De kartografie van de historisch- landschappelijke kartering van Nederland 1:50.000 Chr. de Bont In de afgelopen twee jaar is bij de Stiehting voor Bo- demkartering de legenda ontwikkeld voor de histo- risch-landsehappelijke kartering 1:50. 000 en is deze legenda in een zestal proefgebieden -verspreid over heel Nederland- getoetst enbijgesteld (1). Het door het Prins Bernhardfonds gefinancierde projekt is uit- gevoerd onder wetenschappelijke begeleiding van de Werkgroep Landschapstypologie van de Natuurweten- schappelijke Commissie van de Natuurbeschermings- graad waarin historisch geografen, verbonden aan de verschillende universiteiten en onderzoekscentra, verenigd zijn. De Werkgroep Landschapstypologie is begonnen met het ontwerpen van een nieuwe typologie van het Ne- derlandse cultuurlandschap, waarbij naast een dege- lijk wetenschappelijk fundament vooral de bruikbaar- heid voor de ruimtelijke ordening en het beleid voor- op Staat (2). In de eerste ontwikkelingsfase is onder andere een steekproefsgewijze inventarisatie uitge- voerd van perceelsvormen en perceelsvormverande- ringen in heel Nederland voor de periode 1900-1980, waarbij onder meer aandacht is besteed aan de ver- andering in grondgebruik en de perceelsrandbegroei- ing (3). In de tweede fase is de nadruk komen te lig- gen op de totale genese van het Nederlandse cultuur landschap, waarbij veel verder in de tijdkan worden teruggekeken dan de peildatum 1900. Dit resulteerde in de historisch-landschappelijke kartering van Nederland 1:50. 000. Het nastreven van een landelijke kartering van de genese van het Nederlandse cultuurlandschap draagt een zekere mate van tweeslachtigheid in zieh. Een zo gedetailleerd mogelijke kartering vraagt om een grootschalige kartografische weergave, liefst op kadasterniveau. Een heel Nederland beslaande karte ring op schaal 1:500 - 1:5. 000 is niet reeel. Gekozen is daarom voor de kaartschaal 1:50. 000, in navolging van en in aansluiting op de bodemkaart, de geomorfo- logische, de geologische en de water staatskaart. De historisch-landschappelijke kaart bevat punt-, lijn- en vlakgegevens. De topografische ondergrond van de kaart wordt gevormd door een niet vereenvoudigde topografische kaart 1:50. 000. Bij elke historisch- landschappelijke kaart zal een beperkt gekleurd werk- blad en een uitgebreide toelichting verschijnen. De genese van het cultuurlandschap De geschiedenis vah het cultuurlandschap speelt zieh af binnen een bepaalde'tijd - vanaf de eerste ontgin- ning tot heden - en binnen een begrensde ruimte - het Nederlandse grondgebiqd onderverdeeld in verschillen de regio's. Vanaf de eerste ontginning tot heden heeft er een omzetting plaatsgevonden van natuurlandschap naar een door de mens gecreeerd cultuurlandschap. Het is vooral het tijdsaspekt dat voor deze kartering een nadere uitwerking behoefde. In figuur 1 is de genese van het Nederlandse cultuur landschap in een tijd-ruimte model weergegeven. Het tijdsaspekt bestaat uit drie lagen. De meest recente periode wordt het karteringstransparant genoemd. Dat is de periode waarin met behulp van betrouwbaar topo- grafisch kaartmateriaal de landschappelijke ontwikke- ling nauwkeurig te volgen is. De ondergrens voor deze tijdslaag 1 igt voor heel Nederland in het begin van de 19e eeuw bij de Minuutplans van het oudste kadaster (ca. 1830) en de Militaire en Topographische Kaart van het Koningrijk der Nederlanden die tussen 1840 en 1860 is vervaardigd. Hoewel grote delen van laag -nat- Nederland langer geleden gekarteerd zijn wordt de ondergrens van het karteringstransparant voor heel Nederland bepaald door de zwakste schakel in de ket- ting: die gebieden waarvoor geen, of onbetrouwbaar ouder kaartmateriaal voorhanden is. Tussen het karteringstransparant en een eerste ver- melding in de archieven of anderssoortig oudste gege- ven bevindt zieh een qua informatie over de genese van het cultuurlandschap problematische periode: het ken- KARTERIN 3S- TRANSPARANT KENNIS- VACUÜM OUDSTE GEGEVEN KT 1985. XI. 3 53

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 63