R R X Kleurnummer Stiboka kleurschema Bestaand Toekomstig r60 T r61 n 'Vervuilings'-zone(denkbeeldigelijnrondindustrielevervuilings- TTTT-TTTT bron waarbinnen acceptabel woonmilieu niet mogelijk is) l090 J ,090 Geluidhinderzone (gebied waarbinnen geluidsbelasting ten gevolgevan vliegverkeeren/of militaire schietbanen kan oplopen boven aanvaardbare normen r62 r63 l090 ,090 r64 T r65 Rioolwaterzuiveringsinstallatie 009 L. J ,009 Invloedssfeer van een bepaalde aktiviteit (gebied waarbinnen ten gevolgevan bijvoorbeeld militaire oefeningenofweten r66 1 r67 schappelijke experimenten belemmeringen in het gebruik van de grond worden veroorzaakt) JD90 J OOOOOOOOO 090 L J Waterwering (dijklichaam längs kusten en rivieren, tevens van landschappelijke betekenis) r T Kultuurmonumenten a: waardevollekultuurhistorische komplexen, bijvoorbeeld molenkomplexen ofopenluchtmusea b: waardevolle stads- en dorpsgezichten 009 68 AAAA L. J C69 T Natuurmonumenten (waardevolle natuurhistorische Objekten, bijvoorbeeld wierden en vliedbergen welkebeschermingeisen) l009 -1 Men moet bovenstaande legenda evenwel als een voor- stel beschouwen. Het heeft niet de pretentie allesom- vattend en niet voor Verbeteringen vatbaar te zijn. De achterliggende gedachte is ook die van een modu- laire opbouw: men kan naar believen bepaalde zaken uit de legenda selekteren welke in een provincie van belang zijn en ook zijn verdere uitbreidingen denk- baar. Een uniforme streekplankaart kan ervoor zorgen dat de gesignaleerde verschillen in de diverse streekplan nen kleiner worden. Dit heeft dan tot gevolg dat de plannen beter vergelijkbaar worden en dat de verant- woordelijkheid van de provincie ten aanzien van het ruimtelijk beleid, uitgedrukt in de verklaring van de legenda, beter uit de verf komt. Nederland kan wat dit betreft een voorbeeld nemen aan andere landen, waar streekplanlegenda's wel uniform worden vast- gesteld (4). Bovenstaand voorstel kan, tenslotte, ertoe bijdragen de algehele vrijblijvendheid in het opstellen van streekplannen te verminderen (5). Noten F. E. Gombert is student planologie en kartografie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. 1. Wet op de Ruimtelijke Ordening, Mr. W. Brus- saard. W. E. J. Tjeenk-Willink, Zwolle, 1979. 2. Artikelenreeks 'Stagnerende Ruimtelijke Ordening', ir. N. A. de Boer. In: Wonen TA/BK 1976. 3. Zie hiervoor het NIROV-rapport 'Codering, arce- ring en kleuren op bestemmingsplankaarten'. Juli 1979. 4. In Belgie bijvoorbeeld zijn de tekens op streekplan- kaarten bij Koninklijk Besluit vastgesteld. 5. De uniforme legenda is gebaseerd op het laatste hoofdstuk van de doktoraalscriptie planologie van F. E. Gombert, begeleid door prof. dr. M. van Naelten, Katholieke Universiteit Nijmegen. 40 KT 1985. XI. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 50