Wanneer ook naar de mens gekeken wordt, voor wie de plannen gemaakt worden, ligt de zaak geheel an ders. Ook hier vindt de planoloog feiten, maar die zijn veranderlijk. In het kader van planning van het grondgebruik vormt het wonen een belangrijk deelge- bied. In Dortmund heeft men er een kaartserie met de volgende onderwerpen aan gewijd: - 'Bevolkingsdichtheid': absolute informatie Over de distributie van de bevolking; - 'Verander ing van het inwonertal': uit de ontwikke- ling kan men de leegloop van de Dortmunder binnen- stad aflezen; - 'Sociale karakterisering van de woonwijken' (op basis van beroepen), met een oppervlaktesignatuur voor de woongebieden in de verschillende statisti sche buurten. Tot deze serie hören verder kaarten over de bevol- kingsmobiliteit. Ze geven aan de ene kant de verande- ring van woning binnen Dortmund weer en daarnaast de verhuizing van de buurten in de binnenstad naar de buitenwijken, en andersom. Ook deze thematische serie stelt ons in Staat de ver schillende gegevens direct te vergelijken en bovendien alle gewenste feiten te combineren, om zo tot klasse- indelingen of typen te komen op het gebied van wonen en bevolking. Een volgende kaartserie heeft betrekking op de vol gende thema's: - 'Lawaai' (dag en nacht): lineaire weergave binnen de straatcontouren, om met name het op de Straten veroorzaakte lawaai weer te geven. Classificatie in decibels, weergegeven met een omgekeerd grijs- waardenscala, waarbij de extreme waarden in con- trasterende kleuren worden uitgedrukt. Bij de over- gangswaarden komen de kleuren, groen en rood, dicht bij elkaar. Zo kunnen op het eerste gezicht 'rüstige' en 'lawaaierige' straatgedeelten van elkaar worden onderscheiden. - 'Stof': maand- dan wel jaargemiddelden van het neergeslagen stof in gram per m2. De cirkeldiagram- series waarmee de waarden worden getoond geven de standplaatsen van de meetstations volgens het coördi- natensysteem aan. De kleuren geven de verschillende hoeveelheden weer. Ze volgen het stoplichtprincipe Groen-Geel-Rood, om de gevaarlijke hoeveelheden optisch van de gevaarloze te scheiden. Geel geeft de overgangswaarden aan. Blauw en zwart zijn aan deze kleurenschaal toegevoegd voor verlenging naar boven en beneden. - 'SO2': ednkleurige isolijnenweergave. Uit deze driedelige kaartserie kon een complexe the matische kaart met de titel 'Analyse der Immisionen' worden ontwikkeld. Ze bevat niet alleen de uit SO2 en Stof geaggregeerde nieuwe isolijnen, maar ook een weergave van de drie hoogste lawaainiveaus, het van- wege de 'Smog' verboden gebied, de gebieden met een bevolkingsdichtheid van meer dan 150 inw. /ha, de industriegebieden en de afstanden daarvan. Dit voorbeeld toont hoe pas uit de beschikbare thema tische zinvol op elkaar afgestemde kaarten en kaart- series mogelijkheden ontstaan, het medium 'kaart' z<5 te gebruiken, dat door vergelijking, combinatie en aggregatie van met elkaar correlerende gegevens kennis van en inzicht in samenhangen en ruimtelijke verbreiding ontstaan. Wanneer dit het geval is, ver- vullen thematische kaarten hun taak als basis voor de planning. Deze series analytische kaarten vormen een op zieh gesloten thematische basiskaartserie van de stadskartografie. Op bön aanzienlijke tekortkoming moet hier echter nog gewezen worden: thematische kaarten met een dyna mische inhoud zijn in verband met de daarvoor beno- digde tijd en kosten slechts moeilijk te aktualiseren, zodat ze snel verouderen. Grafisch ongecompliceerde weergavemethoden en de toepassing van automatiseringsapparatuur, zowel bij de bewerking van het materiaal als bij de kaartpro- duktie kunnen dit knelpunt uit de weg helpen. Naast bovengenoemde elementaire doelstellingen is het de taak van de plaatselijke stadskartografie spe ciale opdrachten, zoals die zieh in de dagelijkse prak- tijk voordoen, snel en goedkoop uit te voeren. Hiertoe behoren kaarten die voor de organisatie en het bestuur maar ook voor de verzorging van de stad in de breed- ste zin van het woord nodig zijn. Dit alles vereist, naast goede vakkrachten, een straf fe organisatie van de gemeentelijke kartografie en de inzet van moderne kartografische en reproduktie- technieken. Noot Prof. dr. Heinz Pape was vroeger direkteur van de Kartografische Dienst van de stad Bochum. Momen- teel is hij hoogleraar in de Kartografie, verbonden aan de Ruhr Universiteit in Bochum en voorzitter van de Duitse Vereniging voor Kartografie. Dit artikel werd uit het Duits vertaald door F. J. Or- meling. Het is een verkorte weergave van de lezing die prof. Pape hield op de Kartografendagen van no- vember 1984 in Rotterdam. De bij dit artikel behorende losse kaartbijlage is een fragment van de kaart 'Dortmund. Flächenpotentiale. Analyse der Immisionsbelastungen (Staub, SO2, Lärm). Deze kaart op schaal 1:20. 000 is in 1972 uit- gegeven door de stad Dortmund (Gesamtarbeitskreis für Stadtentwicklung). Druk en kartografie werden verzorgd door de Kadastrale en Landmeetkundige Dienst. Het origineel werd gedrukt in 10 kleuren. De kaartbijlage is slechts gedrukt in 4 kleuren; de 4 deelfilms zijn verkregen middels 'scannen' van het gekleurde origineel. 42 KT 1985. XI. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 52