De thematische stadskartografie als belangrijk hulp- middel voor de stedelijke planning H. Pape Het onderwerp van dit artikel maakt deel uit van het brede gebied van de stadskartografie. Het vormt de verbinding met een speciaal onderdeel van de ruimte lijke ordening, de daadwerkelijke grondgebruiksplan- ning. Dit speelt zieh af op het gemeentelijk niveau. Stadskartografie is de kartografie van de grote Ste den. Dat zijn complexe, zeer aktieve economische gebieden waarin de problemen van wonen en werken van de inwoners op een klein oppervlak geconcen- treerd zijn, en op veel verschillende manieren tot uitdrukking komen. Het begrip stadskartografie is nog zeer jong, hoewel de kartografische weergave van Steden, als handels- centra of als centra van economische, geestelijke of wereldlijke macht, al eeuwenlang plaatsvond. Het eigenlijke offici'ele begin van de stadskartografie valt samen met de oprichting van de stedelijke karterings- diensten in de tweede helft van de 19e eeuw als gevolg van de eerste industrialiseringsperiode. Zo is ook in Rotterdam 100 jaar geleden een stedelijke karterings- dienst ontstaan. De industrialisatie bracht een snelle groei van de Steden met zieh mee, waardoor de eerste ruimtelijke ordeningsmaatregelen nodig werden. Deze moesten ongecontroleerde ontwikkelingen van de stad helpen verhinderen. De belangrijkste voorwaarde daarvoor was het be- staan van meetkundig nauwkeurig kaartmateriaal als ondergrond voor de ruimtelijke ordening. In deze periode ontstonden kaartseries en overzichtskaarten van de Steden op schalen 1:1. 000, 1:5. 000 en 1:10. 000. Aanvankelijk bestond er geen samenhang tussen de verschillende bladen die met name de te ontwikkelen stadsgebieden weergaven. Pas later wer den schalen en bladindeling gestandaardiseerd. Het begrip 'stadskartografie' duikt pas na de Tweede We- reldoorlog op in de literatuur. Er trad toen een nieuwe fase in in de stedelijke ontwikkeling en daar- mee ook in de stedelijke planning. Vanaf dat moment is de ontwikkeling van de stadskar tografie nauw met die van de stedelijke planning ver- bonden. De moderne stadskartografie heeft voor het vervullen van haar taken zowel meetkundig nauwkeu- rige basiskaarten nodig alsook thematisch-kartogra- fische informatie. Daaruit volgen de huidige taken van de stadskartogra fie: 1. de produktie van basiskaarten; 2. de produktie van thematische kaarten, als basis en als hulpmiddel voor de stedelijke planning. Het doel van elke stedelijke ruimtelijke ordening is het ontwerpen van een plan voor het grondgebruik. In dit plan worden de aard, de verdeling en de omvang van het grondgebruik geregeld: er ontstaat een plan dat vergelijkbaar is met het Nederlandse. Het plan is tegelijkertijd: - een funetioneel model van de stad (gebruik funktie) - een kader voor detailplannen. Men kan niet in het algemeen aangeven hoe een indivi- dueel plan voor het grondgebruik wordt ontwikkeld. Toch speien bepaalde modelmatige ideeen daarbij een rol. Daarmee betreedt men het terrein van de plan- ningsvoorbereiding, waarbij thematische kaarten van groot belang zijn. Wanneer men ervan uitgaat dat het grondgebruiksplan ontstaat uit met elkaar in overeen- stemming gebrachte modellen van doelterreinen (wo nen, recreatie, werken, enz.), op basis van een ruim- telijk ontwikkelingsmodel, dan is kennis van en inzicht in het planningsgebied beslist noodzakelijk. Precies zoals er voor de bewerking en weergave van het thema 'grondgebruik' topografische basiskaarten nodig zijn, die het beeld van het planningsgebied to nen, zo zijn er voor het plannen van het grondgebruik zelf thematische basiskaarten nodig. In het proces van de ruimtelijke ordening vormen ze het gereedschap, en de middelen om inzicht te verkrijgen, en als zoda- nig moeten ze aan bepaalde voorwaarden voldoen, om ze ten volle te kunnen benutten. Hiertoe behoort in de eerste plaats het concipieren van een thematisch systeem, dat zieh orienteert op de deelterreinen van de ruimtelijke ordening. Het gaat hierbij om het uitwerken van een serie analytische thematische kaarten, waarvan men de inhoud onder- ling kan combineren of aggregeren. Op die manier wordt de mogelijkheid geschapen om er synthesekaarten of complexe thematische kaarten uit af te leiden, die fundamentele uitspraken toelaten over alle voor de ruimtelijke ordening relevante componenten van de struktuur van het onderzoeksgebied. Op grond van hun inhoud kunnen afzonderlijke kaarten zonder samenhang niet voor dit doel in aanmerking komen. Enkele thematische kaarten uit Dortmund kunnen als voorbeeld dienen voor het voorgaande: Tot de serie 'Natuurlijke grondslagen' hören zowel kaarten van de oppervlaktevormen, van de bodem, als van de hydro- logie. Het gaat hier in alle gevallen om elementaire en konstante gegevens die slechts op de lange duur veranderen, en dus geen last hebben van een verlies van aktualiteit. Ze vormen eenvoudigweg de basis voor elke ruimtelijke planning. In combinatie leveren ze het geraamte van de natuurlijke basis van het plan ningsgebied. KT 1985. XI. 3 41

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 51