ARBE ITSM ARKT-AT LAS BUNDES REPUBLIK DEUTSCHLAND. Ar beitslosigkeit, Ausbildung und Wirtschaft im regionalen Ver gleich. Bonn-Bad Godesberg: 1984. J. Bollmann, Kirschbaum Verlag. 154 pp. 64 kaarten, duits. ISBN 3 7812 1149 5. Prijs DM 30,-. Ondanks de enorme ontwikkelingen die zieh de afgelopen jaren in de geautomatiseerde kartografie heb- ben voorgedaan, heeft het grote pu- bliek tot dusver nog maar betrek- kelijk zelden merkbaar van de voordelen van die ontwikkelingen kunnen profiteren. De uitgave van de 'Arbeitsmarkt-Atlas' van de Bondsrepubliek Duitsland is een perfecte illustratie van die voorde len. Het behoeft geen betoog, dat voor een atlas met de arbeidsmarkt als thema, aktualiteit een dwingen- de eis vormt. Voor de vervaardi- ging van de 64 gekleurde kaarten zou met aanwending van traditione- le methoden van kaartproduktie waarschijnlijk niet aan deze eis kunnen zijn voldaan. Door het ge- bruik van de Computer kon de atlas echter snel en relatief goedkoop tot stand komen. Hij is versehenen in Oktober 1984 en sommige kaarten zijn bijvoorbeeld nog gebaseerd op gegevens van mei 1984. De atlas werd vervaardigd bij de Vrije Universiteit van Berlijn door de leden van de projektgroep 'Ar- beitsmarktatlas' en geeft een zeer volledig beeld van de ruimtelijke struktuur van de arbeidsmarkt in de Bondsrepubliek. Het probleem van de werkloosheid in al haar fa- cetten Staat daarbij centraal. Er wordt niet alleen een overzicht ge- geven van de feitelijke situatie, maar er wordt ook in ruime mate aandacht besteed aan mogelijke achterliggende oorzaken, alsmede aan de maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid en aan de dyna- miek van het verschijnsel. De ar- beidsmarktaspekten zijn in kaart gebracht uitgaande van gegevens op basis van de indeling van de Bondsrepubliek in 141 'Arbeits amtbezirke' (vergelijk de rayons van de Gewestelijke Arbeidsbu reaus in Nederland). De kaarten gaan vergezeld van körte en goede toelichtingen, die niet alleen een verklaring en interpretatie van de kaartbeelden bieden, maar soms ook de betrekkelijkheid van de sta- tistieken en de gehanteerde weer- gavemethoden benadrukken. De kaarten werden vervaardigd met behulp van het in Berlijn ont- wikkelde softwarepakket THEMAK. Het is overduidelijk dat er kundige kartografen bij de ontwikkeling van dat pakket en bij de totstandkoming van de atlas betrokken zijn ge- weest. Een breed scala van kaart- typen en ontwerpmogelijkheden is aangewend om de ver schillende as- pekten van de arbeidsmarkt zo goed mogelijk in beeld te brengen. Vaak zijn meerdere thema's in een kaart gecombineerd om be- staande en niet bestaande samen hangen aan te geven. Niet alle ontwerpen zijn echter even goed geslaagd. Dit is bij voorbeeld het geval wanneer twee soorten geordende gegevens in een kaart werden gekombineerd door patronen van rode of blauwe pun- ten aan te brengen over de kleur- tinten van een choropleeth of iso- pleeth. Hierdoor ontstaan voor het oog soms 'nieuwe' kleuren die in de legenda niet voorkomen en tot verwarring kunnen leiden. De on- derliggende tint is vaak niet eens meer herkenbaar en dat kan toch niet de bedoeling zijn. De in ande re kaarten toegepaste zwarte punt- patronen voldoen in dit opzicht be- ter. Zelfs in verhouding tot de kleine kaartschaal (ongeveer 1:4. 200. 000) zijn de administratieve grenzen wel wat erg grof gedigitaliseerd. Ook de isolijnen die in sommige kaarten gebruikt worden zijn hoe- 60 kig. Door een beperkt aantal meet- punten en door automatische inter- polatie is dit wel te verklaren, maar het kaartbeeld wordt er nade lig door befnvloed. Daarnaast is de leesbaarheid van het in kaart en legenda gehanteerde Computer - schrift' zeker niet optimaal. De atlas is gedrukt in vier kleuren. De volledige kleurendeeltekeningen voor zwart, geel, blauw en rood werden eerst door een elektrosta tische rasterplotter afgedrukt op papier, waarna opname en ver- kleining plaatsvond op een repro- duktiecamera. Deze werkwijze heeft geleid tot hier en daar wat pasverschillen en af en toe wat 'vuile' kleuren. Over het algemeen zijn de kaartbeelden echter -ook voor zeer kritische kartografen - zonder meer acceptabel. De 'inleiding tot de interpretatie van de kaarten' waarmee de atlas wordt besloten brengt ons weer te- rug naar misschien wel het meest positieve aspekt van de Arbeits marktatlas: de confrontatie van een groot publiek met het uiterma- te nuttige hulpmiddel dat de karto grafie kan zijn bij het analyseren, verklaren en verduidelijken van verschijnselen met een ruimtelijke dimensie. C. P. J. M. van Elzakker BOKHOVE, Joop. Werken met kaarten, begrijpend kaartlezen en kaartkennis. Onderwij skundige Brochuren Reeks. Tilburg: Zwij- sen, 1983. 144 pp. ISBN 90 276 0539 4. Prijs f 21,45. Het is verheugend dat nu en dan ten behoeve van het onderwij s leerboe- ken verschijnen die het werken met en het lezen van kaarten als onder- werp hebben. 'Werken met kaarten' is zo'n boek, dat bestemd is voor leerkrachten in het ba sisonderwijs en voor Studenten aan opleidings- KT 1985. XI. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 70