten. 422.7 kontrastkleuren Kleuren die ten gevolge van kon- trastwerking door het oog anders worden waarge nomen dan ze in werkelijkheid zijn. Opm: De waargenomen kontrastkleuren zijn steeds ten naaste bij komplementair aan de kleur van de achtergrond. Indien men een witte letterop een rode achtergrond beschouwt, dan neemt de witte letter een groene kleur aan. Kontrastkleuren moeten niet verward worden met (1) kontrasterende kleuren, waaronder kleuren wor den verstaan die in de kaart een kontrastwerking oproepen. 422.8 (kleur)tint (a) De zintuiglijke indruk die licht van een bepaalde golflengte wekt, bijv. rood, oranje, enz. Opm: In deze betekenis is kleurtint een van de kleur- eigenschappen (422.16a). Men gebruikt hiervoor ook de term kleur(soort). (b) De lichtere en donkere schakeringen van een bepaalde kleursoort, bijv. weide- en bostint op de topografische kaart; grijstinten in een zwart-witfoto. 422.9 norm(kleur)tinten De door de Commission Inter nationale de l'Eclairage (C.I.E.) vastgestelde kleurtin- ten (422.8(a)). Syn: genormaliseerde kleurtinten. 422.9a kleurenmengboek Katalogus van normkleuren (422.6) of normkleurtinten (422.9). Opm: Een kleurenmengboek wordt gebruikt in de drukkerij om na te gaan op welke wijze een gewen- ste kleur door menging van drukinkten kan worden verkregen. Een (1) kleurenwaaier is een bijzondere vorm van een kleurenmengboek. NVK 1985

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 44