Scholen. In welk kader of in relatie met welk vak 'Werken met kaarten' Staat is niet aangegeven. In het eerste hoofdstuk gaat de au- teur in op de vraag wat een kaart eigenlijk is, wat de kenmerken van een kaart zijn en wat haar funkties zijn. Kaartlezen als vaardigheid wordt in hoofdstuk twee geanaly- seerd. Het onderwijs in het kaart lezen komt in de twee volgende hoofdstukken aan de orde. Aan de hand van veel voorbeelden en sug- gesties wordt uiteengezet hoe dit het beste gestalte kan krijgen. Kaarten en plattegronden uit de woonomgeving komen eerst aan bod, waardoor de relatie tussen kaart en werkelijkheid duidelijk kan worden gemaakt. Vervolgens worden de verschillende soorten kaarten behandeld, waarbij bena- drukt wordt dat kaarten uitstekend materiaal vormen om allerlei ver- schijnselen uit de werkelijkheid te interpreteren. De weg vinden in een atlas en op een globe, in vergelijking met kaarten (vervormingen)zijn de onderwerpen voor het vijfde hoofd stuk. In de laatste twee hoofdstukken wordt aandacht besteed aan funktie en omvang van de te leren kaart- kennis en het onderwijzen er van. De auteur is er in geslaagd om een alleszins helder leerboek te schrij- ven. Stap voor stap wordt elk on- derwerp behandeld, waarbij veel kaarten en tekeningen de tekst ver- helderen. Lastige begrippen als kaartschaal, kaartprojekties en vervormingen worden op eenvoudi- ge wijze uitgelegd en met voor beelden gei'llustreerd. De terminologie is soms wat onge- bruikelijk: 'kaartbegrip''kaart lezen in engere zin' en 'kaartlezen in ruimere zin' worden gebruikt in plaats van kaartgebruik, kaartana- lyse en kaartinterpretatie. De opmaak onderstreept de duide- lijke struktuur van de tekst, 66n brede kolom tekst met links er- naast een wit-marge voor hoofd- stuknummers en trefwoorden. Een nummering bij de figuren ontbreekt evenals een register waardoor snel terugzoeken niet zo goed gaat. In sterk contrast met de goede op maak staan de getekende figuren. Evenals tekst, hören kaarten en diagrammen te voldoen aan eisen van leesbaarheid en eenduidigheid in opzet. Er is niets op tegen dat tekeningen 'uit de vrije hand' gete- KT 1985. XI. 3 [3üOO 1500 m I Cover kend opgenomen worden: maar dan wel getekend door een ervaren te- kenaar. Hoewel de auteur uitge- breid aandacht besteedt aan schaal en schaalstok (schaallijn genoemd), ontbreekt deze bij veel figuren in het boek. Ook op het gebruik van grafische Symbolen valt een enke- le maal wel wat aan te merken, getuige bijgaand kaartje. G. W. J. van Omme (met dank aan P. Beukenkamp) Affiche 'GEOLOGICAL SECTIONS THROUGH THE ONSHORE AND ADJACENT PART OF THE CON TINENTAL SHELF'. Investerings Maatschappij Nederland Energy Services b. v. Koninginnegracht 47, Den Haag. Formaat 80 x 112, 5 cm. Prijs f 25, -. Voor een degelijk energiebeleid is het nodig dat alle betrokkenen een goede kennis hebben van de aspek- ten verbonden aan de winning van energie uit eigen bodem. De Inves terings Maatschappij Nederland Energy Services b. v. wil in dit kader een bemiddelende rol vervul- len voor de partijen die op dit ge- bied gemeenschappelijke belangen hebben. Dit doet zij onder andere door het verstrekken van informa- tie en het verlenen van diensten in de vorm van geologische en be- leidsadviezen. Als eerste educatieprojekt heeft de Maatschappij een affiche uitge- bracht dat dient om te illustreren hoe ons land er ondergronds uit- ziet en in welke geologische lagen en op welke diepte delfstoffen voor- komen. De gegevens hier voor wer den verstrekt door de Rijks Geolo gische Dienst te Haarlem. Het affiche bestaat uit drie onder- delen: 1. een kaartje van Neder land en het bijbehorende deel van het Continentaal Plat waarin aan gegeven het voorkomen van de eco- nomisch winbare voorraden aard- olie en aardgas, alsmede de con- cessiegebieden, de voormalige (en eventueel toekomstige) kolen- winningsgebieden, en de mogelijke lokaties voor de winning van aard- warmte; 2. geologische dwars- doorsneden met daarin aangegeven de aardolie- en aardgas voorko- mens; 3. een geologische tijd- schaal. Vormgever Tom Muller van 'Füll House' is er in geslaagd om er, behalve een bijzonder fraaie gra fische presentatie, een goed lees bare en begrijpelijke wandkaart van te maken. De gekozen kleuren, Symbolen en vormen dragen hier- toe bijmaar ook een aantal met overleg toegepaste elementen zoals een referentielijntje in de kaart waar de profielen zieh bevinden en het toepassen van een lichtgrijs ruitenpatroon op de grijze onder- grond, waardoor aflezen van af- standen vereenvoudigd wordt. Een kleine verbetering zou nog verkre- gen kunnen worden door de plaats- namen die bij de profielen staan in het kaartje op te nemen. Het affiche is door zijn duidelijke opzet heel geschikt om een rol in het onderwijs en de energievoor- lichting te vervullen. Het kan een belangrijk hulpmiddel zijn bij het behandelen van energie en delfstof fen in het middelbaar onderwijs. Het ligt in de bedoeling om in sa- menwerking met de Rijks Geologi sche Dienst het affiche elke twee jaar te aktualiseren. G. W. J. van Omme BOOMGAARD, J. E. A. Holland in kaart en prent. Weesp/Tiel: Fibu- la-Van Dishoeck/Lannoo, 1984. 143 pp. ISBN 90 228 3548 0. Prijs f 125, -. In de reeks waarin reeds de delen 'Viaanderen in oude kaarten', 'Zee- land in oude kaarten' en 'Het Her togdom Brabant in oude kaarten' versehenen, komt de uitgever nu met een werk Over de oude kaarten van Holland. Evenals zijn voorgan- gers is het bedoeld voor een bre- der gemteresseerd publiek, dat visueel dan ook voluit aan zijn trekken komt. Met graagte heeft de auteur geput uit het rijke en de- coratieve kaartmateriaal uit onze kartografische geschiedenis, en we

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 71