komen dan ook prachtige reproduk- ties in kleuren en zwart-wit tegen, waarbij natuurlijk het werk van grootmeesters als Blaeu (vooral diens fraaie stadsplattegronden) Nicolaes Visscher, de Dou's, Bal- thazar Florisz. van Berckenrode en anderen een grote plaats in- neemt. Vooral aan de fraaie water - schapskaarten wordt recht gedaan. De tekst bevat een historische in- leiding over de ontwikkeling van Holland van graafschap tot de pro- vincies Noord- en Zuid-Holland, en voorts körte biografische stuk- jes over een 24-tal prominente kaartmakers en -drukkers van Corns. Anthonisz. tot Covens Mortier. Mijn aanvankelijke verbazing over het feit dat van geen van de gere- produceerde kaarten de verblijf- plaats staat aangegeven verdween toen achterin het boek bleek dat het overgrote deel van de originelen zieh bevindt in een drietal privd- collecties, namelijk die van Mappa- mundi (Knocke), Peter de Jonge (Amsterdam) en Stef Lemmers (Lisse). Slechts 17 kaarten zijn uit andere bronnen afkomstig (voorna- melijk het Hoogheemraadschap van Rijnland, Leiden). De bijSchriften zijn in drie talen (Nederlands, En gels, Duits); ook worden tamelijk uitgebreide summaries in het Engels en Duits gegeven. De biblio grafie had ik mij wel wat uitgebrei- der gewenst. A. H. Sijmons NOUWEN, H. Stratenatlas van Nederland - deel 2, Utrecht. 140 pp. kaarten, 30 pp. register, formaat A4. Utrecht: Het Spec trum, 1984. ISBN 90 274 83140. Prijs f 49, 90. Het is ongetwijfeld een succesfor- mule die de Belgische kartograaf Nouwen en Uitgeverij Het Spectrum bedachten: ook dat gebied afbeel- den waar geen stadsplattegronden van worden uitgegeven, zodat men eindelijk de gelegenheid heeft ook die bestemmingen of adressen te vinden die buiten de grotere be- bouwde kommen liggen. Deze opzet wordt, gecombineerd met stads plattegronden, provinciegewij s op de markt gebracht. De legenda van deze kaarten bevat 4 wegencategorieön, 5 soorten grondgebruik (bebouwd gebied, bos/park, water, industriegebied en overig/agrarisch gebied)in- formatie over ddnrichtingsverkeer en Symbolen over toeristische in- formatie en diensten. Vanwege het schrift, dat leesbaar moet zijn in de Straten, hebben deze laatste een standaardbreedte. Ze zijn hiertoe qua breedte overdreven, en dat geeft in de landelijke gebie- den geen problemen. In de Steden gaat men over op een tweemaal zo grote schaal wanneer anders plaats voor deze verbreding ont- breekt. Het probleem van de weergave van zowel stad als platteland volgens dezelfde methode, is dat van het vinden van een grafisch evenwicht. Bij een gedetailleerde weergave van de bebouwing möet de weerga ve van het platteland wel tekort komen, en andersom zou bij een adequate rurale presentatie de stad overvol worden. Bij het com- promis dat Nouwen vond is het platteland nog enigszins gedifferen- tieerd door de weer gegeven water- partijen en bossen; in de Steden is enige struktuur aangebracht door het geel dat we kennen van de door- gaande routes in stadsplattegron den. Over de conceptie van het werk kan men nog opmerken dat het jam- mer is dat elke overlap die het makkelijk zou maken de aanslui- ting met andere bladzijden te vin den, ontbreekt. Zeker in de N-Z richting zou daarvoor nog ruimte zijn, wanneer men de lokatiedia- grammen door verwijzende blad- zijnummers zou vervangen; naar de vergroot weergegeven binnen- steden zou men op de overzichts- kaarten middels kaders kunnen verwijzen. Van stadsplattegronden kennen we het gebruik om in lange Straten op de hoeken straatnum- mers aan te geven - ook hier kan dat zinvol zijn. De technische uitwerking is alleen met betrekking tot de plaatsing van het schrift wat gebrekkig. De ver- warring die nu ontstaat tussen ge- meentenamen en plaatsnamen zou vermeden kunnen worden wanneer de eerste in een afwijkend letter type komen, hetwelk ook in de le genda verklaard zou worden. Naast deze differentiatie is ook de plaatsing van de namen niet altijd even gelukkig. De weergave, op ddn pagina, van allddn de gemeen- tenamen, bij een anders geheten plaats in dezelfde gemeente, komt meerdere malen voor. Daarnaast wordt een aantal plaatsnamen node gemist - Bosch en Duin, Maarsse veen, Maarssenbroek, Huis ter Heide, Soestduinen, en Schalkwijk ontbreken. Het zijn makkelijk te verhelpen za- ken, die niet afdoen aan de presta- tie een aktueel beeld van het hele gebied te presenteren, dat de doel- groep (iedereen die veel längs de weg moet zijn) zeker goed bedient. F. J. Ormeling 62 KT 1985. XI. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 72