Tot slot van deze zeer körte en fragmentarische be- schrijving van de genese van Waterland komt nog een belangrijk onderdeel van de waterstaatsgeschiedenis aan de orde, namelijk de molenbemaling van Water land. Juist van dit aspekt zijn in het cultuurlandschap nog veel relicten zichtbaar. Pas in de 17e eeuw was door oxydatie van het veen het Waterlandse maaiveld zo laag komen te liggen ten op- zichte van de Zuiderzee dat een natuurlijke afwatering onmogelijk werd. Bij het droogmalen van de drie Wa terlandse meren ging zoveel waterberging verloren dat kort daarop een aantal molens voor de bemal ing van Waterland moesten gaan zorgen. Bij een van de uitwateringspunten -aan de Poel onder Monnicken- dam - stonden verscheidene windwatermolens. AI deze molens zijn verdwenen, maar nog steeds is de water staatkundige funktie van de lokatie aanwijsbaar: aan de Poel staat nu een modern gemaal. Aan een an der belangrijk uitwateringspunt, de Rijper kolk, is het voormalige stoomgemaal -de 19e eeuwse opvol- ger van de molens - nog als zodanig aanwijsbaar on- danks de omzetting tot woonhuis (lokatie rood gekar- teerd voormalige waterstaatsfunktie (zie legenda puntelementen). De grote molenkolk is in het land- schap nog goed te zien, maar is op schaal 1:50. 000 niet als zodanig te karteren en zal dus in de toelich- ting zijn plaats moeten vinden. Van de verschillende molengangen waarmee de droogmakerijen werden be malen is vaak de lokatie vastgelegd door een nieuw gemaaltje, al of niet ingebouwd in een oud molen- onder stuk. De strijd tegen het water is in dit Waterlandse land- schap en op de historisch-landschappelijke kaart op veel plaatsen duidelijk zichtbaar. Veel van de kron- kels in de voormalige zeewaterkerende dijk staan voor even zovele dijkdoorbraken of markeren terug- leggingen van niet te houden dijkvlakken (de kartogra- fische toevoeging 'inlaagdijk'). De funktie van de his torisch-landschappelijke kaart is dan ook in hoge ma- te een signalerende. Verschiliende relicten hangen qua ouderdom en - voormalige - funktie samen met andere verschijnselen in het cultuurlandschap. Het is niet mogelijk een complete weergave van de genese van het landschap op de kaart te zetten, maar de his torisch-landschappelijke kaart met de toelichting sa men zullen toch een eind in de goede richting komen. Slotwoord In dit artikel is aandacht besteed aan aspekten van de kartografie van de historisch-landschappelijke karte ring van Nederland 1:50. 000. Het in de historische geografie gehanteerde relict-begrip is in z'n verschil lende aspekten ontleed en beschreven om te kunnen be palen welke van deze aspekten een eigen kartografie behoefden. De historisch-landschappelijke kaart moet informatie geven over elementen in het huidige cultuur landschap die stammen uit een minder of meer van ons verwijderd verleden. Vanuit het heden moet verband worden gelegd met vroegere situaties. Vooral de karto- grafische weergave van het funktieaspect van punt-, lijn- en vlakvormige relicten is hiervoor -naast date- ring- belangrijk. De meer specifieke wensen vanuit de ruimtelijke orde- ning en het beleid ten aanzien van de kartering zullen mogelijk aan de orde komen in een vervolgprojekt, waarvan evenwel nog niet bekend is wanneer daarmee kan worden aangevangen. Naast de afstemming op ruimtelijke ordening en beleid zou ook het eerder ge- noemde onderzoek naar perceelsvormen en verande- ringen daarvan die bij de proefkartering die in dit ar tikel aan de orde is gekomen ontbreekt alsnog aan de kartering moeten worden toegevoegd. Dat in dit kader tevens ruime aandacht moet worden geschonken aan een bij Stelling van de kartografie lijkt wel duidelijk. Noten Drs. Chr. de Bont is werkzaam als historisch geo- graaf bij de afdeling Landschap van de Stichting voor Bodemkartering in Wageningen. 1. BONT, Chr. de, De historisch-landschappelijke kartering van Nederland. Verslag over de periode l-10-'82 tot 31-9-'83. Wageningen, 1983. (Tussen- tijds verslag waarin de voorlopige legenda werd beschreven en toegelicht. BONT, Chr. de, De historisch-landschappelijke kartering van Nederland schaal 1:50. 000. Enkele hoofdlijnen (in druk). In: Geografisch Tijdschrift 1985. BONT, Chr. de, De historisch-landschappelijke kartering van Nederland schaal 1:50. 000 (in voor- bereiding); hierbij verschijnen de zes proefbladen in druk. 2. HAARTSEN, A. J. enJ. RENES, Naar een histo- rischgeografische typologie van het Nederlandse landschap. In: Geografisch Tijdschrift XVI (1982) nr. 5, pp. 456-475. 3. BARENDS, S. De steekproefsgewijze inventarisa- tie van perceelsvormen in Nederland (in voorbe- reiding). 56 KT 1985. XI. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 66